V České republice se budou vyrábět systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu. Stovku upravených terénních vozidel Toyota osazených dvojicí rychlopalných kulometů, které mohou zasahovat například proti dronům, zaplatí Nizozemsko. U českých firem koupí i potřebnou munici, řekl ČTK ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka.
Obchod zprostředkovalo české ministerstvo obrany právě prostřednictvím jím zřízené agentury AMOS. O výrobě protiletecké zbraně pro Ukrajinu informoval po úterním jednání států, které vojensky podporují Ukrajinu, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.
Projekt vychází ze stejných principů jako už dříve oznámená modernizace 90 tanků T-72. Jejich opravu společně platí Spojené státy a Nizozemsko, vše koordinuje české ministerstvo obrany. Modernizaci a dodávku tanků zajišťuje česká společnost.
Nizozemsko se podle Vytečky přesvědčilo, že Česká republika je pro pomoc Ukrajině vhodným partnerem díky agilnímu obrannému průmyslu i fungující vládní podpoře. Zároveň vyzdvihl vysokou úroveň a kvalitu spolupráce s touto západoevropskou zemí.
Projekt pořizovaných systémů protivzdušné obrany reaguje na ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a na ukrajinskou snahu se jim bránit. Vytečka poznamenal, že západní země napadené Ukrajině dodávají velmi sofistikované protiletecké systémy. Střely, které jsou pro ně využívané, jsou ale při nasazení například proti levným dronům íránské výroby Šáhid mnohonásobně dražší.
Česko proto po konzultacích s Ukrajinou a českým zbrojním průmyslem nabídlo Nizozemsku účast na projektu terénních vozidel osazených těžkými kulomety. Ty dokážou efektivně podobné stroje zastavit, využívají k tomu běžně dostupnou a levnou munici.
Na stejná zařízení se už Češi složili v kampani Dárek pro Putina. Na 15 systémů protivzdušné obrany nazvané Viktor organizátoři vybrali 90 milionů korun. Systém je podle webu Dárek pro Putina schopen účinně bránit strategické i civilní cíle před nálety sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním. Na terénních vozidlech Toyota je umístěna dvojice rychlopalných kulometů ráže 14,5 milimetru, které mohou sloužit pro ničení vzdušných nebo v případě potřeby i pozemních cílů. Zasahovat mohou proti středním a velkým dronům, ale také proti letadlům a vrtulníkům, které operují v malých výškách. Účinný dostřel je až dva kilometry.
Zbraň je vybavena i nočním zaměřovačem. Podle Vytečky to Ukrajinci velmi oceňují, protože Rusko začalo drony, které je možné celkem snadno ve dne sestřelit, nasazovat zejména v noci.
Podle Vytečky byl už kontrakt s českou firmou podepsán. Podrobnosti o pomoci Ukrajině ministerstvo i zbrojní firmy z bezpečnostních důvodů nezveřejňují.
Leoš Mareš se už dlouhá léta těší velké popularitě, kterou si nepochybně získává i tím, že si ze sebe veřejně umí udělat srandu. Naposledy se mu to povedlo v ranním vysílání Evropy 2, na kterém dlouhá léta spolupracuje s kolegou Patrikem Hezuckým.
Eva Burešová pokračuje v Let's Dance, slovenské obdobě naší StarDance, i po víkendovém pátém kole, i když se obávala vyřazení. Tvrdila totiž, že už je na maximu. Nakonec se ale vybičovala k dalšímu velkému výkonu.
Svět v neděli oběhla jedna smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel legendární americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare. Moc se přitom nezmiňovala jedna velmi smutná okolnost Chamberlainova odchodu.
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Navzdory tragédii se o víkendu v Česku odehrály všechny zápasy dvou nejvyšších soutěží. V neděli ale atmosféru narušila informace o úmrtí Leandra Limy, brazilského hráče Pardubic, který hostoval v Prostějově. Dnes se objevily první informace o okolnostech jeho nečekaného odchodu.
Jméno Radka Kašpárka patří v březnu k těm hodně skloňovaným. Řešil se především osud jeho vztahu s manželkou Andreou, v průběhu tohoto týdne pak vyšlo najevo, že kuchař končí s jedním z projektů na Nově. A spekuluje se o tom, že okolnosti konce jsou jiné, než se oficiálně uvádí.
Jméno Taťány Kuchařové se v poslední době nejčastěji skloňuje v souvislosti s tím, jak se stále vyrovnává s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Co ale víme o jejím aktuálním osobním životě?
Na Slovensku došlo o víkendu k útoku medvěda na člověka s tragickými následky. U Detvy v Banskobystrickém kraji zemřel muž, jenž utrpěl devastující poranění hlavy. Případem se zabývá policie.
Česko v závěru loňského roku zasáhla velice smutná zpráva, když náhle zemřela Helena Zeťová. Bylo jí pouhých 44 let. Rána to byla i pro Terezu Kerndlovou, jejíž vztahy s někdejší kolegyní z Black Milk se začaly opět zlepšovat.
Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times.
Pro nikoho už nejsou žádným překvapením zprávy o hospitalizacích Jiřího Krampola, který v uplynulých dnech opět skončil v jedné z pražských nemocnic. Tentokrát nebylo ihned jasné, co slavného pacienta trápí. Známý herec a bavič se nyní ozval z nemocničního lůžka a vše ozřejmil.
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.