Colin Pitchfork, který byl před více než třemi desetiletími usvědčen jako první vrah za pomoci testů DNA, vyšel na svobodu, potvrdilo dnes britské ministerstvo spravedlnosti. Pitchfork byl odsouzen do vězení v roce 1988 za znásilnění a vraždu dvou patnáctiletých dívek v hrabství Leicestershire v centrální části Anglie, uvedl server BBC News.
Rada pro podmínečné propuštění dospěla v červnu k závěru, že je bezpečné propustit někdejšího pekaře na svobodu. Pitchfork, kterému je nyní 61 let a který splnil všechny podmínky pro propuštění, má podle ministerstva zůstat po zbytek života pod dohledem.
Pitchfork v listopadu 1983 znásilnil a uškrtil Lyndu Mannovou a o tři roky později zavraždil Dawn Ashworthovou. Dopaden byl po bezprecedentním hromadném testování pěti tisícovek mužů tehdy pionýrskou metodou srovnání vzorků deoxyribonukleové kyseliny (DNA). K oběma vraždám se přiznal a v lednu 1988 byl odsouzen na doživotí.
Rozhodnutí o podmínečném propuštění napadlo několik poslanců a také příbuzných obětí, což přimělo vládu odvolat se proti tomuto podle ní "iracionálnímu" kroku. Toto odvolání ale v červenci zamítl soudce po přezkoumání případu, což oponenty zbavilo možnosti zabránit propuštění vězně.
"Naše upřímné sympatie patří rodinám Lyndy Mannové a Dawn Ashworthové po rozhodnutí nezávislé rady propustit Colina Pitchforka. Veřejná bezpečnost je naší nejvyšší prioritou, a proto se na něj vztahují nejpřísnější podmínky podmínečného propuštění, jaké kdy byly stanoveny, a zůstane pod dohledem po zbytek života," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.
"Nemyslím si, že by měl dýchat stejný vzduch jako my," prohlásila matka jedné z obětí Barbara Ashworthová. "V jeho případě by doživotí mělo znamenat doživotí, protože zavraždil dvě dívky a udělal ještě mnohem víc," dodala.
Pitchfork podle podmínek propuštění musí žít na stanovené adrese, podřídit se probačnímu dohledu, nosit elektronický náramek a postupovat testy na detektoru lži, jakož i oznamovat, která vozidla používá a s kým se stýká. Má zvláště omezeny kontakty s dětmi. Podléhá také zákazu nočního vycházení, omezené má používání techniky a také to, kam smí jít. Z vězení byl mezitím přemístěn do hostelu, který spravuje probační služba a ve kterém se propuštění vězni po dlouholetém pobytu ve vězení připravují na běžný život. Odtud by se mohl přestěhovat do vlastního domova, ale před tím musí prokázat, že splňuje všechny podmínky propuštění. Na Pitchforka se vztahuje 36 přísných monitorovacích podmínek, které překračují standardní omezení pro propuštěné vězně. Podle ministerstva bude Pitchfork nejpečlivěji sledovaným propuštěncem po mnoho příštích let, přičemž v případě porušení podmínek se hned může vrátit za mříže.
Poslanec za jižní Leicestershire Alberto Costa, který vedl kampaň proti Pitchforkově propuštění, řekl, že sice respektuje dané rozhodnutí, ale nesouhlasí s ním. "Pitchfork podle mého názoru stále představuje skutečné nebezpečí. A samozřejmě zůstává otázkou, zda by měl být propuštěn někdo, kdo spáchal tak otřesné zločiny. V případech, kdy byly dvě nevinné dívky zavražděny tím nejděsivějším způsobem, by doživotí mělo prostě znamenat doživotí," řekl s tím, že systém potřebuje nápravu, aby fungoval lépe pro oběti zločinu a jejich rodiny.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.