Dočasné odebrání prezidentských pravomocí Miloši Zemanovi "je zcela možné, ale nestane se tak dříve než 8. listopadu", uvedla dnes ruská státní tisková agentura TASS ve zprávě opatřené titulkem Bitva u nemocničního pokoje. Poznamenala přitom, že ve stávajícím Senátu českého parlamentu i v nové Poslanecké sněmovně převažují prezidentovi odpůrci.
Deník Izvestija si v komentáři již klade otázku, jak se odchod Miloše Zemana z politické scény podepíše na vztazích Prahy s Moskvou a poznamenává, že to může být zelená pro politické síly, které si přejí zhoršení vztahů s Ruskem.
"Pokud některá z obou komor parlamentu zbavení prezidenta pravomocí nepodpoří, celý proces se okamžitě zastaví. Ale i v opačném případu bude mít pán Pražského hradu šanci zachovat si pravomoci tím, že napadne dané rozhodnutí u ústavního soudu," napsal TASS a dodal, že momentálně prezidentská kancelář veškeré počínání Senátu kritizuje.
Ruská agentura podrobně připomněla peripetie kolem zdravotního stavu prezidenta Zemana, včetně opakovaných hospitalizací, úvah jeho předchůdce Václava Klause o Zemanových potížích s játry a spekulací médií. "Celou tu dobu prezidentská kancelář neposkytovala žádné oficiální podrobnosti o Zemanově zdraví, jen popírala všechny zprávy médií a tvrdila, že sděluje pouze 'důležité informace', přičemž tak činí 'nepřetržitě, ale úsporně'. A prezidentův lékař vyhýbavě hovořil o zhoršení chronické nemoci a zdůrazňoval, že prezident nechce svěřejnit svou diagnózu," poznamenal TASS.
Podle agentury prezidentova hospitalizace připadla na období mimořádně složité parlamentní kampaně a kvůli hospitalizaci odpadla Zemanova schůzka s předsedy vítězných stran. TASS také upozornil, že případné Zemanovo rozhodnutí pověřit stávajícího premiéra Andreje Babiše úkolem sestavit novou vládu "by mohlo vyprovokovat masové protesty", vždyť v nedávné minulosti největší opoziční akce za Babišovo odstoupení shromáždila v ulicích Prahy čtvrt milionu lidí. Babiš ale rychle prohlásil, že eventuální možnost sestavovat vládu odmítne a přenechá ji dosavadní opozici.
TASS také poukázal na skandál okolo návštěvy Babišova spolustraníka, předsedy sněmovny Radka Vondráčka u hospitalizovaného Zemana, která nebyla dohodnuta s lékaři a která vyústila v trestní oznámení a spuštění policejního vyšetřování ohledně možných zločinů proti republice.
"Nehledě na to, že prezidentská funkce má spíše reprezentativní charakter, opoziční koalice Spolu, která získala moc po nedávných parlamentních volbách, může využít situace a pokusit se nepřipustit, aby se v čele státu objevil představitel alternativních sil. Kromě toho možný odchod Miloše Zemana může definitivně rozvázat ruce těm politickým silám v Česku, které mají zájem na zhoršení vztahů s Moskvou," usoudily autorky komentáře v listu Izvestija. Současně ale připustily, že rusko-české vztahy se podle expertů sotva mohou ještě více zhoršit, a případný odchod 77letého prezidenta umožní novým silám na české scéně "pokračovat v protiruském kurzu".
"Miloš Zeman byl jedním z mála politiků, který se zasazoval za vztahy víceméně dobrého sousedství s Ruskem, ale ani jeho možnosti nestačily na to, aby zablokoval protiruské kroky premiéra (Andreje) Babiše, včetně vyhoštění pracovníků našeho diplomatického zastoupení," poznamenal v listu expert Nikolaj Topornin z moskevského ústavu mezinárodních vztahů MGIMO; Izvestija připomněly, že Praha podezírá ruské tajné služby z účasti na explozích muničních skladů ve Vrběticích a že po vzájemném vykázání diplomatů byla obě velvyslanectví prakticky ochromena. Od připravované nové vlády v Praze Topornin oteplení ve vztazích mezi Prahou a Moskvou nečeká, "ale vzhledem k tomu, že naše vztahy i tak míří k nule, je těžké si představit, jak by se dal protiruský kurz ještě přitvrdit".
Komentář Izvestijí dodává, že je příznačné, že Zeman krátce před hospitalizaci podepsal zákon, který vylučuje Rusko a Čínu z dostavby jaderné elektrárny Dukovany. A navíc se do nové sněmovny nedostali zástupci dvou stran, které měly pověst přátel Ruska - komunistické a sociálně demokratické.
Americká zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom ukončili svůj sedmiletý vztah, během něhož byli od roku 2019 zasnoubeni a v roce 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove. O jejich rozchodu informoval magazín Us Weekly s odkazem na blízké zdroje páru. I přes ukončení vztahu zůstávají podle všeho v dobrých vztazích a zaměřují se především na výchovu čtyřleté dcery.
Veronika Žilková před časem vzkázala, že musí myslet sama na sebe, ale i po rozchodu s Josefem Holomáčem má o koho pečovat. Konkrétně o pejska, u kterého se v posledních dnech vyskytly nepříjemné zdravotní potíže.
Chinaski v červnu odehráli jednu z největších show kariéry, když koncertně pokřtili nový fotbalový stadion v Hradci Králové. V samém závěru měsíce, konkrétně právě dnes, slaví její frontman Michal Malátný půlkulaté 55. narozeniny. A fanoušci kapely mohou být rádi, že je stále baví.
Kolem České televize je v posledních dnech pořádně rušno. Po volbě nového generálního ředitele se ve společnosti řeší, na koho všeho se vztahuje povinnost platit televizní poplatky. Lhůty přitom běží, jedna skončí dnešním dnem.
Česko na jaře žilo kauzou z plesu českých i slovenských osobností na Tenerife, kde došlo k incidentu, jehož aktérem se nešťastně stal i Michal David. Slavný hitmaker nyní přiznal, že oba hlavní aktéři u něj mají vroubek.
Prezident Petr Pavel nechce s ohledem na probíhající kauzu Čapí hnízdo spekulovat o tom, zda by pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiš sestavením vlády, pokud jeho uskupení vyhraje v podzimních parlamentních volbách. Pavel si chce počkat na definitivní soudní rozhodnutí.
Českou hudební scénu zasáhla během uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Právě on informaci sdílel na sociální síti.
V pátek to vypukne. Karlovy Vary se připravují na start 59. ročníku filmového festivalu. Jednou z jeho tváří bude populární herec Bolek Polívka. Organizátoři potvrdili, že si zahrál v nové festivalové znělce, která bude teprve představena.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení Kyjeva od Ottawské úmluvy, která zakazuje použití, skladování či výrobu protipěchotních min. Ukrajina tak následuje pobaltské státy či Polsko, které se tak rozhodly po začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země.
Začíná pracovní a zároveň první ryze prázdninový týden, který bude doprovázet tropické počasí. Maxima dosáhnou podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) až 37 stupňů.
Setrvalý stav. Opoziční hnutí ANO vede, koalice Spolu je se značným odstupem druhá. Takové jsou výsledky nejnovějšího šetření agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Do Poslanecké sněmovny by se podle modelu dostalo pět kandidujících subjektů.
Český fotbal v tomto týdnu definitivně potvrdil návrat Pavla Nedvěda do svých struktur. Bývalý kapitán fotbalové reprezentace se začne národním týmům věnovat i jako funkcionář. Aby mohl svou práci dělat dobře, vrací se do Česka. Neskrývanou radost z toho má jeho partnerka Dara Rolins.