V Brovarech u Kyjeva se u školky zřítil vrtulník, 14 mrtvých včetně ministra vnitra

Vedení ukrajinského ministerstva vnitra včetně ministra Denyse Monastyrského zahynulo při dnešní havárii vrtulníku u Kyjeva. Oznámily to ukrajinské úřady. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny nehody. Helikoptéra se podle médií zřítila v mlze poblíž školky. Údaje o počtu obětí se během dne rozcházely. Podle posledních informací ukrajinské Státní služby pro mimořádné události (DSNS) zemřelo 14 lidí včetně jednoho dítěte.

Místo dopadu vrtulníku

"Dnes ráno se v Brovarech zřítil vrtulník státní záchranné služby. V důsledku letecké katastrofy zahynulo vedení ministerstva vnitra: ministr (Denys Monastyrskyj), první náměstek ministra (Jevhenij Jenin) a státní tajemník (Jurij Lubkovyč)," oznámil náčelník ukrajinské policie Ihor Klymenko, kterého vláda později jmenovala náměstkem ministra vnitra a dočasně mu uložila vykonávat ministerskou roli.

Policie nejprve oznámila 16 mrtvých, šéf kyjevské oblastní správy následně informoval, že obětí je 18, zatímco záchranáři hlásili 15 mrtvých a tento údaj uvedl i šéf státu. Mezi oběťmi byly hlášeny i tři děti.

"Po upřesnění informací - po provedení identifikace - bylo na místě havárie vrtulníku nalezeno 14 mrtvých, mezi nimi bylo jedno dítě a devět lidí, kteří se nacházeli na palubě," uvedlo odpoledne tiskové oddělení DSNS podle serveru Ukrajinska pravda. Dalších 25 lidí, včetně 11 dětí, bylo podle něj zraněno a hospitalizováno.

Podle agentury Reuters helikoptéra narazila do budovy, což způsobilo na místě rozsáhlý požár. "V době tragédie byly ve školce děti i zaměstnanci," uvedl dříve gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

Videa sdílená na sociálních sítích ukazují hořící budovu a její okolí a slyšet je křik lidí.

Vedení ministerstva letělo na jedno z "horkých míst, kde se odehrávají boje", řekl novinářům v Brovarech zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Podle listu Ukrajinska pravda slíbil podrobnosti později. Měli navštívit Charkovskou oblast, uvedl mezitím podle agentury AP šéf policie v Charkovské oblasti Volodymyr Tymoško. Na palubě stroje byl Monastyrskyj a pět jeho spolupracovníků, spolu s nimi zahynuli také tři členové posádky, uvedla agentura Unian s odvoláním na záchranáře.

Zatím není jasné, co způsobilo pád vrtulníku. Rusko, jehož jednotky napadly Ukrajinu loni v únoru, se nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se nezmínili o žádném ruském útoku v oblasti v době tragédie, poznamenala agentura Reuters.

V Brovarech se zřítil vrtulník francouzské výroby Super Puma, který poskytli francouzští partneři, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat citovaný serverem RBK-Ukrajina. Nejmenovaný francouzský činitel podle agentury AP uvedl, že helikoptéru si Ukrajinci koupili v roce 2019 a nebyla součástí vybavení, které Paříž poslala do této země od začátku ruské invaze.

Prokuratura svěřila vyšetřování příčin katastrofy ukrajinské tajné službě SBU, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na vyjádření generálního prokurátora Andrije Kostina. Podle něj na věci pracují experti a vyšetřovatelé a prověřují všechny verze. SBU podle Reuters uvedla, že vyšetřuje a zvažuje několik možných příčin havárie, včetně porušení pravidel letu, technické závady nebo úmyslného zničení vrtulníku.

Policie vyzvala svědky, aby se jí přihlásili. Mluvčí ukrajinské policie a ukrajinského letectva podle médií shodně uvedli, že je příliš brzy na stanovení příčin neštěstí, které se pokusí určit vyšetřovací komise. Ruská média spekulují, zda šlo o sabotáž, technickou závadu, chybu pilota či nešťastný zásah protivzdušné obrany.

Vysoce postavení činitelé běžně cestují během konfliktu vrtulníkem a tato tragédie může Kyjev přimět k zavedení pravidla, které existuje v mnoha evropských zemích a podle něhož by nejvyšší představitelé neměli létat stejným letounem, řekl agentuře AP politický analytik Volodymyr Fesenko.

V Brovarech, které jsou prakticky východním předměstím Kyjeva, žije asi 100.000 lidí. Státní záchranná služba spadá na Ukrajině pod ministerstvo vnitra. Vrtulník Eurocopter EC225 Super Puma je nyní označován jako Airbus Helicopters H225; kromě posádky může přepravovat až 24 cestujících.

Ukrajina předala Rusku přes 60 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 09:55 Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo…

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Zprávy o nabídce ukrajinského území výměnou za mír jsou dle Kremlu…

03.02.2023 12:21 Kreml dnes odmítl zprávy o tajném americkém návrhu na mírové řešení mezi Ruskem a Ukrajinou a…

Související:

Nejnovější