V britských nemocnicích je nyní hospitalizováno 129 pacientů s omikronem

Británie za poslední den ohlásila 106.122 pozitivních testů na koronavirus, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Za 24 hodin v Británii zemřelo 140 lidí s nemocí covid-19. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů britských zdravotnických úřadů. V britských nemocnicích je nyní hospitalizováno 129 pacientů s nakažlivější variantou koronaviru omikron a 14 lidí po nákaze touto variantou zemřelo.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Televizi Sky News to dnes řekla GiIllian Keeganová z britského ministerstva zdravotnictví.

Britská vláda a nejrůznější pozorovatelé mezitím čekají na předběžnou analýzu úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) ohledně toho, jak moc je nová varianta nebezpečná ve srovnání s dosud dominantní deltou. Podle informací webu Politico vládní vědci pravděpodobně předloží závěr, že omikron nakaženým způsobuje spíše mírnější zdravotní problémy, avšak zpráva přinese smíšené poselství.

"Nejlepší zprávou v prvních datech je to, že Britům, kteří se nakazí omikronem, hrozí menší riziko vážné nemoci než těm, kdo chytili deltu. (...) Horší zprávou je to, že jakkoli se omikron zdá být celkově méně vážný, UKHSA jej nutně nepovažuje za dost mírný na odvrácení velkého počtu hospitalizací," uvádí Politico.

Oficiální publikace hodnocení se očekává do konce týdne. Tázána na něj byla dnes i Keeganová, která data o závažnosti průběhu nákaz označila za "jeden z chybějících kousků". Britská vláda podle ní nebude otálet se zaváděním dalších protikoronavirových restrikcí, pokud data ukážou, že to je nezbytné.

Britský lékový úřad MHRA dnes schválil upravené složení vakcíny Pfizer/BioNTech pro použití u dětí od pěti do 11 let. Vakcína je podle něj "bezpečná a účinná", podle dostupných údajů mluví poměr přínosu a rizika ve prospěch použití vakcíny. Odborný poradní tým britské vlády ale doporučil aplikovat vakcínu jen u dětí, které patří do rizikových skupin.

Děti budou dostávat třetinu účinných látek ve srovnání s dospělými. Odstup mezi první a druhou dávkou bude osm týdnů. Odborníci také doporučili nabídnout posilující dávku vakcíny všem dětem od 16 do 17 let a také těm od 12 do 15 let, které patří do rizikových skupin, píše Reuters.

Britský premiér Boris Johnson v úterý řekl, že v Anglii před Vánoci nezavede další restrikce. Situace je nicméně podle předsedy vlády i nadále napjatá, a nelze proto vyloučit zavedení přísnějších restrikcí po svátcích. Johnson zároveň vyzval obyvatele Británie, aby se chovali zodpovědně, pravidelně se testovali, nosili roušky a nechali se očkovat posilující dávkou vakcíny proti covidu-19.

Od začátku pandemie se v Británii, která má 67 milionů obyvatel, nakazilo 11,6 milionů lidí, 147.573 jich nemoci podlehlo. Dokončené očkování má 47,1 milionu lidí, posilující dávku už dostalo téměř 31 milionů Britů.

Nakaženým koronavirem v Anglii se zkracuje izolace na sedm dní

V Anglii se nově zkracuje samoizolace pro lidi nakažené koronavirem z deseti na sedm dní v případě, že budou mít dva dny po sobě negativní výsledek rychlého samotestu. V Británii se rychle šíří koronavirová varianta omikron a firmy a instituce včetně nemocnic bojují kvůli izolačním pravidlům s výpadky zaměstnanců. Nemocnice podle agentury Reuters varovaly, že by tato situace mohla mít dopad na bezpečnost pacientů.

"Chceme, aby covid-19 co nejméně narušoval každodenní život lidí," řekl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Britský vládní úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedl, že podle jeho analýzy má sedmidenní izolace v kombinaci s dvěma negativními výsledky testu téměř stejný ochranný účinek jako desetidenní izolace bez testování. Lidé, kteří si tak šestý a sedmý den s rozestupem 24 hodin udělají samotest a budou mít v obou případech negativní výsledek, budou moci izolaci ukončit.

"Nový přístup odráží nejnovější poznatky o tom, po jak dlouhou dobu nakažení virus přenášejí, a představuje podporu pro nezbytné veřejné služby a dodavatelské řetězce v zimním období," sdělil UKHSA. Zároveň ale důrazně doporučil, aby se lidé po skončení sedmidenní izolace vyhýbali přelidněným nebo špatně větraným prostorám a kontaktům s těmi, kdo jsou covidem-19 nejohroženější.

Díky opatření se také ti, kterým se chýlí samoizolace ke konci, budou moci zúčastnit vánočních oslav.

Norský soud se začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:30 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy

18.01.2022 20:56 Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé…

Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem

18.01.2022 20:05 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují…

18.01.2022 18:54 Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u…

Stoltenberg: NATO chce Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

18.01.2022 17:55 Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách…

WHO vyzvala výrobce vakcín k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:15 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 15:35 Aktualizováno Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do…

Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií

18.01.2022 15:31 Aktualizováno Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií a kde hrozí problémy energeticky…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Nejnovější

reklama