V Bělorusku byly zakázány nezávislé odbory

Běloruský nejvyšší soud zakázal nezávislé odbory, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na generální prokuraturu, na jejíž návrh soud tento krok podnikl. Režim autoritářského vůdce bývalé sovětské republiky Alexandra Lukašenka tak podle nezávislých médií pokračuje v potlačování opozice.

Minsk, Bělorusko.

Zákaz nezávislých odborů podle velvyslanectví Spojených států svědčí o tom, že si režim uvědomuje riziko, že obtížná situace běloruské ekonomiky, zasažené západními sankcemi, může vést ke značné nespokojenosti mezi pracujícími.

"Na žádost generálního prokurátora soud rozhodl o ukončení činnosti Svobodného odborového svazu Běloruska, Svobodného odborového svazu hutníků, Běloruského nezávislého odborového svazu horníků, chemiků, pracovníků v petrochemii, energetiků, pracovníků v dopravě, ve stavebnictví a dalších pracovníků, Běloruského odborového svazu pracovníků elektronického průmyslu a také sdružení odborových svazů Běloruský kongres demokratických odborů," citovala agentura TASS z komuniké generální prokuratury.

Soud podle prokuratury dospěl k závěru, že odbory nepředcházely nezákonným stávkám a eskalaci napětí ve společnosti. Místo aby se účastnili ochrany práv pracujících, vedení odborů a někteří odboráři se aktivně podíleli na "destruktivní činnosti", na "masových akcích narušujících veřejný pořádek" a na "šíření informací s extremistickým obsahem". V těchto případech jsou odboráři trestně stíháni a úřady také přijaly opatření v rámci správního řízení, uvedla státní tisková agentura BelTA.

Americké velvyslanectví v Minsku podle agentury Interfax označilo likvidaci nezávislých odborů za "další útok na svobodu Bělorusů, pokus potlačit občanskou společnost a ubránit režim vystrašený silou občanů".

Rozpuštění nezávislých odborů připraví asi 10.000 pracovníků o jakoukoli možnost obrany před kroky úřadů, citovala agentura Interfax z vyjádření amerických diplomatů. Tento postup podle nich posiluje systém, ve kterém se zákony cynicky používají pro obranu moci několika lidí, místo aby sloužily obraně práv celého běloruského národa. Americká diplomacie rovněž připomíná, že v posledních dvou desetiletích OSN a mezinárodní organizace práce často označovaly Bělorusko za jednoho z nejhorších porušovatelů práv pracujících na světě.

Bělorusové v létě 2020 hromadně vyšli do ulic protestovat proti tomu, že úřady opět vyhlásily Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice, Evropská unie a některé další země se domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která později uprchla do Litvy. V Bělorusku po volbách vypukly rozsáhlé demonstrace provázené i stávkami v řadě podniků. Policie protesty brutálně potlačila, desetitisíce lidí zatkla a opoziční vůdci byli uvězněni. Množství Bělorusů uprchlo ze země.

Lukašenko je u moci od července 1994, kdy byl hlavou státu zvolen poprvé. O dva roky později prosadil novou ústavu a díky tomu prezidentský mandát prodloužil do roku 2001. Prezidentské volby v tomto roce opět vyhrál a referendem v roce 2004 zrušil omezení, které mu znemožňovalo vykonávat úřad prezidenta více než dvě funkční období. Lukašenko poté podle ústřední volební komise vyhrál i další volby v letech 2006, 2010, 2015 a 2020. Hlasování ovšem provázela kritika ze strany opozice i Západu.

Témata: Bělorusko | odbory

Večer budou obnoveny dodávky ropy do České republiky

12.08.2022 16:59 Tranzit ropy do České republiky přes Slovensko bude obnoven dnes večer, informoval ČTK slovenský…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

FBI při razii v Trumpově sídle pátrala po dokumentech o jaderných zbraních

12.08.2022 15:43 Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

12.08.2022 13:44 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy. Může obnovit…

12.08.2022 12:38 Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny se odmítají evakuovat

12.08.2022 12:02 Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti…

Související:

Nejnovější