Zhruba 50.000 lidí dnes podle policie demonstrovalo v Bruselu proti vládním koronavirovým opatřením a proti očkování proti covidu-19. Někteří demonstranti přijeli do belgické metropole z Francie nebo Německa, informovala agentura AP.
Místy se protestní akce přelívala do násilných střetů s policií, která protestující rozháněla vodními děly a slzným plynem. Tisíce lidí demonstrovaly o víkendu také v několika městech v Německu, informovala agentura DPA.
Demonstranti provolávali "Svobodu!" a mávali vlajkami svých rodných zemí. Podle agentury AFP mezi nimi byly mimo jiné vlajky Německa, Francie, Rumunska a Polska. Mnozí protestující byli bez roušek. Podle agentury DPA policie zadržela kolem sedmi desítek lidí. V nemocnici muselo být ošetřeno nejméně dvanáct demonstrantů a tři policisté.
Ve čtvrti, v níž sídlí instituce Evropské unie, vypukly násilnosti. Videa mimo jiné zachytila několik demonstrantů v černém, kteří vrhali petardy, dlažební kostky a další předměty na vstup do budovy Evropské služby pro vnější činnost a rozbili několik oken.
V Německu o víkendu kromě odpůrců vládních opatření přijímaných v boji s koronavirem demonstrovali na mnoha místech také jejich zastánci. Atmosféra byla ale převážně poklidná, informovala DPA.
V Erfurtu, hlavním městě spolkové země Durynsko, použila policie pepřový sprej, aby demonstrantům zabránila v pochodu směrem k zemskému parlamentu.
V ulicích Düsseldorfu v Severním Porýní-Vestfálsku protestovalo už v sobotu přes 7500 odpůrců vládní politiky, ve Freiburgu v Bádensku-Württembersku podle odhadů demonstrovalo asi 5500 lidí nespokojených s protikoronavirovými opatřeními. Do protidemonstrace se ve Freiburgu zapojilo asi 2000 lidí.
Ve Stuttgartu na jihozápadě Německa se lidé shromáždili před budovou veřejnoprávní stanice SWR, aby vyjádřili nesouhlas s tím, jak o koronaviru informuje. Skandovali heslo "prolhaný tisk". Německý svaz novinářů (DJV) v Bádensku-Württembersku k tomu uvedl, že někteří demonstranti nechápou princip svobody tisku a že SWR v žádném případě nepředkládá veřejnosti zprávy vyžádané "shora", jak mnozí protestující tvrdí.
Dějištěm dalších protestních akcí byly o víkendu také Hamburk, Schwerin, Saská Kamenice (Chemnitz), Lipsko, Drážďany nebo Řezno.
Jeremy Clarkson, známý bouřlivák a bývalá hvězda pořadu Top Gear, se v posledních letech našel v roli farmáře na svém pozemku v Oxfordshire. Ačkoliv se mu na jeho farmě Diddly Squat, kterou proslavil seriál na platformě Amazon Prime, daří krotit traktory i hospodářská zvířata, v kuchyni narazil na nečekaného soupeře. Pětašedesátiletý moderátor se otevřeně přiznal, že domácí práce a vaření jsou pro něj obrovským bojem, který možná přesahuje jeho schopnosti.
Herec Bradley Riches, hvězda seriálu Emmerdale, se v otevřeném rozhovoru svěřil se svými pocity ohledně blízkého přátelství se Sharon Osbourne. Čtyřiadvacetiletý herec a bývalá porotkyně X Factoru se sblížili během společného účinkování v reality show Celebrity Big Brother v roce 2024. Bradley nyní vyzdvihl neuvěřitelnou sílu, kterou Sharon a její dcera Kelly prokázaly po loňské smrti legendárního rockera Ozzyho Osbourna.
Bývalá detektivka Ruby Wolff, která se před třiadvaceti lety podílela na razii v sídle Neverland, se nedávno vrátila na místo činu. Návrat na ranč Michaela Jacksona v Kalifornii pro ni byl hluboce emocionálním zážitkem. Když u brány spatřila dětskou kresbu vyrytou do zdi, neubránila se slzám a připomněla, že nevinnost dítěte je to nejcennější, na co se v tomto kontroverzním případě často zapomínalo.
Britské princezny Beatrice a Eugenie se podle královských expertů ocitly v dosud největší izolaci. Dcery Andrewa Mountbattena-Windsora a Sarah Ferguson doplatily na neutuchající skandály svých rodičů spojené s kauzou Jeffreyho Epsteina. V královské rodině jim údajně zbyl už jen jediný vlivný spojenec, který je ochoten se za ně postavit – jejich strýc, král Karel III.
Po smrti Karla Gotta poutaly pozornost nejméně tři ženy s příjmením Gottová. V poslední době už to ale není taková sláva. Zejména zpěvákova nejstarší dcera Dominika, která nežije v Česku, na sebe v poslední době přestala upozorňovat. Co se děje?
Z osmi trestných činů obvinili kriminalisté šestadvacetiletého muže, přičemž ve dvou případech jde o zvlášť závažné zločiny. Recidivista je konkrétně podezřelý z vraždy a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Hrozí mu až 18 let za mřížemi.
Českou filantropii nečekaně zasáhla smutná zpráva. Ve věku 78 let náhle zemřela Božena Jirků, která stála za činností Nadace Charty 77 a Konta Bariéry. Dosud působila ve správní radě.
Legendární Helena Vondráčková se rozhodla reagovat na dění kolem sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Populární zpěvačce se nelíbilo, že jeden z opozičních politiků využil její píseň jako doprovodnou u videa na sociální síti.
Norská korunní princezna Mette-Marit v novém rozhovoru vysvětlila, proč udržovala styky s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem. Členka královské rodiny mluví o jeho manipulaci. Princezna zároveň převzala odpovědnost za své chování.
Jaromír Soukup se v poslední době ocitl v nezáviděníhodné situaci. Nyní to ale vypadá na lepší zítřky. Jednání známého podnikatele s Prahou totiž směřují ke zdárnému konci. Co spolu vlastně obě strany řešily?
Policie pokračuje s vyšetřováním pátečního podezřelého požáru v Pardubicích, který je prověřován pro podezření z teroristického útoku. Kriminalisté dokončili ohledání místa činu a předali areál zpátky do rukou vlastníka.
Počasí se v průběhu týdne, který právě začíná, zásadně promění. V prvních dvou dnech si ještě užijeme jaro, od středy se však má výrazně ochladit. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).