V Británii v pátek přibylo 162.572 nových případů koronaviru, méně než v předchozích dnech. Ve čtvrtek testy infekci potvrdily u skoro 189.850 lidí, což bylo nejvíce od začátku pandemie.
Rekordní nárůsty nakažených, způsobený variantou omikron, hygienici zaznamenali i v předchozích dnech. Na silvestra zemřelo 154 lidí s koronavirovou infekcí, o den dříve jich bylo 203. Ze Skotska, Walesu a Severního Irska dnes ale nejnovější statistika úmrtí nepřišla.
V nemocnicích v Anglii je nejvíce pacientů s covidem-19 od ledna 2021 a počet zdravotníků, kteří nemohou kvůli karanténám chodit do práce, se za poslední měsíc skoro zdvojnásobil, připomíná na svých internetových stránkách The Guardian.
Zástupce státního zdravotnického systému NHS Chris Hopson dnes podle rozhlasové a televizní stanice BBC varoval, že příštích několik dnů bude rozhodujících. Zdravotníci podle něj pracují "ze všech sil" a zřejmě pod větším tlakem, než jaký zažívali před rokem, protože provádějí více plánovaných zákroků, část z nich se podílí na očkování proti covidu-19 a velký počet jich chybí.
Podle Hopsona není jasné, co přijde v nejbližší době. "Stále ve velkých počtech nepřibývají starší pacienti se závažným průběhem, tak jak tomu bylo při předchozích vlnách," řekl BBC a dodal, že obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče je víceméně stabilní. Nicméně upozornil, že existují obavy z možných dopadů setkávání lidí napříč generacemi během vánočních svátků.
Za současné nepříznivé situace nemocnice vyhlašují zákazy návštěv.
V Anglii platí povinnost nasadit si ochranu nosu a úst ve většině veřejných vnitřních prostor, pro vstup do nočních klubů a na akce s velkým počtem návštěvníků je třeba se prokázat potvrzením o očkování proti covidu-19. Úřady také lidem v Anglii doporučily, aby pokud možno pracovali z domova. Ostatní části Spojeného království si protikoronavirová opatření určují samostatně.
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.
Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika.
Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol v pátek oslavil 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví.
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i v letních měsících. Není to dlouho, co Barbora Mottlová odhalila, že čeká miminko. Jak ale přiznala, už má za sebou první trimestr a dokonce má s manželem vybraná jména pro prvního potomka.
Nová a nebezpečná droga už zabíjí i v Česku. Na Benešovsku ve středních Čechách zemřel v tomto týdnu pětadvacetiletý muž, jehož v kritickém stavu přijali v benešovské nemocnici. Případem se zabývá policie.
Dnes skončí v Karlových Varech letošní 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V jeho závěru si švédský herec Stellan Skarsgård převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Napilno měl ale už v pátek, přičemž dorazil ještě o den dříve.