Útok Ruska na Ukrajinu je podle téměř 90 procent Čechů neobhajitelnou agresí. Vyplývá to z dnešního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Většina obyvatel Česka by souhlasila s přijetím uprchlíků z Ukrajiny.
Rusko dnes ráno zahájilo útok na Ukrajinu. Tamní úřady hlásí, že v důsledku ruského útoku už přišlo o život 57 Ukrajinců a dalších 169 utrpělo zranění. Celkem 87 procent Čechů v průzkumu Medianu uvedlo, že souhlasí s označením ruské invaze za neobhajitelný akt agrese. Proti takovému zhodnocení situace bylo pouze devět procent Čechů.
Většinově také Češi souhlasí s tím, že by Česko mělo přijmout všechny lidi, kteří budou případně z Ukrajiny prchat před válkou. Přijetí uprchlíků podporuje 69 procent účastníků průzkumu, zatímco proti je jenom 25 procent lidí. Přitom se však asi tři pětiny Čechů přílivu uprchlíků obávají.
Největší obavy mají obyvatelé Česka v souvislosti s boji na Ukrajině ze zvýšení cen potravin, pohonných hmot a dalšího nezbytného zboží. Zdražení se bojí přes 90 procent lidí. Téměř 90 procent dotázaných se obává i dlouhého trvání válečného konfliktu s oběťmi na životech a celkového zhoršení bezpečnostní situace v Evropě.
Většina obyvatel Česka, celkem 88 procent, by uvítala nastolení míru diplomatickými jednáními. Čtyři pětiny lidí by také souhlasily s ekonomickými sankcemi. Jenom 28 procent Čechů si myslí, že by Evropská unie a NATO měly konflikt řešit ozbrojeným protiútokem.
Průzkumu Medianu, který se uskutečnil dnes odpoledne, se zúčastnilo 1091 lidí starších 18 let.
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.
Přes deset let byla TV Barrandov spojena především s osobou Jaromíra Soukupa. To už sice dva roky neplatí, ale úpadek televizního byznysu se nedaří zastavit. Důkazem je i nejnovější informace o stěhování televize z Barrandova mimo Prahu.
Tereza Kerndlová se během tohoto týdne podělila o velmi smutnou novinku. Po patnácti letech přišla o milovaného pejska, který byl jejím oddaným čtyřnohým kamarádem.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Babyboom v českém šoubyznyse bude brzy pokračovat i díky Charlotte Štikové z jedné velmi dobře známé rodiny. Mladší sestru Ornelly Koktové ale v těchto dnech potkala nepříjemná situace. Až si někteří lidé mohli dělat starost o nenarozené miminko.
Tuzemští televizní diváci před nějakým časem přijali zprávu o konci Honzy Dědka na obrazovkách. Prima se totiž s moderátorem nedohodla na pokračování spolupráce. Nyní to vypadá, že nastalé situace se rozhodla využít konkurenční televizní stanice.
Do Česka se v následujících dnech vrátí tropické počasí, které bude úřadovat i během prvního srpnového víkendu. Maxima se budou blížit čtyřicítce, než přijde ochlazení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veroniku Žilkovou vnímáme především jako herečku, ale ona se vyznamenala i v osobním životě. Je totiž hned čtyřnásobnou maminkou, k tomu další dvě děti adoptovala. Možná si pokládáte otázku, proč to udělala, když měla už tak početnou rodinu. Známá herečka před časem prozradila zvláštní okolnosti tohoto rozhodnutí.
Jedním z témat v české politice byla v posledních dnech navržená změna jednacího řádu vlády. Úřad vlády se rozhodl zareagovat na některé informace, které se objevily v médiích. Podle tvrzení úředníků se žádné zásadní úpravy nechystají.