V Británii začal platit zákon umožňující posílat migranty do Rwandy

V Británii dnes vstoupil v platnost nový kontroverzní imigrační zákon, který mimo jiné umožní Británii posílat některé žadatele o azyl do Rwandy. Podle ministryně vnitra Priti Patelové se jedná o "význačný okamžik v historii naší země", protože dovolí Británii přijmout azylový systém vyhovující modernímu světu.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Nový zákon již napadly některé nevládní a mezinárodní organizace, podle nichž zřejmě některé jeho části odporují mezinárodnímu právu.

"S více než 80 miliony vysídlenými lidmi po celém světě nemůžeme zůstat nečinní," řekla Patelová ve videu zveřejněném na svém twitterovém profilu. Nový zákon podle ní umožní Británii "zajít dále v boji proti nelegální migraci a kriminálním gangům tím, že nám dá k dispozici přísnější tresty pro ty, kteří zprostředkovávají nebezpečný a nelegální vstup do Spojeného království".

Nový zákon zejména zpřísní tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie po moři bez patřičných povolení a zavede novou podobu azylového řízení. Umožní vládě rovněž poslat některé utečence nelegálně vstupující na území Británie do třetích zemí.

Za tímto účelem již Británie uzavřela před dvěma týdny dohodu se Rwandou, kam chce vláda posílat imigranty, kteří připlouvají do Spojeného království nelegálně na malých lodích. Rwanda za to dostane pro začátek 120 milionů liber (3,5 miliard korun), přičemž Británie bude platit cestovní výlohy všech přemístěných utečenců.

Riziko být poslán do země vzdálené více než 6000 kilometrů od Londýna má podle konzervativní vlády odradit migranty od snahy doplout bez povolení na britské břehy. Lidí, kteří podnikají strastiplnou cestu přes Lamanšský průliv, přitom v poslední době stále přibývá, a to i přes předvolební sliby premiéra Borise Johnsona, který se zavázal imigraci omezit. Za loňský rok takto přišlo do Británie asi 28.500 lidí, zatímco v roce 2020 to bylo necelých 8500 osob, uvádí ministerstvo vnitra.

Nový zákon se setkal s vlnou kritiky od mezinárodních i nevládních organizací. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) například ve středu prohlásil, že norma "podrývá zavedené mezinárodní zákony a zvyklosti týkající se ochrany uprchlíků". Charitativní organizace Oxfam zákon odsoudila jako "devastující pro rodiny, které prchají před konfliktem a pronásledováním".

Charitativní organizace Freedom from Torture pak ve středu požádala ministerstvo vnitra o zveřejnění dokumentů, které vypracovalo při tvorbě zákona, například o zhodnocení dopadů normy. Požaduje rovněž zveřejnění textu dohody s Rwandou, jehož podrobnosti zatím nejsou zcela jasné. Organizace se podle svých vyjádření obává, že zákon porušuje mezinárodní právo.

Zákon se chystají soudně napadnout i jiné organizace, podle nichž vláda hrozbou přemístění do Rwandy de facto trestá žadatele o azyl za to, že na území Británie vstoupili nelegálně, což odporuje mezinárodním normám.

WHO si do svého čela opět zvolila Etiopana Tedrose

24.05.2022 17:17 Světová zdravotnická organizace (WHO) si dnes na svém valném shromáždění v Ženevě do čela opět…

Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době uzávěr konaly…

24.05.2022 16:27 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových…

V Německu budou muset nakažení s opičími neštovicemi na tři týdny do…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Aktivní fáze války skončí do konce roku, myslí si šéf ukrajinské rozvědky

24.05.2022 15:59 Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných…

Podle ministerstva neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Za selháním ruské armády na Ukrajině byla i neschopnost, domnívá se expert

24.05.2022 14:33 Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a…

Evropské státy schválily Česku zvýšení limitu povinného placení DPH

24.05.2022 14:07 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Na moři se v současnosti nachází rekordní množství barelů ruské ropy

24.05.2022 13:59 Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 13:45 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného…

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Aktualizováno Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Související:

Nejnovější