V Británii trpí dlouhotrvajícími zdravotními komplikacemi v návaznosti na onemocnění covidem-19 dva miliony dospělých. S odvoláním na údaje britského statistického úřadu (ONS) to dnes uvedl deník The Times. ONS odhaduje, že 3,1 procenta britské populace trpí vleklými a často vysilujícími příznaky typickými pro takzvaný dlouhý covid, což je nejvyšší číslo od počátku vedení záznamů. Patří mezi ně i 376.000 lidí, kteří mají příznaky po dobu nejméně dvou let od prvního onemocnění covidem-19.
Podle statistického úřadu trpí více než 826.000 lidí dlouhým covidem nejméně rok a dalších 1,4 milionu lidí má příznaky ještě nejméně tři měsíce od potvrzení první infekce.
Nejčastěji uváděným příznakem dlouhého covidu je únava, kterou zmínila více než polovina osob s přetrvávajícími zdravotními komplikacemi, následovaná dušností, kašlem a bolestmi svalů. Každý pátý člověk s dlouhým covidem uvedl, že příznaky nemoci "velmi omezují" jeho schopnost vykonávat každodenní činnosti.
Někteří pacienti byli tak zesláblí, že prý nebyli schopni pracovat nebo dokonce ujít několik kroků. Přibližně 1,4 milionu lidí uvedlo, že dlouhý covid měl nepříznivý dopad na jejich schopnost účastnit se každodenních činností.
Zjištění podle listu zdůrazňují naléhavou potřebu výzkumu příčin tohoto onemocnění a léků, které by pomohly pacientům.
Vědci si stále nejsou jistí, co je příčinou dlouhého covidu, a domnívají se, že základní příčina se může lišit v závislosti na reakci člověka na počáteční infekci. U některých pacientů může covid vyvolat přehnanou aktivitu imunitního systému, což znamená, že napadá nejen virus, ale i jejich vlastní orgány a způsobuje trvalé poškození. Virus může také poškodit cévy, což přispívá k srdečním problémům.
ONS uvedl, že dlouhým covidem častěji trpí ženy, osoby ve věku 35 až 69 let, lidé žijící ve znevýhodněných oblastech, pracujících v sociální péči, ve školství nebo ve zdravotnictví a osoby s jinými zdravotními potížemi nebo postižením.
Samostatné údaje naznačují, že veřejnost v reakci na pandemii trvale upravila své návyky. Podle průzkumu společnosti YouGov a ONS třetina lidí uvedla, že se nadále vyhýbá místům s velkým počtem lidí, zatímco více než polovina uvedla, že stále nosí ochranné roušky. Týkalo se to i části mladší generace. Až 16 procent osob ve věku 16 až 29 let uvedlo, že se společensky distancují, a 40 procent řeklo, že stále občas nosí roušky.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.