Belgie oznámila první případ úmrtí člověka nakaženého opičími neštovicemi, pacient trpěl i dalšími zdravotními obtížemi. Ve své týdenní zprávě o tom informoval belgický Institut veřejného zdraví Sciensano. V Evropě je to teprve třetí případ úmrtí po nákaze tímto virovým onemocněním, první dva byly ve Španělsku, vyplývá z amerického údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Jedenáctimilionová Belgie k pondělku evidovala 706 potvrzených případů opičích neštovic, zhruba polovina byla ve Vlámsku na severu Belgie, 36 procent v Bruselu. Naprostá většina jsou dospělí muži, nakazily se ale také dvě ženy a jedno dítě mladší tří let. Stav 32 nemocných si vyžádal hospitalizaci. V devíti z deseti případů se lidé nakazili při sexuálním styku.
Podle údajů Světová zdravotnická organizace (WHO) bylo do středy ve světě potvrzeno 50.496 případů opičích neštovic a 16 úmrtí, což ještě nezahrnovala nové údaje z Belgie. Počet nově hlášených případů opičích neštovic v Severní Americe a v Evropě podle WHO nadále klesá, stejný trend oznámila i Belgie.
Opičí neštovice se od května začaly šířit v takzvaných neendemických oblastech, tedy takových, kde se vir původem z Afriky dříve téměř nevyskytoval. Nejvíce případů, více než 18.000, hlásí Spojené státy, následují Španělsko, Brazílie a Německo. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.
Britská královská rodina má během první květnové soboty důvod k oslavám. Na dnešek totiž připadají narozeniny princezny Charlotte, jediné dcery prince Williama a jeho manželky Kate. Gratulace od představitelů monarchie už dorazily.
Varování meteorologů před nebezpečím požárů se brzy naplnilo. Hasiči z Ústeckého kraje zasahují v sobotu odpoledne u požáru lesa v národním parku České Švýcarsko, kde v roce 2022 došlo k nejrozsáhlejšímu lesnímu požáru v historii České republiky. Platí zvláštní stupeň poplachu.
První květnový víkend letošního roku patří Jiřině Bohdalové, která zítra oslaví půlkulaté 95. narozeniny. Na televizní obrazovce se však diváci mohou na legendu naší kinematografie těšit už dnes. Česká televize prozradila, co přichystala.
Duben se nezadržitelně blíží ke konci. Letos byl také měsícem, kdy Dagmar Patrasová oslavila kulaté 70. narozeniny. Její rodina si zároveň připomněla loňský odchod Aničky Slováčkové. Není tak divu, že Patrasová ve svém narozeninovém přání zohlednila i smutnou událost.
Víkend přináší kromě prvních letních dnů letošního roku i meteorologickou výstrahu. Kvůli suchu a poměrně vysokým teplotám totiž v části země panuje riziko vzniku a šíření požárů. Platí proto varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Není sebemenších pochyb o tom, že mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou stále panuje napětí. Leckdo se proto domníval, že každá z nich využije jakékoliv chyby té druhé k útoku. Byl takový odhad správný?
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Druhým dnem už si dnes můžete poslechnout první sólovou pecku Charlotte Gottové. Velkým kamarádem jejího otce Karla Gotta byl Michal David, který ví, jak se skládají hity. Co oblíbený hitmaker říká na písničku In Too Deep?
O Vilmě Cibulkové nebylo nějaký čas slyšet. V kontaktu s uznávanou herečkou není ani jedna z jejích někdejších kamarádek a kolegyň, která se tak opět vrátila k tomu, co se kolem Cibulkové odehrávalo už v loňském roce.
Jsou před námi v Česku první dva letní dny letošního roku, kdy odpolední teploty překročí 25 stupňů. Potvrzuje to víkendová předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Motorista Filip Turek si na přelomu dubna a května opět řekl pozornost. Na internetu se opět řeší jeho řidičské schopnosti, protože se objevilo nové video. Sám poslanec si z toho ale hlavu nedělá. Raději pokračuje ve výpadech proti prezidentovi Petru Pavlovi.
Oslavy pátečního Svátku práce se ani letos neobejdou bez konání nejrůznějších akcí. V Praze museli na jedné zasahovat policisté. Na Smíchově totiž došlo k potyčce, po které strážci zákona zadrželi několik osob.