V Břidličné hořela výrobní linka a střecha haly, škoda je 200 milionů korun

Požár výrobní haly v Břidličné. (28.7.2021)
Požár výrobní haly v Břidličné. (28.7.2021), foto: HZS Moravskoslezského kraje
ČTK 29. července 2021 14:58
Sdílej:

Škodu za 200 milionů korun způsobil podle předběžných informací v noci na dnešek požár výrobní linky a střechy výrobní haly společnosti Al Invest Břidličná v Břidličné na Bruntálsku. Nikdo se nezranil, sdělil ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela. Policejní mluvčí René Černohorský řekl, že podle předběžného zjištění požár způsobila technická závada.

V areálu podniku, který vyrábí obalové materiály a polotovary z hliníku, hořelo i letos v červnu.

"Firma to řeší. Naštěstí nevznikly žádné škody na životech ani zdraví," řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Kateřina Pištorová. Ekonomický ředitel Al Investu Jiří Šída řekl České televizi, že hořela lakovací linka. Firma pracuje v nepřetržitém provozu a linka vzplála při noční výrobě. Šída řekl, že odhadovaných 200 milionů korun je škoda na stroji a budově, ale dá se očekávat, že celková škoda bude daleko vyšší. Nyní podle ředitele firma čeká na statika, který zhodnotí stav haly, a podle toho rozhodne o dalším postupu.

"Požár pravděpodobně způsobila technická závada na pracovním stroji," řekl Černohorský. Při přetrhnutí fólie podle něj zřejmě přeskočila jiskra a zapálila hořlavý materiál.

K požáru hasiči vyjížděli ve středu krátce před 22:00, na místě bylo 11 jednotek včetně hasičů ze sousedního Olomouckého kraje. "Hasiči dostali požár pod kontrolu za tři a půl hodiny, dohašování jim zabralo zhruba stejnou dobu," uvedl Kůdela. Při hašení mimo jiné využili i dvě automobilové plošiny. Až do dnešního rána požářiště kontrolovali dobrovolní hasiči.

Al Invest Břidličná je významným evropským a největším tuzemským výrobcem obalových materiálů a válcovaných polotovarů z hliníku a zaměstnává více než 800 lidí. V roce 2019 měla firma podle výroční zprávy čistý zisk téměř 230 milionů korun při tržbách skoro 4,5 miliardy korun.

Hasiči zasahovali při požáru v průmyslovém areálu společnosti Al Invest Břidličná i na počátku června. Tehdy hořela válcovací stolice a část střechy a požár způsobil škodu odhadovanou na tři miliony korun.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie zasahovala ve Strakonicích kvůli ženě se zbraní

Policejní manévry zažili lidé ve středu v jihočeských Strakonicích. Strážci zákona tam rozběhli pátrání po ženě, která měla na souseda vytáhnou zbraň. Podezřelou osobu se podařilo zadržet, nebezpečí už nikomu nehrozí. 

České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek poslouchal lékaře. Odhalil, co všechno už může dělat

Strach měli lidé v uplynulých týdnech o Pavla Vítka, jenž skončil v péči lékařů kvůli vážným problémům se srdcem. Nyní už je ale zřejmé, že všechno dobře dopadlo, protože zpěvák se opět objevuje na veřejnosti. 

Sport
Ester Ledecká

Ester Ledecká má důvod k radosti. Snowboard na olympiádě zůstává

Česká sportovní obec se může radovat. Jedna z našich nejúspěšnějších disciplín totiž zůstane v programu zimních olympijských her. Paralelní obří slalom na snowboardu, v němž opakovaně kralovala Ester Ledecká a naposledy na její úspěchy navázala Zuzana Maděrová, nebude chybět ani za čtyři roky ve Francii. 

České celebrity
Aňa Geislerová

Geislerovou ocení na festivalu. Nebude sama, cenu dostane i Lábus

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.