V Brně podepsalo koaliční smlouvu šest stran, primátorkou bude dál Vaňková

Zástupci ODS+TOP 09, ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD dnes podepsali v Brně koaliční smlouvu. Koalice má 42 mandátů z 55. V opozici budou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Původně měli být v koalici i Piráti, pár hodin před dnešním podpisem ale oznámili, že do ní nevstoupí kvůli zásahům policistů v Brně v posledních týdnech.

Markéta Vaňková

Naposledy byla policie v úterý v kanceláři primátorčina náměstka a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), který už nebude v radě města. Primátorkou druhého největšího města v republice by měla zůstat Markéta Vaňková (ODS). Brno dosud vedla koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

ODS s TOP 09 bude mít v radě čtyři místa včetně primátorky a náměstka Roberta Kerndla. Dalšími radními bude Petr Kratochvíl (ODS) a Tomáš Aberl (TOP 09). Hnutí ANO bude mít dva náměstky, a to René Černého a Karin Karasovou, radním bude Petr Bořecký. Lidovci se STAN si o jedno místo po odchodu Pirátů polepšili a budou mít tři pozice v radě. Náměstkem bude Jaroslav Suchý (KDU-ČSL), který získá jako první náhradník mandát poté, co se ho vzdá poslankyně a starostka Černovic Petra Quittová (STAN). Radními za lidovce a STAN budou Filip Chvátal (KDU-ČSL) a Irena Matonohová (STAN). Posledním radním bude Jiří Oliva (ČSSD).

ODS s TOP 09 se bude starat o energetiku, dopravu, sociální péči, kulturu, zdravotnictví, sport a také o IT a strategický rozvoj, které měli mít původně na starosti Piráti. ANO bude mít na starost investice, územní plánování, začlenění evropských fondů, byty a marketing. V gesci lidovců se STAN bude životní prostředí, školství a participativní rozpočet. ČSSD připadne starost o majetek.

Vaňková bude mít na starosti kulturu, Kerndl energetiku a sociální péči, Kratochvíl dopravu a Aberl sport a informační technologie. Černý se bude zabývat investicemi a začleněním evropských fondů, Karasová byty a Bořecký územním plánováním. Suchý bude mít gesci životního prostředí, Matonohová školství a Chvátal participativní oblast a prorodinnou politiku, Oliva se bude starat o majetek.

Vaňková uvedla, že všichni členové rady budou uvolnění, tedy s nárokem na plný plat. V zastupitelstvu pak budou mít uvolněnou pozici ještě další tři zastupitelé. Uvolněnou zastupitelkou pro vědu a inovace bude Anna Putnová (TOP 09), uvolněnou zastupitelkou pro marketing bude Kateřina Jarošová (ANO) a poslední pozice uvolněného zastupitele připadne opoziční SPD pro předsedu kontrolního výboru. V zastupitelstvu ale budou i tři neuvolnění zastupitelé, kteří se budou věnovat některým oblastem. Primářka z Fakultní nemocnice Brno Dagmar Seidlová (TOP 09) se bude věnovat zdravotnictví, Kristýna Černá (ODS) cestovnímu ruchu a Martin Příborský (ODS) strategickému rozvoji.

Vaňková vznik širší koalice vysvětlila tím, že Brno čeká těžké období s ohledem na ekonomickou a energetickou krizi v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale také s ohledem na pandemii covidu. Prioritami v novém volebním období bude podle Vaňkové stavba více než čtyřicetikilometrového horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany, díky němuž by Brno nebylo závislé na ruském plynu, dále dopracování územního plánu a také stavba koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum, který bude zázemím brněnské filharmonie.

Policie v úterý zasahovala na několika místech v Brně. Na magistrátu byla na bytovém odboru, v Hladíkově kanceláři, ale také na radnicích Brno-sever a Brno-Černovice nebo v černovické pískovně. Policie začala v souvislosti s raziemi stíhat sedm lidí a dvě firmy. Hladík uvedl, že mezi obviněnými není a policii jen podal vysvětlení. Před dvěma týdny policie v Brně zasahovala na jiných místech v souvislosti s přidělováním bytů na radnici Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

Volby v Brně v září vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější