V Brně se dnes sešli odpůrci povinného očkování

Demonstrace, ilustrační fotografie.
Demonstrace, ilustrační fotografie., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. ledna 2022 16:42
Sdílej:

Centrem Brna dnes prošel průvod asi 2000 odpůrců povinného očkování proti covidu-19. Policie na trase pochodu krátkodobě zastavovala dopravu a marně vyzývala účastníky k dodržování opatření proti šíření koronaviru. Pobídky k rozestupům nebo nasazení ochrany dýchacích cest přehlušili demonstranti hvízdáním a křikem.

Jinak se akce obešla bez incidentů, které by musela policie řešit, řekl ČTK před 16:00 policejní mluvčí Bohumil Malášek. Tou dobou se demonstranti už postupně rozcházeli.

Shromáždění svolané hnutím Chcípl pes začalo ve 14:00 na Zelném trhu, kde projevům naslouchalo několik stovek lidí. Účast postupně rostla, v 15:00 při začátku pochodu už bylo na místě podle mluvčí městské části Brno-střed Kateřiny Dobešové asi 1000 lidí.

Účast v pochodu byla ještě hojnější. Dav zaplnil například celou Rooseveltovu ulici od Moravského náměstí směrem k Malinovského náměstí a dále do Jánské ulice. Zpravodaj ČTK napočítal přes 2000 lidí. Měli vlajky a transparenty zpochybňující vládní politiku vůči pandemii koronaviru. Skandovali třeba hesla Tečka byla léčka a Máme toho dost.

Na Zelném trhu řečnil například právník Jindřich Rajchl. Vyhlášku o povinném očkování některých profesních skupin, kterou připravila ještě vláda Andreje Babiše (ANO), označil za nesmyslnou, v rozporu se zákonem i zdravým rozumem. "A především je arogantní vůči lidem, kteří desítky let slouží státu," uvedl Rajchl.

Jednoho z řečníků organizátoři uvedli jako policistu v hodnosti kapitána, také on si stěžoval na arogantní jednání vlády, poukázal na to, že řada vyhlášek ministerstva zdravotnictví byla podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v rozporu se zákonem. Vyjádřil obavu, že očkování vybraných profesních skupin je prvním krokem k všeobecné vakcinační povinnosti.

Účastníci shromáždění ale tleskali také zástupci Národní demokracie, kterou ministerstvo vnitra opakovaně zmiňovalo ve zprávách o extremismu. Podle řečníka je pandemie připravená stejnými lidmi, kteří stojí za teroristickými útoky 11. září 2001 nebo šířením chemtrails, což je konspirační teorie o sypání nebezpečných chemikálií z letadel, a mají vazbu na tajné okultní spolky.

Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj bude opět přesvědčovat Trumpa. Politiky čeká jednání na Floridě

Trumpova soukromá rezidence Mar-a-lago se dnes stane centrem diplomatického úsilí kolem Ukrajiny. Její prezident Volodymyr Zelenskyj dorazí na jednání s americkým protějškem. Očekává se, že oba politici povedou diskuze o bezpečnostních zárukách či územních otázkách.

Světové celebrity
Brigitte Bardotová

Zemřela legenda a ikona. Brigitte Bardotová rozesmutnila svět filmu

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

České celebrity
Karlos Vémola

Žádné drogy. Obviněného Vémoly se zastali jeho blízcí spolupracovníci

Karlos Vémola by poslední plnohodnotný týden letošního roku, který se právě chýlí ke konci, nejradši vymazal z paměti. Zadržela a obvinila ho totiž policie. MMA zápasník trvá na své nevině, což potvrdil již v pátečním prohlášení. V sobotu se pak jeho tým ozval znovu. 

Domácí
Andrej Babiš

Příjemný šok. Babiš se pochlubil, že si telefonoval s Trumpem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě.