V Afghánistánu jsou po zemětřesení stále cítit následné otřesy

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 27. června 2022 16:04
Sdílej:

V části Afghánistánu, kterou minulý týden zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou stále cítit následné otřesy a oblast zatím není bezpečná pro přeživší. S odkazem na vysoce postaveného afghánského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Jihovýchodní Afghánistán minulou středu zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně.

Zabilo více než 1000 lidí, přes 3000 lidí zranilo a zničilo zhruba 10.000 domů. Podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) je mezi mrtvými 155 dětí, skoro 255 dětí bylo zraněno a 65 jich osiřelo.

"Oblast stále není bezpečná," uvedl úřadující afghánský ministr zdravotnictví Kalandar Ibád a dodal, že na místě jsou stále cítit otřesy. V pátek při následných otřesech zahynulo pět lidí a dalších 11 jich utrpělo zranění. Při dalších otřesech, o kterých informoval Ibád, úřady oběti nezaznamenaly. Stavby, které částečně poškodilo první zemětřesení, podle ministra nejsou obyvatelné, takže lidé musí žít ve stanech.

Ibád poznamenal, že v zemětřesením zasažené horské oblasti se v příštích týdnech očekává výrazné ochlazení, což bude pro úřady představovat další výzvu. "Lidé nemají střechu nad hlavou, jsou mezi nimi senioři a děti... žádáme mezinárodní společenství, aby tomu věnovalo pozornost," řekl.

Šlo o nejtragičtější zemětřesení v Afghánistánu za dvě dekády a řešení jeho následků představuje značnou výzvu pro islamistické hnutí Tálibán, které se v zemi ujalo moci v polovině loňského srpna po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců. Většina zemí vládu Tálibánu formálně neuznala a dává najevo své znepokojení kvůli zhoršenému postavení žen i zprávám o porušování lidských práv. Afghánistán se ještě před zemětřesením potýkal s humanitární krizí a sankce uvalené na afghánské vládní orgány a banky přerušily většinu přímé pomoci této asijské zemi. OSN a několik zemí poslaly do postižené oblasti pomoc.

Afghánská humanitární agentura dnes vyzvala k poskytnutí peněz pro přeživší zemětřesení. Uvedla, že nemá prostor pro skladování potravin a má dostatek stanů. Peníze by proto podle agentury byly pro vesničany na uspokojení jejich potřeb nyní nejužitečnější.

Stalo se
Zahraničí
Joe Biden

Biden má rakovinu v agresivní formě. Trump mu popřál uzdravení

Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře. 

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Agáta Hanychová mluví o kudle do zad. Některé věci se prostě nedělají

Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát? 

Počasí
Jarní počasí

Vývoj počasí v týdnu. Dnes a v pátek bude podobně, v mezičase má být jinak

Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí. 

Domácí
Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba působí ideálně, odhalil otec nemocné Madlenky

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.