V jihovýchodní polovině České republiky se dnes odpoledne mohou objevit silné bouřky s intenzivními srážkami. V Ústeckém kraji, kde hasiči čtvrtý den likvidují rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku v okolí Hřenska, je meteorologové dnes nečekají. Vyplynulo to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pro Čechy kvůli suchu zůstává v platnosti jeho upozornění na nebezpečí vzniku a šíření požárů.
Podle meteorologů se silné bouřky mohou tvořit dnes v odpoledních hodinách na Moravě a ve Slezsku, na Vysočině, v Pardubickém a Jihočeském kraji, na jihovýchodě Středočeského kraje a v jižní polovině Plzeňského kraje. Doprovodit je mohou nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, intenzivní déšť a kroupy. Bouřky se silnějšími projevy budou jen lokálního charakteru, doplnili meteorologové.
Další silnější bouřky předpokládají v pátek odpoledne a večer, kdy by mohlo více pršet podle předchozího vyjádření ČHMÚ i nad územím Českého Švýcarska, zasaženým požárem. Dnes ráno tam lehce poprchávalo. V úhrnu srážky ale nebudou výrazné, řekla ráno ČTK Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Současně ale nevyloučila, že by se přes den mohla na Děčínsku ještě nějaká slabá přeháňka objevit.
Požár v Národním parku České Švýcarsko likviduje přes čtyři sta hasičů a zatím tam zasáhl plochu 1000 hektarů. Dobrou zprávou pro zasahující hasiče je, že dnes nemá v oblasti svítit slunce a nebude tam takové horko jako v předchozích dnech. Podle předpovědi teploty vystoupají v lokalitě ke 20 až 21 stupňům Celsia. Vítr bude mírný severozápadní s rychlostí dva až šest metrů za sekundu.
Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.
O Velikonocích se opět projevily komplikované vztahy mezi Agátou Hanychovou a otci jejích dcer. Trojnásobná maminka se totiž rozhodla je ukázat světu, ale musela splnit jednu podmínku, kterou jí dali Jakub Prachař a Jaromír Soukup.
Letošní Velikonoce jsou minulostí, ale zatím ne tak vzdálenou, takže se v mnoha případech teprve dozvídáme, jak probíhaly například u některých slavných osobností. Se svou troškou do mlýna přispěchala i Helena Vondráčková.
Roman Červenka je momentálně jedním z protagonistů finálové série extraligy, která pokračovala i včera čtvrtým zápasem na ledě Komety Brno. Velké věci se ale dějí i v osobním životě kapitána loňských mistrů světa z domácího šampionátu. Podle dostupných informací se mu rozpadlo manželství.
Letošní Velikonoce přinesly všelijaké počasí. Na úvod svátečního období pršelo, pak se vyjasnilo a oteplilo téměř na letní teploty. V pondělí večer dorazily bouřky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsou vyloučeny další bouřky v příštích dnech.
Svět od Velikonočního pondělí uctívá památku zesnulého papeže Františka. Reakce přicházejí i z Česka, a to nejenom od vrcholných představitelů státu či jiných politiků. Ozvala se například farářka Martina Viktorie Kopecká, kterou proslavila účast v televizní taneční show StarDance.
Česko už má jasno o tom, kdo ho bude reprezentovat na víkendovém pohřbu papeže Františka. Do Vatikánu vyrazí premiér Petr Fiala (ODS), dohodl se na tom s prezidentem Petrem Pavlem. Pohřeb se uskuteční v sobotu.
Dubnové důchody se letos staly okamžikem zásadní změny, která se týká výplatních termínů. Nově jsou penze vypláceny výhradně v první polovině kalendářního měsíce. Příslušný úřad v tomto týdnu informoval, že ke změně již došlo.
Tragická událost se v úterý stala ve vyhledávaném lomu Velká Amerika na Berounsku. Zřítil se do něj muž, který pád nepřežil. Okolnostmi incidentu se zabývá policie. Na místě zasahovaly všechny složky záchranného systému.
Česko dnes zasáhla smutná zpráva, na kterou reagují i přední politické osobnosti. Ve věku 75 let zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) šlo o člověka se širokým rozhledem, který se zajímal o dění kolem sebe.
Až po více než měsíci vyšlo najevo, že zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová. Bylo jí 89 let. Na první dobrou vám možná její jméno nic neřekne, ale vězte, že jde o královnu z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku.
Jiřina Bohdalová příští týden oslaví 94. narozeniny. Přiznejme si, že to je požehnaný věk, v němž už většinou lidé nezkoušejí nové věci. Legendární herečka je však z jiného těsta. Proto je připravena si zkusit zase něco nového.