V Českém Švýcarsku zůstane jednotka hasičů, vstup do parku bude omezený

Od 1. září bude na požářiště v Českém Švýcarsku dohlížet jedna jednotka dobrovolných hasičů, tedy asi čtyři záchranáři namísto původních zhruba 70 mužů. Dalších 40 profesionálů bylo na provizorní zbrojnici na Mezní Louce. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

O dohlídky se budou starat také revírníci, strážci parku a další terénní personál správy, sdělil dnes ČTK mluvčí správy národního parku Tomáš Salov. Omezení vstupu do parku bude platit dál, lidé se však budou moci vypravit na více tras. Na začátku měsíce by se také měla otevřít dosud uzavřená komunikace ze Hřenska do Mezní Louky.

Jednotka by měla zůstat v parku do poloviny září, ohniska se totiž objevují spíše výjimečně. Na místě zůstane dronový dohled, hadicové vedení nad Hřenskem, Malinovým dolem, u Pravčické brány a Gabrieliny stezky. Marvan řekl, že nad Meznou zůstanou i dvě velkokapacitní nádrže.

Správa parku za nasmlouvané dobrovolné jednotky zaplatila asi pět milionů korun týdně. Ministerstvo životního prostředí bude kvůli tomu podle Salova zřejmě správě navyšovat letošní rozpočet. Kromě toho rozsáhlý požár poškodil také některé cesty, správu čeká i kácení některých stromů a odstraňování spadaných kamenů nad soutěskami. "Víme o spoustě drobných problémů, což jsou různé kameny od velikosti fotbalového míče a výš, které jsou volně ve svahu a často nad turistickou cestou. Teď to považujeme vyloženě za nebezpečné," uvedl Salov. Kameny také poškodily zábrany, škody jdou zatím do milionů korun. Peníze na uhrazení škod může správa čerpat z několika dotačních programů.

K 31. srpnu končí opatření obecné povahy, kterým se reguloval pohyb návštěvníků na území národního parku. "Bude na něj navazovat jiné opatření obecné povahy. Zůstane zakázaný vstup do prostoru požářiště, nebude možné jít do soutěsek Kamenice a jít na Pravčickou bránu ani chodit po přístupových cestách k té bráně," řekl mluvčí. V platnosti zůstane i noční zákaz vstupu do celého národního parku. Naopak nově se návštěvníci dostanou například z Hájenek u Růžové do Mezné, na Mlýnskou cestu, z Mezné do Mezní Louky a dál do Vysoké Lípy. Odtamtud se mohou výletníci vydat třeba na Malou Pravčickou bránu a Šaunštejn.

Požár, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se rozhořel 24. července. Hasiči ho uhasili po 20 dnech. Na místě se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení.

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Související:

Nejnovější