Střelec na univerzitě v Heidelbergu na jihozápadě Německa dnes zranil čtyři lidi, jedna dívka následně těžkým zraněným podlehla. Útočník spáchal sebevraždu. Policie s prokuraturou na večerní tiskové konferenci oznámily, že střelci bylo 18 let, neměl policejní záznam, krátce před činem o svém plánu psal přes komunikační aplikaci Whatsapp a jeho motiv zatím není jasný.
Agentura DPA odpoledne s odvoláním na své zdroje uváděla, že policie vylučuje náboženské a politické motivy. Rodině zastřelené dívky vyjádřil soustrast kancléř Olaf Scholz.
Šéf mannheimské policie Siegfried Kollmar na večerní tiskové konferenci řekl, že útočník přes komunikační aplikace někomu psal o tom, že nyní lidé zaplatí. Uvedl, že vyšetřovatelé se zaměří na mladíkovo okolí, na místa, kde v posledních dnech pobýval, a na lidi, se kterými hovořil. Pokud jde o motiv, řekl státní zástupce Andreas Herrgen, že je ještě brzy o něm hovořit.
Policie uvedla, že muž, kterému bylo 18 let a který byl sám studentem, začal střílet v přednáškovém sále lékařské fakulty. Poté vyběhl ven, kde se zastřelil. Dvě dlouhé střelné zbraně, na které neměl povolení, si pořídil v zahraničí, na což měl stvrzenky. Policie neupřesnila zemi, kde si zbraně koupil.
U útočníka našla policie více než stovku nábojů. Na dotaz novinářů, proč dále nestřílel, když měl munici, uvedla policie, že není vyloučeno, že chtěl zabít ještě někoho konkrétního, kdo v sále nebyl.
"Zpráva o útoku mi trhá srdce," řekl večer kancléř Scholz novinářům po jednání se zemskými premiéry o karanténních opatřeních. "Mé myšlenky jsou s příbuznými oběti a se zraněnými a jejich rodinami," dodal.
Policie v Mannheimu, který spolu s Heidelbergem a Ludwigshafenem tvoří společnou metropolitní oblast, krátce po činu na twitteru uvedla, že ve městě je bezpečno, neboť vychází z toho, že střelec jednal sám. Incident se stal v městské části Neuenheimer Feld, kde je část heidelberské univerzity včetně univerzitní kliniky.
K celebritám, které se v loňském roce potýkaly se zdravotními problémy, patřil také Zdeněk Troška. Oblíbeného režiséra napadla zákeřná bakterie, která z něj vysávala veškerou energii. Jak na tom filmař je na začátku nového kalendářního roku?
Šťastný konec má pátrání po osmnáctileté dívce z Blanenska, která se pohřešovala od pondělí. Policii se ji po zapojení veřejnosti podařilo vypátrat v blíže nespecifikované sousední zemi. Teenagerka by měla být v pořádku.
Uplynul na začátku probíhajícího týdne už měsíc od chvíle, kdy po boji s vážnými zdravotními problémy zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký. S odchodem manžela se nadále vyrovnává vdova Nikola, která se o své pocity neváhá dělit s fanoušky na sítích.
Česko v pátek po mrazivé epizodě zasype další sníh, avizovali to meteorologové. Upozornili však, že po přechodném oteplení bude již o víkendu následovat další prudké ochlazení. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
StarDance loni chyběla na televizních obrazovkách až do Silvestra, kdy Česká televize odvysílala sestřih z historicky prvního turné, jehož se účastnily páry z dosavadních řad taneční soutěže. Letos by se show měla do vysílání vrátit. Jedna z hlavních tváří pořadu prozradila, zda tomu tak opravdu bude.
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo připojit ke společnému evropskému prohlášení na podporu Dánska, které čelí americkému tlaku ohledně Grónska. Pavel nicméně uvedl, že zájem Washingtonu na bezpečnosti v severním Atlantiku považuje za pochopitelný.
Hodně lidí má tendenci před vstupem do nového kalendářního roku bilancovat. Například Agáta Hanychová tak úplně poprvé promluvila o osudovém zlomu ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Našli prý totiž společnou řeč.
Česko v prosinci šokoval případ únosu školáka ve Zlínském kraji. Zásadní roli v něm sehrála dvojice občanů, která slyšela volání o pomoc a kontaktovala strážce zákona. Policie v tomto týdnu informovala, že je náležitě ocenila.
Strach si v týdnu začali fanoušci dělat o Pavla Trávníčka, když vyšlo najevo, že byl znovu hospitalizován. Dlouho však nebylo jasné, co je příčinou jeho aktuálních zdravotních problémů. Ošetřující lékař nyní odhalil pravdu.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal nařízení, podle kterého mají Spojené státy americké opustit 31 agentur OSN a dalších 35 organizací, které nespadají pod OSN. Bílý dům vysvětlil, že tyto organizace fungují v rozporu s americkými národními zájmy. O nařízení informovala stanice CNBC.
Série výstrah kvůli zimnímu počasí pokračuje. Další varování vydali meteorologové pro nadcházející noc a páteční den. Očekává se sněhová nadílka i pokračování krutých nočních mrazů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zmatky nastaly kolem posledního rozloučení s hercem Pavlem Nečasem, který na Silvestra náhle zemřel. Rodina se proto ve středu rozhodla definitivně vyjasnit, koho se smuteční obřad bude týkat.