V Británii hrozí největší stávky za poslední desetiletí

Největší stávkou za poslední desetiletí dnes v Británii vrcholí dosavadní "zima nespokojenosti". Podle odhadů dnes nenastoupí do práce půl milionu zaměstnanců v mnoha odvětvích. Demonstruje se především za výrazné zvýšení platů, ale také za zlepšení pracovních podmínek - a za právo na stávku jako takové.

Velká Británie, ilustrační foto

Sedm odborových svazů vyzvalo své členy k protestním akcím a zkoordinovalo celostátní den protestu. Ve velké části Spojeného království hrozí blokáda dopravy. Úřad britského premiéra varoval před "významným narušením" chodu státu, uvedla agentura DPA.

Do stávky souběžně vstupují učitelé, strojvedoucí, vysokoškolští pedagogové, státní zaměstnanci, řidiči autobusů či pracovníci bezpečnostních složek. Mezi zaměstnanci ze všech těchto odvětví panuje enormní nespokojenost, připomínají média. Stávky byly ohlášeny i na další dny, například v pondělí a v úterý mají opět protestovat zdravotní sestry. Dalším problémem pro konzervativní vládu premiéra Rishiho Sunaka bude pravděpodobně skutečnost, že nedávno ohlásili stávku také hasiči. Stávkující spojuje především požadavek na zvýšení mezd vzhledem k inflaci, která se v poslední době pohybuje kolem deseti procent.

Vláda nabízí učitelům zvýšení platů o pět procent, což je však pro učitelské odbory NEU málo. "Nejde o zvyšování platů, ale o nápravu historického snižování reálných mezd," uvedl svaz s tím, že od roku 2010 se reálné mzdy snížily o 23 procent a mnoho učitelů kvůli tomu odchází z oboru. To dále zvyšuje tlak na ty, kteří v učitelství zůstávají. V Anglii a Walesu se nyní chystá na jeden den nepřijít do práce přibližně 120.000 učitelů, zhruba 23.000 škol zůstane uzavřených.

K učitelům se připojily desítky tisíc pracovníků ze 150 univerzit a také strojvedoucí ze 14 soukromých železničních společností. Kromě toho stávkuje i přibližně 100.000 pracovníků ve veřejném sektoru ze 124 různých státních úřadů. Protestují mimo jiné i zkušební komisaři v autoškolách.

Premiér Sunak uvedl, že jeho dveře jsou pro jednání vždy otevřené. Zdá se však, že nemíní diskutovat o dalším zvyšování platů. Dvaačtyřicetiletý ministerský předseda opakovaně varoval, že zvýšení mezd o inflaci by jen podpořilo "začarovaný kruh" stále rostoucích spotřebitelských cen.

Nespokojenost zaměstnanců dále podněcuje kontroverzní návrh zákona, kterým Sunak a ministr obchodu Grant Schapps chtějí omezit právo na stávku. Přísná omezení by se nově vztahovala na policisty, hasiče, pracovníky ve státním zdravotnictví či zaměstnance železničních společnostní. Sunak o patření, které reaguje na přibývající počet stávek od loňského léta, řekl, že má zaručit fungování základních služeb státu.

"Lidé si nemohou svobodně vybrat, kdy budou potřebovat záchranku nebo hasiče," zdůvodnil Shapps svůj návrh, který podle něj spravedlivě vyvažuje právo na stávku a potřeby obyvatelstva. V pondělí Dolní sněmovna, v níž převažují Sunakovi konzervativci, návrh ve třetím čtení podpořila. Odpor se však očekává ve Sněmovně lordů. Ostře kritické jsou vůči chystané normě odbory.

Plán je "nedemokratický, neproveditelný a téměř jistě nezákonný", prohlásil generální tajemník odborového svazu TUC Paul Nowak. Odbory proto vyhlásily dnešek "dnem ochrany práva na stávku", po celé zemi se plánují desítky protestů proti zákonu.

Opozice varuje, že v případě přijetí zákona by se zaměstnanci museli obávat ztráty zaměstnání. Místopředsedkyně labouristů Angela Raynerová návrh překřtila na "zákon o propouštění zdravotních sester". Průzkumy ukazují, že stávkující mají většinovou podporu, v očích mnoha lidí za chaos může vláda.

Zatímco v minulosti mohli konzervativci opakovaně obviňovat z dopadů stávek Labouristickou stranu, která je úzce propojena s odbory, podle pozorovatelů tento pohled již neplatí. Na příliš mnoho lidí dopadly rostoucí ceny energií a potravin. "Kvůli krizi životních nákladů už nelze tyto stávky vykreslovat jako ideologicky motivované," řekl James Frayne z poradenské společnosti Public First internetovému portálu Politico.

Lidmi vnímaná tvrdohlavost vlády má dopad na volební preference. V čele průzkumů jsou labouristé už několik měsíců, obratu přitom nic nenasvědčuje. Při zachování současného stavu se konzervativci mohou obávat debaklu v parlamentních volbách plánovaných na rok 2024.

Podle svých stranických kolegů se však premiér Sunak nevzdá. Naopak, má jejich podporu. "Musíme si zachovat pevné nervy," cituje Politico jednoho z konzervativních poslanců. Inflace podle něj začne brzy klesat a s ní i tlak na spotřebitele. "Proto musíme zůstat co nejtvrdší," dodal.

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější