V čele NATO bude od října nizozemský premiér Mark Rutte

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance bude stávající nizozemský premiér Mark Rutte. Rozhodly o tom dnes podle agentury Reuters členské země NATO.

Mark Rutte

Rutteho jmenování se stalo formální záležitostí poté, co jeho jediný konkurent, rumunský prezident Klaus Iohannis, odstoupil z kandidatury, protože nezískal dostatečnou podporu.

"Severoatlantická rada rozhodla jmenovat nizozemského premiéra Marka Rutteho generálním tajemníkem NATO, který nahradí Jense Stoltenberga," uvedla Aliance ve svém prohlášení. "Rutte se ujme funkce 1. října 2024, kdy Stoltenberg po deseti letech ve funkci skončí," dodala.

Stoltenberg v reakci na Rutteho jmenování uvedl: "Přeji mu mnoho úspěchů v dalším posilování NATO při řešení současných i budoucích výzev. Vím, že NATO zanechávám v dobrých rukou."

Americký prezident Joe Biden oficiálně přivítá nového generálního tajemníka NATO na summitu Aliance ve Washingtonu, který se bude konat od 9. do 11. července.

Rutte, který po téměř 14 letech na postu předsedy vlády oznámil odchod z nizozemské politiky, převezme vedení NATO v klíčovém období. Jako šéf Aliance bude muset řešit důsledky ruské války na Ukrajině a případně i návrat Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA, uvedla agentura AFP.

Mark Rutte je nizozemský politik, který byl premiérem Nizozemska od října 2010 až do svého oznámení o odchodu z politiky v roce 2024. Narodil se 14. února 1967 v Haagu. Před svou politickou kariérou působil v podnikatelském sektoru, konkrétně v oblasti lidských zdrojů a vzdělávání.

Rutte je členem Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), která je konzervativně-liberální. V roce 2006 se stal lídrem této strany. Pod jeho vedením VVD několikrát zvítězila ve volbách, což mu umožnilo sestavit několik koaličních vlád.

Jako premiér se Rutte zaměřoval na ekonomické reformy, rozpočtovou kázeň a evropskou integraci. Během jeho vlády se Nizozemsko vypořádávalo s následky globální finanční krize a hospodářským oživením. Rutte byl také známý svým pragmatickým přístupem k politice a schopností vytvářet široké koalice.

Kromě domácí politiky hrál Rutte významnou roli i na mezinárodní scéně, zejména v rámci Evropské unie a NATO. Jeho zkušenosti a diplomatické dovednosti byly oceňovány v kontextu evropských záležitostí a transatlantických vztahů.

Po téměř 14 letech ve funkci premiéra oznámil svůj odchod z nizozemské politiky a následně byl vybrán jako nový generální tajemník NATO, kde bude čelit výzvám spojeným s globální bezpečností, včetně důsledků ruské války na Ukrajině.

Rutte si rychle získal širokou podporu a od počátku byl preferovaným kandidátem Spojených států, nejdůležitějšího partnera v NATO.

Rutteho jako nového generálního tajemníka NATO veřejně podpořilo několik zemí, včetně Británie, Francie, Německa a Turecka. Jako poslední podporu vyjádřilo i Slovensko a Maďarsko.

Získání podpory Maďarska nebylo jednoduché. Maďarský premiér Viktor Orbán na začátku června uvedl, že by mohl podpořit Rutteho, pokud se omluví za urážlivá vyjádření o maďarské vládě a pokud Rutte souhlasí, že Maďarsko nebude muset účastnit žádné vojenské mise NATO na Ukrajině proti Rusku.

Nizozemská televize RTL ale nedávno uvedla, že Orbán na setkání nepožadoval omluvu od Rutteho za jeho kritické poznámky vůči maďarské vládě, které Orbán v květnu označil za "problematické".

Omluva byla jednou ze dvou podmínek, které Budapešť stanovila pro podporu Rutteho kandidatury na post šéfa NATO po Jensi Stoltenbergovi. Druhou podmínkou byla záruka, že Maďarsko nebude muset poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině.

Stoltenberg tuto záruku poskytl před několika dny, což vedlo Orbána k závěru, že Maďarsko nebude blokovat související rozhodnutí Aliance. Podle Orbána Mark Rutte tuto dohodu podporuje v případě svého zvolení.

I Slovensko podpoří kandidaturu Rutteho. Uvedl to prezident SR Peter Pellegrini po skončení mimořádného zasedání Evropské rady.

Funkční období současného generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga skončí 1. října 2024. Jeho mandát byl již čtyřikrát prodloužen členskými zeměmi, vzhledem k vojenské invazi Ruska na Ukrajinu.

Témata: Mark Rutte | NATO

Německo si připomnělo 80. výročí pokusu o atentát na Hitlera

20.07.2024 21:38 Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této…

Izraelská armáda zaútočila na jemenské město

20.07.2024 19:56 Jemenské přístavní město Hudajdá, které kontrolují povstalci, bylo v sobotu bombardováno. Místní…

Před 50 lety odstartovala invaze Turecka na Kypr

20.07.2024 17:39 Národnostně smíšený Kypr získal nezávislost na Spojeném království v roce 1960. O 14 let později…

Při izraelském bombardování v Pásmu Gazy umřely desítky Palestinců

20.07.2024 15:08 Při izraelském bombardování v oblasti uprchlického tábora Nusajrát v Pásmu Gazy v pátek zahynulo…

Rabování, střelba, zabíjení. V Pásmu Gazy se šíří anarchie

20.07.2024 11:56 Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) v pátek upozornil, že v Pásmu Gazy se šíří …

Trump měl "velmi dobrý telefonický rozhovor" se Zelenským

20.07.2024 09:38 Republikánský kandidát na post prezidenta USA Donald Trump na své sociální síti Truth Social uvedl,…

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Související:

Nejnovější