Útočník z Bratislavy je po smrti. Zveřejnil manifest proti židům a LGBTI

Útočníka, který ve středu zastřelil v centru Bratislavy dva lidi, našla policie mrtvého. ČTK o tom dnes informoval mluvčí policejního prezidia Michal Slivka. Střelec předtím z místa činu u gaybaru uprchl. Prezidentka Zuzana Čaputová na facebooku napsala, že podle dosavadních informací střelba byla trestným činem z nenávisti k menšině. Nenávist za pravděpodobný motiv tragédie označil také elitní prokurátor Daniel Lipšic.

V centru Bratislavy se střílelo

Podle premiéra Eduarda Hegera dva lidé zemřeli kvůli tomu, že patřili ke komunitě LGBTI (lesby, gayové, bisexuálové, transgenderové osoby a další). Čin odsoudila také řada českých politiků.

"Zatím je pravděpodobným motivem činu nenávist k osobám jiné rasy, jiné sexuální orientace,“ řekl Lipšic. Podle něj útočník své oběti patrně neznal a všechno nasvědčuje tomu, že muž po činu spáchal sebevraždu.

"Vyhasly dva nevinné životy, a to proto, že byly součástí LGBTI komunity. Toto je pro Slovensko neakceptovatelné," řekl novinářům Heger. Dodal, že střelec se fotil také u jeho domu.

Iniciativa Inakosť, která v zemi zastupuje gaye či lesby, uvedla, že zmíněný útok nemá v komunitě LGBTI na Slovensku obdoby.

Podle slovenských médií se k útoku přihlásil na twitteru asi 19letý muž, který před střelbou zveřejnil například manifest proti Židům a komunitě LGBTI, ve kterém vyzýval k násilí proti těmto skupinám. Tweetoval také po útoku. Sociální síť zmíněný účet mezitím zablokovala.

List Denník N napsal, že pravděpodobný útočník se u zmíněného baru, kde se scházela komunita LGBTI, fotil už v srpnu a fotografii zveřejnil. Tvrdil, že na útok se připravoval od roku 2019 a pro případ, že první útok přežije, bude mít další cíle. Policie podle deníku vyšetřuje podezření, že mladík střílel zbraní svého otce.

Majitel baru Roman Samotný novinářům řekl, že dvě oběti vraha seděly na lavičce a pily limonádu. "Byli to mladí milí lidé, kteří s nikým neměli spory. Neprovinili se ničím," řekl podnikatel. Dodal, že třetí zraněnou osobou byla zákaznice; média původně informovala, že šlo o číšnici. Podle něj vrah po příchodu na místo činu vyčkával, až pak střílel. Padlo osm výstřelů. V emotivním proslovu čin označil za vědomý útok na komunitu LGBTI.

Majitel baru Samotný uvedl, že si už zvykl na slovní projevy nenávisti proti komunitě LGBTI na Slovensku a menší incidenty ani nehlásil policii. Řekl, že mnoho členů komunity odchází ze Slovenska. Dodal, že lidé plivají na dveře jeho podniku a seškrabují nálepku s duhovou vlajkou, symbol sexuálních menšin. Po tragédii patrně nebude pokračovat v provozu baru.

Jeden ze zastřelených při útoku byl studentem Univerzity Komenského, která z okna na budově příslušné fakulty vyvěsila po tragédii duhovou vlajku.

Útok odsoudili vrcholní politici Slovenska. Prezidentka Čaputová uvedla, že k tragédii došlo z nenávisti, kterou podle ní už dlouhodobě živí hloupé a nezodpovědné výroky politiků. Tvrdila, že politici vyvolávají nenávist a že někteří žalobci a soudci verbálním trestným činům nepřikládají důležitost a nepovažují je za nebezpečné.

Výtkám za styl své komunikace na Slovensku dlouhodobě čelí například šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Poslanci opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ľuboši Blahovi dříve v tomto roce zase sociální síť Facebook zrušila účet s odůvodněním, že politik porušoval pravidla. Blaha byl známý opakovanými výpady vůči politickým oponentům; soud mu dříve zakázal kromě jiného označovat Čaputovou americkou agentkou či vlastizrádkyní.

Někteří lidé na sociálních sítích kritizovali Hegera za jeho příspěvek, že je nepřípustné, aby se kdokoliv kvůli svému způsobu života měl bát o svůj život. Například poslanec Evropského parlamentu Martin Hojsík premiérovi vzkázal, že být gayem, lesbou či Romem není způsob života, který si člověk vybere. Heger se později za zmíněný výrok omluvil.

Útok v Bratislavě odsoudili i čeští politici, mimo jiné premiér Petr Fiala. "Naše demokratické společnosti nesmí tolerovat násilí a nenávist zaměřenou na jakékoli skupiny obyvatel," napsal na twitteru předseda vlády a rodinám obětí vyjádřil soustrast. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana není ve slušné společnosti pro homofobii místo, stejně tak jako pro neodůvodněnou diskriminaci lidí z komunity LGBT. K tolerantnosti "k jinakostem" vyzvala i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Na katolickém Slovensku v minulosti neuspěly iniciativy na posílení práv lidí jiné než heterosexuální orientace. Bratislava například dosud nezavedla registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Heger neodpověděl na novinářský dotaz, zda vláda vyhoví požadavkům na zlepšení postavení členů komunity LGBTI; řekl že není pro rychlá řešení.

Minulý týden slovenská sněmovna odmítla předlohu zákona, který by zakázal vyvěšovat na budovách různých úřadů například duhové vlajky. V minulosti duhovou vlajku vyvěsila na svém úřadě například slovenská ombudsmanka. Návrh zmíněného zákona předložil do sněmovny poslanec OLaNO spolu s jedním nezařazeným zákonodárcem.

V roce 2010 jiný útočník zabil v bratislavské okrajové čtvrti Devínska Nová Ves samopalem sedm lidí a poté spáchal sebevraždu.

Zelenskyj byl za vojáky na frontě ve východoukrajinském Slovjansku

06.12.2022 12:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Slovjansk na východě Ukrajiny. Město se…

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

Související:

Nejnovější