V Bělorusku soudí v nepřítomnosti Cichanouskou a další opoziční vůdce

V Minsku dnes začal soud s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou a čtyřmi dalšími opozičními předáky, kteří jsou obžalováni mimo jiné z vlastizrady, vytvoření extremistické skupiny nebo spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, napsal server Zerkalo a dodal, že Cichanouská se právě účastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. USA dnes vůči Bělorusku přijaly nové sankce.

Svjatlana Cichanouská

Čtyřictiletá Cichanouská, která žije v litevském exilu, agentuře AFP v předvečer soudu řekla, že proces pokládá za "frašku" a "osobní pomstu" autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka za to, že v roce 2020 otřásla jeho mocí.

V létě loňského roku Bělorusko zachvátily do té doby nevídané masové protesty proti Lukašenkovi, kterého úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb. Opozice a Západ označily výsledek hlasování za zfalšovaný a odmítly uznat legitimitu Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice skoro tři desetiletí.

Cichanouská, která v prezidentských volbách kandidovala místo svého uvězněného manžela Sjarheje, zburcovala davy a vyvolala naději na změnu. Po volbách byla ale donucena emigrovat a občanské protesty Lukašenkův režim brutálně potlačil. Represe proti opozici pokračují i nyní. Podle nevládní organizace Vjasna je v Bělorusku v současné době téměř 1500 politických vězňů.

Za jednoho z nich je považován i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud už v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu. Nyní proti Cichanouskému běloruské úřady vznesly nová obvinění z porušení vězeňských pravidel.

Opoziční vůdkyně uvedla, že její soudem stanovený právník jí neodpověděl, když ho kontaktovala, a netuší tak vůbec, jak ji bude zastupovat. "Nevím, jak dlouho bude tento proces trvat, ale jsem si jistá, že mě odsoudí na mnoho a mnoho let vězení," dodala.

Další z obžalovaných, bývalý ministr kultury Pavel Latuška, který žije v exilu ve Varšavě a je členem exilové vlády Cichanouské, podle státní agentury Belta požádal o změnu úřady stanoveného obhájce, ale soud mu nevyhověl, ačkoliv advokát s žádostí svého klienta souhlasil.

Nejde o první případ, kdy jsou v Bělorusku opozičníci souzeni v nepřítomnosti, poznamenal portál Naša Niva a připomněl proces, který skončil vynesením rozsudků 12 let odnětí svobody.

Kvůli tomuto i dalším "politicky motivovaným" soudům dnes Washington zavedl vízová omezení pro 25 představitelů běloruského režimu.

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější