V Brně vznikne koalice ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL, STAN, Pirátů a ČSSD

V Brně vznikne koalice vítězné ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN, Pirátů a ČSSD. Všichni zástupci tak přijali nabídku primátorky a jedničky ODS s TOP 09 Markéty Vaňkové (ODS) na vznik široké koalice, kterou zveřejnila ve čtvrtek. Dnes si od stran vyslechla stanovisko, které pak jejich zástupci oznámili novinářům.

Brno

Primátorkou by měla zůstat Vaňková. Prvním náměstkem bude René Černý (ANO). Koalice bude mít 46 z 55 zastupitelů. V opozici bude SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

S podpisem koaliční smlouvy počítá Vaňková ve středu, ve čtvrtek bude ustavující zasedání zastupitelstva. ODS s TOP 09 bude mít v Radě města Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom křesle budou mít Piráti a ČSSD.

Za ODS s TOP 09 by měl náměstkem zůstat Robert Kerndl (ODS), který bude mít na starosti energetiku a také sociální péči. Kulturu si vezme na starosti Vaňková, radním pro dopravu zůstane Petr Kratochvíl (ODS) a sport by měl mít v radě na starosti Tomáš Aberl (TOP 09). Černý jako první náměstek bude mít v gesci investice a implementaci evropských fondů, územní plán připadne jako radnímu Petru Bořeckému (ANO), bytovou politiku bude jako radní řešit Karin Karasová (ANO). Za ČSSD bude v radě Jiří Oliva, jeho gescí bude majetek. Lidovci se STAN a Piráti budou o obsazení míst v radě ještě jednat. Lidovci se STAN budou mít na starosti životní prostředí a školství, Piráti participativní rozpočet, strategický rozvoj a IT.

Vaňková věří, že široká koalice je pro Brno to nejlepší. "Tato platforma je nejlepší a udělám vše pro to to, abychom v zásadních tématech našli shodu bez ohledu na to, zda to bude v koaliční smlouvě, nebo ne," řekla Vaňková. Širokou koalici považuje za výzvu. "Mám ráda výzvy, ale kolegové vědí, že se snažím najít shodu i za cenu kompromisů. Mohla jsem si zvolit jednodušší řešení a jednotu v názorech, ale dospěla jsem k tomu, že subjektivní hledisko není správné. A pokud mám být čtyři roky primátorkou, jsem přesvědčená, že jsem širokou koalicí zvolila pro Brno tu nejlepší variantu," řekla primátorka.

Černý novinářům řekl, že ANO s nabídkou souhlasilo, protože nabídnuté gesce umožní plnit podstatnou část programu hnutí. "Akcentovali jsme bytovou politiku a územní plán a také investice pokrývají to, co bychom chtěli v Brně změnit," řekl.

U oznámení koalice chyběl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který byl lídrem a dosud hlavním vyjednavačem kandidátky KDU-ČSL a STAN. Minulý týden se proti široké koalici ohradil. Filip Leder (KDU-ČSL) na dotaz ČTK odpověděl, že Hladík se připravuje na roli ministra životního prostředí a vznik široké koalice přijal "se skřípěním zubů“. O tom, kdo v radě za lidovce a STAN zasedne, budou strany teprve jednat. "Souhlasili jsme ale s koalicí, protože nám to umožní pokračovat v projektech, které pro nás byly stěžejní," řekl Leder. Lidovci například řešili dotace na zelené střechy nebo pokládání solárních panelů na městské domy, měli ale také na starosti investice do škol.

Z podobného důvodu ohledně pokračování v rozdělaných projektech se podle lídra Marka Lahody rozhodli přijmout nabídku i Piráti. O člověku v radě teprve rozhodnou. Členská základna také bude hlasovat o koaliční smlouvě, jejíž podpis by měl být nejspíš ve středu před čtvrtečním zastupitelstvem. Piráti smlouvu podepíšou a schvalovat ji budou dodatečně. Pokud by ji neschválili, z koalice by vystoupili.

Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Témata: Brno

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější