V babyboxu pražské radnice našli novorozenou holčičku, dostala jméno Isabella

Do babyboxu radnice Prahy 6 dnes odpoledne někdo odložil novorozenou holčičku. Ve schránce byla zabalena do ručníku, podle záchranářů vážila skoro tři kilogramy, informoval ČTK mluvčí šesté městské části Jiří Hannich. Novorozené děvčátko převezla sanitka do motolské nemocnice. Dostala jméno Isabella, sdělil v tiskové zprávě zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Babybox

Jde o 227. dítě z babyboxu v Česku a šesté, které našli ve schránce na budově radnice Prahy 6. Zařízení sloužící pro záchranu odložených dětí fungují v České republice od roku 2005.

"Doposud se v babyboxu na radnici Prahy 6 objevilo celkem pět dětí: tři chlapečci a dvě holčičky. Nově nalezená holčička je tedy šestým dítětem, které se v babyboxu Prahy 6 podařilo zachránit. Holčička byla ve schránce zabalena do ručníku, podle přivolaných záchranářů dítě vážilo necelé tři kilogramy," informoval Hannich.

Praha 6 patří mezi dvě pražské městské části, jejichž radnice mají na budově umístěn babybox. Instalován tam byl v červenci 2010. Naposledy někdo dítě do této schránky umístil loni v srpnu, byl to chlapec. Původní zařízení bylo letos v červnu nahrazeno modernějším, tzv. babyboxem nové generace.

Hess uvedl, že co se týče 227 dětí dosud odložených do babyboxů, skóre holčičky versus kluci se po dnešku posunulo na 124:103 ve prospěch dívek. Dnes nalezené děvčátko pojmenoval Isabella po Zuzaně Isabelle Tornikidis, ředitelce Nadace Agrofert, která patří k významným dárcům babyboxů.

Další babybox se slavnostně otevře v Klatovské nemocnici 6. prosince, symbolicky na Mikuláše, dodal Hess. V Česku jich dosud funguje přes 80, většinou jsou umístěny u nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Babybox je vytápěná schránka, kam mohou matky anonymně odložit své dítě. Zařízení je napojeno na integrovaný záchranný systém. Senzory uvnitř schránky po odložení dítěte spustí hlášení, které bezprostředně přivolá záchranáře. Babybox nové generace má klimatizovaný interiér a automatizovaná dvoukřídlá dvířka. Matka, která se do něj rozhodne odložit své dítě, zmáčkne zelené tlačítko, aby se jí schránka otevřela. Nemusí tak ručně manipulovat s klikou, jako tomu bylo u předchozího babyboxu, dodal mluvčí Prahy 6. Ve vnitřním prostoru schránky je umístěn váhový senzor a videokamera.

Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Témata: babybox

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za…

04.12.2021 11:58 Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za to, že kolem popelnic na…

Související:

Nejnovější

reklama