Útok žraloka na turistu v Egyptě: Jak mu předejít?

Ve čtvrtek zemřel v Hurghadě ruský občan po útoku žraloka, informovala světová média včetně CNN. Místní úřady následně zakázaly plavání v místě, kde k útoku došlo. Hurghada patří k vyhledávaným letoviskům u Rudého moře, kde ke žraločímu útoku nedošlo v posledních letech poprvé. Dá se setkání s predátorem vyhnout a když už k němu dojte, jak jej ustát?

Žraloci, ilustrační fotografie

Útok žraloka, při němž ve čtvrtek zemřel v Rudém moři mladý Rus, nebyl zdaleka prvním, který se v zemi v posledních letech odehrál. V okolí Egypta se za posledních 20 let odehrálo více než 20 žraločích útoků, vyplývá ze statistik.

Podle serveru middleeasteye.net úřady dlouhodobě radí turistům, aby se zdrželi házení jídla nebo nošení parfémů do vody. Obecně také platí, že žraloci mají velmi dobře vyvinuté některé smysly a láká je krev. Lidé s otevřeným zraněním by se také měli vyvarovat vstupu do moře.

Případy napadení lidí žralokem jsou v Egyptě ale statisticky spíše výjimečné a nelze předpokládat, že by se opakovaly příliš často. V Rudém moři, u kterého leží i letovisko Hurghada, ale žije více než 40 druhů žraloků. Někteří z nich mohou způsobit i smrtelná zranění.

Profesionální potápěč a fotograf žraloků Richard Jaroněk potvrzuje, že šance na konfrontaci s nejobávanějším mořským predátorem jsou ve skutečnosti nízké. Přesto je ale strach v člověku zakotven a i poslední týden několikrát ukázal, že k takové situaci může dojít.

"Ten strach je v nás zakotven, už jen proto, že jsme suchozemci a moře nám je cizí. Neznáme ho a už vůbec se v něm neumíme chovat. Pak jsme překvapeni, že se zraníme nebo nás něco zraní," řekl webu pluska.sk.

Nepřekvapuje ho proto, že se ho desítky let lidé ptají, co mají dělat, když žraloka potkají. "Je to jako s jezevčíkem v parku. Bude na vás štěkat a vy se dáte na útěk... z jezevčíka se stane hrdina a bude vás vesele prohánět," prozradil expert.

Útoku žraloka ale dokáže předejít jen člověk, který s nimi pracuje, protože zná jejich pohyby a mimiku. "Nevýhodou žraloka vůči člověku je jeho zvědavost. On se chce s námi seznámit, ale nemá ruce a pomyslné podání si rukou je kousnutí. Ochutná nás a zjistí, že mu nechutnáme, a nechá nás," vysvětlil.

Problém je v tom, že ono kousnutí je pro lidské tělo fatální. A kolikrát může přijít i nečekaně, často totiž netušíme, že pod námi v moře žralok je. Ve chvíli, kdy ho lidé spatří, pak začnou mávat rukama a pokouší se odplavat. A to je špatně.

"Lidé by se měli ke žralokovi klidně otočit čelem a pozorovat ho. Je to velmi důležité. Přirozené instinkty žralokovi říkají, že o něm víme. Přišel o moment překvapení. Nekopeme, nevíříme vodu, nerozbuší se nám srdce, nezvýší adrenalin v krvi... zůstaneme klidní," radí expert.

V ideální případě by žralok měl odplavat, to ale nemusí vždy nastat. "Oči a žábry jsou citlivými receptory, můžete ho do nich bít, ale pokud by rada měla být odborná, nehýbejte se. Je to divná rada, já vím, ale nehýbejte se," radí expert.

Nepopírá, že představa ruky ve žraločí tlamě je děsivá, pohyb ale vše zhorší. "Pokud začnete s rukou či nohou kopat či cukat, roztrháte si svaly a maso o ostré zuby. A to je pak už velký průšvih," dodal.

Témata: Egypt | žraloci

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější