V částech USA by měli uvnitř nosit roušky i plně očkovaní, doporučilo CDC

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes aktualizovalo svá doporučení pro boj proti covidu-19 a mimo jiné doporučilo návrat k rouškám některým plně naočkovaným lidem. Ti by si podle agentury měli obličej zakrývat ve vnitřních prostorách v oblastech s vysokým výskytem koronavirových infekcí. Americký prezident Joe Biden naznačil, že jeho administrativa zvažuje zavedení vakcinačního požadavku pro federální zaměstnance. Podle zdroje televize CNN se prezident chystá už ve čtvrtek oznámit jeho podobu.

Rouška a respirátor, ilustrační fotografie.

CDC zpřísnění svých zásad zdůvodnilo novými informacemi o schopnosti koronavirové mutace delta šířit se i přes plně očkované jedince. Podle šéfky agentury Rochelle Walenské výzkum provedený na stovce případů naznačil, že při infekci deltou je výskyt viru v dýchacích cestách očkovaných a neočkovaných "k nerozeznání". Konkrétní data zatím CDC nezveřejnilo, podotýká agentura AP, Walenská ale poznatek označila za "dost znepokojivý na to, abychom měli pocit, že musíme jednat".

Spojené státy aktuálně zažívají nové zhoršení epidemie covidu-19, přičemž i zde nyní dominuje právě nakažlivější varianta koronaviru dříve označovaná jako indická. Průměr z počtů infekcí za posledních sedm dní podle deníku The New York Times (NYT) po pondělku stoupl na 56.635 případů a je tak nejvýše od konce dubna, zatímco počet hospitalizací s koronavirem vyskočil skoro na 40.000, přičemž se od začátku měsíce více než zdvojnásobil.

"V zónách, kde je přenos významný, CDC doporučuje plně naočkovaným lidem nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách," oznámila Walenská. Na které americké regiony se doporučení vztahuje, nebylo ihned jasné. CNN uvedla, že CDC dnes klasifikovalo 46 procent amerických okresů jako zóny se silným šířením nákazy. Nejvíce nových nákaz na počet obyvatel hlásí státy na jihu USA jako Louisiana nebo Florida, společně s Missouri, Nevadou a Aljaškou.

Nošení roušek až na jisté výjimky CDC přestalo očkovaným obyvatelům doporučovat v květnu, kdy v zemi denní počty nákaz klesaly na nejnižší hodnoty od začátku loňského léta a kdy očkování populace postupovalo výrazně rychleji než nyní. Teď agentura kromě změny chování u očkovaných prosazuje také plošné nošení roušek ve školách, nehledě na to, zda učitelé a studenti vakcinaci absolvovali, či nikoli.

NYT podotýká, že některé americké státy zavedly opatření zakazující nařizování roušek na školách. Města Los Angeles a St. Louis se naopak kvůli zhoršení epidemické situace vrátila k vyžadování roušek ve vnitřních prostorách.

Kromě opatření týkajících se zakrývání dýchacích cest se za nové vlny epidemie v USA rychle množí také vyhlášky spojené s očkováním. Lídři města New York a státu Kalifornie v pondělí ohlásili, že začnou od neočkovaných pracovníků veřejné sféry a zdravotnictví vyžadovat pravidelné testy na koronavirus, a ministerstvo pro záležitosti veteránů se stalo první složkou vlády, která svým pracovníkům očkování nařizuje, přičemž krok se týká jen jejího zdravotnického personálu.

Prezident Biden dosud dával najevo, že nechce zavádět povinné očkování napříč federální vládou, dnes ale naznačil, že se jeho postoj může změnit. "Právě teď se to projednává," odpověděl novinářům na otázku na toto téma. CNN následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s plány Bílého domu informovala, že Biden ve čtvrtek oznámí stejný režim jako New York a Kalifornie pro všechny federální zaměstnance a externí spolupracovníky vlády.

Hlava státu se vyjádřila také k novým doporučením CDC, která podle něj svědčí o tom, že hlavním nástrojem obrany proti variantě delta je očkování. "Doufám, že všichni Američané, kteří žijí v oblastech dotčených doporučením CDC, se jím budou řídit. Já tak rozhodně učiním, když se do těch oblastí vydám," uvedl Biden.

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Scholz odmítl Zelenského žádost ohledně ruských raket nad Ukrajinou

19.07.2024 12:52 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby…

Trump přijal republikánskou nominaci. Bidena z projevu v podstatě vynechal

19.07.2024 08:34 Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev,…

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Související:

Nejnovější