V 65 letech zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli

V Itálii v noci na dnešek zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Italskému politikovi a bývalému novináři bylo 65 let a zdravotními problémy trpěl delší dobu, od konce prosince byl hospitalizován na onkologické klinice v Avianu kvůli problémům s imunitou, uvedl jeho mluvčí. Náhlé Sassoliho úmrtí označují evropští politici za velkou ztrátu, podle nich zemřel přesvědčený Evropan a bytostný zastánce evropské integrace. V čele europarlamentu jej s velkou pravděpodobností nahradí maltská pravicová europoslankyně Roberta Metsolaová.

David Sassoli

Italský socialistický politik působil v EP už třetí volební období, předsedou sboru byl od roku 2019. Těžké nemoci podlehl týden před schůzí, na níž budou europoslanci tradičně uprostřed pětiletého mandátu vybírat svého předsedu pro druhou polovinu volebního období. Za hlavní favoritku je na základě dohod mezi politickými frakcemi už delší dobu považována Metsolaová, současná první místopředsedkyně EP.

Sassoli, rodák z Florencie, se po studiu věnoval žurnalistice a Italové jej znají také jako někdejšího populárního moderátora hlavních zpráv televizní stanice RAI. S politickou kariérou začal v roce 2009, kdy byl jako zástupce Demokratické strany (PD) poprvé zvolen do Evropského parlamentu.

Evropské instituce dnes na znamení smutku spustily vlajky na půl žerdi a europoslanci dávají najevo lítost nad odchodem respektovaného lídra. "Nemáme slov. Byl skutečným Evropanem a zapáleným stoupencem sjednocenější a sociálnější Evropy," reagoval na zprávu o úmrtí předseda nejpočetnější parlamentní skupiny evropských lidovců Manfred Weber. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Sassoliho označila za "velkého Evropana a hrdého Itala".

Kolegové i názoroví oponenti na Sassoliho vzpomínají jako na velkorysého muže se smyslem pro humor, ale také jako na člověka, který měl "vizi i pevné principy", jak na twitteru napsal italský expremiér Enrico Letta. V domovské Itálii jej ocenili současný ministerský předseda Mario Draghi, prezident Sergio Mattarella i bývalí premiéři, kteří jej popisují jako přesvědčeného Evropana, jenž věřil v hodnoty sjednocené Evropy a bojoval za ně.

"Evropa ztratila angažovaného předsedu parlamentu, Itálie moudrého politika a Německo dobrého přítele. Naše myšlenky jsou s jeho rodinou," uvedl německý kancléř Olaf Scholz. "Naše unie ztrácí muže, který byl italským patriotem a zároveň velkým Evropanem a neúnavným humanistou," napsal francouzský prezident Emmanuel Macron. "Vždy se snažil spojovat a nikoli rozdělovat," ocenila jej na twitteru slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Sassoliho rodině vyjádřil soustrast i papež František a vrcholní politici a představitelé institucí ze všech koutů EU včetně rakouského kancléře Karla Nehammera, rumunského prezidenta Klause Iohannise, polského premiéra Mateusze Morawieckého či prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové.

Smutek nad úmrtím Sassoliho vyjádřili i čeští politici včetně premiéra Petra Fialy. "Odchodem Davida Sassoliho ztratila EU jednoho ze svých předních lídrů i obránce základních hodnot, na kterých unie stojí," napsal na twitteru předseda Senátu Miloš Vystrčil. "Evropa dnes ztratila politika velkého formátu. Smířlivého lídra i člověka se smyslem pro humor," uvedl český místopředseda EP Marcel Kolaja.

Sassoli byl vlídný Evropan, truchlí kolegové. Zemřel týden před volbou nástupce

Za skutečného Evropana a vlídného člověka s citem pro politické kompromisy označují přední poslanci Evropského parlamentu jeho šéfa Davida Sassoliho, který v noci na dnešek zemřel. Stovky lidí jej po poledni uctily minutou ticha před bruselským sídlem EP. Italský socialistický politik podlehl těžké nemoci týden před schůzí, na níž budou kolegové vybírat jeho nástupce. Za hlavní favoritku je už delší dobu považována maltská pravicová europoslankyně Roberta Metsolaová.

Evropské instituce dnes na znamení smutku spustily vlajky na půl žerdi a europoslanci dávají najevo lítost nad odchodem respektovaného lídra. "Nemáme slov. Byl skutečným Evropanem a zapáleným stoupencem sjednocenější a sociálnější Evropy," reagoval na úmrtí pětašedesátiletého politika předseda nejpočetnější parlamentní skupiny evropských lidovců Manfred Weber. Také šéfka frakce Sassoliho socialistů Iratxe Garcíaová vyzdvihla jeho nadšení pro co nejhlubší integraci evropské sedmadvacítky a dodala, že byl "skutečně vřelým člověkem".

"Byla čest ho poznat a pracovat s ním. Bude nám chybět," napsala česká liberální místopředsedkyně EP Dita Charanzová. Mezi desítkami dalších reakcí se vedle vyjádření soustrasti Sassoliho nejbližším objevují především zmínky o jeho vstřícném přístupu a přátelské povaze. Někteří poslanci připomínají i často viditelný úsměv na jeho tváři.

"Evropa dnes ztratila politika velkého formátu. Smířlivého lídra i člověka se smyslem pro humor. V předsednictvu jsem s ním rád spolupracoval," uvedl druhý z českých místopředsedů EP Marcel Kolaja z klubu evropských zelených.

Hodinu po poledni se na prostranství před sídlem EP v Bruselu shromáždilo několik stovek poslanců, zaměstnanců parlamentu a dalších lidí, aby vzdali italskému politikovi hold. Po minutě ticha následoval dlouhý potlesk.

Sassoli sloužil v evropském zákonodárném sboru své třetí volební období, jeho šéfem byl od léta 2019. Podle řady ohlasů převzal vedení parlamentu v těžké době, když krátce po jeho nástupu vypukla pandemie covidu-19. Italský šéf musel se zástupci stran, ale i například francouzskou vládou vyjednávat podmínky distančního fungování EP a přesun schůzí z hlavního sídla ve Štrasburku do Bruselu. Za jeho éry tak začal parlament poprvé umožňovat poslancům hlasování na dálku. "Zachovejme prosím ta z jím zavedených opatření, která se ukázala jako účelná a úsporná," apeloval dnes český konzervativní europoslanec Jan Zahradil.

S křeslem se měl rozloučit příští týden, kdy budou poslanci tradičně uprostřed pětiletého mandátu vybírat nové vedení EP. Ital již v polovině prosince ukončil spekulace o tom, že by mohl post obhajovat, ačkoli se obával ztráty vlivu socialistické frakce. "Hrozí, že socialisté zmizí z fotografií evropských institucí," prohlásil tehdy s odkazem na to, že druhá nejpočetnější parlamentní skupina nemá svého člověka v čele Evropské komise ani Evropské rady.

Témata: David Sassoli

Europarlament schválil poskytnutí 50 miliard eur Ukrajině

27.02.2024 21:50 Evropský parlament v úterý schválil navýšení víceletého rozpočtu unie do roku 2027, v jehož rámci…

Ukrajinci se pochlubili dalším sestřelem ruského letadla

27.02.2024 17:09 Ukrajinská armáda sestřelila další ruský letoun Su-34. Podle serveru Ukrajinska pravda o tom v…

NATO nemá v plánu poslat vojáky na Ukrajinu

27.02.2024 14:47 Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý její generální…

Biden věří v zahájení příměří v Pásmu Gazy

27.02.2024 11:37 Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout…

Macron nevyloučil nasazení vojáků západních zemí na Ukrajině

27.02.2024 09:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na…

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Související:

Nejnovější