V Británii začal platit zákon umožňující posílat migranty do Rwandy

V Británii dnes vstoupil v platnost nový kontroverzní imigrační zákon, který mimo jiné umožní Británii posílat některé žadatele o azyl do Rwandy. Podle ministryně vnitra Priti Patelové se jedná o "význačný okamžik v historii naší země", protože dovolí Británii přijmout azylový systém vyhovující modernímu světu.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Nový zákon již napadly některé nevládní a mezinárodní organizace, podle nichž zřejmě některé jeho části odporují mezinárodnímu právu.

"S více než 80 miliony vysídlenými lidmi po celém světě nemůžeme zůstat nečinní," řekla Patelová ve videu zveřejněném na svém twitterovém profilu. Nový zákon podle ní umožní Británii "zajít dále v boji proti nelegální migraci a kriminálním gangům tím, že nám dá k dispozici přísnější tresty pro ty, kteří zprostředkovávají nebezpečný a nelegální vstup do Spojeného království".

Nový zákon zejména zpřísní tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie po moři bez patřičných povolení a zavede novou podobu azylového řízení. Umožní vládě rovněž poslat některé utečence nelegálně vstupující na území Británie do třetích zemí.

Za tímto účelem již Británie uzavřela před dvěma týdny dohodu se Rwandou, kam chce vláda posílat imigranty, kteří připlouvají do Spojeného království nelegálně na malých lodích. Rwanda za to dostane pro začátek 120 milionů liber (3,5 miliard korun), přičemž Británie bude platit cestovní výlohy všech přemístěných utečenců.

Riziko být poslán do země vzdálené více než 6000 kilometrů od Londýna má podle konzervativní vlády odradit migranty od snahy doplout bez povolení na britské břehy. Lidí, kteří podnikají strastiplnou cestu přes Lamanšský průliv, přitom v poslední době stále přibývá, a to i přes předvolební sliby premiéra Borise Johnsona, který se zavázal imigraci omezit. Za loňský rok takto přišlo do Británie asi 28.500 lidí, zatímco v roce 2020 to bylo necelých 8500 osob, uvádí ministerstvo vnitra.

Nový zákon se setkal s vlnou kritiky od mezinárodních i nevládních organizací. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) například ve středu prohlásil, že norma "podrývá zavedené mezinárodní zákony a zvyklosti týkající se ochrany uprchlíků". Charitativní organizace Oxfam zákon odsoudila jako "devastující pro rodiny, které prchají před konfliktem a pronásledováním".

Charitativní organizace Freedom from Torture pak ve středu požádala ministerstvo vnitra o zveřejnění dokumentů, které vypracovalo při tvorbě zákona, například o zhodnocení dopadů normy. Požaduje rovněž zveřejnění textu dohody s Rwandou, jehož podrobnosti zatím nejsou zcela jasné. Organizace se podle svých vyjádření obává, že zákon porušuje mezinárodní právo.

Zákon se chystají soudně napadnout i jiné organizace, podle nichž vláda hrozbou přemístění do Rwandy de facto trestá žadatele o azyl za to, že na území Británie vstoupili nelegálně, což odporuje mezinárodním normám.

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější