V Česku byla loni dostupnost transplantací druhá nejvyšší v Evropě

V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli epidemii covidu-19 jich sice ubylo, ale méně než v ostatních zemích. Loni bylo v Česku transplantováno podle dat Koordinačního střediska transplantací (KST) 765, v předcházejících šesti letech vždy nad 800.

Ilustrační foto

Letos do konce září už jich bylo 566, nejvíc ledvin. Zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) to dnes řekli novinářům na tiskové konferenci k česko-izraelské výměně ledvin.

"Řada zemí v pandemickém roce výrazně redukovala transplantační program. ČR byla na druhém místě v roce 2020 v dostupnosti transplantací," uvedl přednosta transplantcentra IKEM Ondřej Viklický. Transplantace omezila i část českých center.

Nejčastěji se v Česku pacientům transplantují ledviny. Loni jich bylo v ČR 415, nejvíc právě v IKEM. Přes 90 procent je od zemřelých dárců, 28 ledvin bylo loni darováno žijícími dárci. Někteří podstupují takzvané párové nebo řetězové výměny, kdy někdo z pacientových blízkých chce orgán darovat, ale nemá shodu potřebných parametrů. Nemocnice mu pak najde pacienta, jehož dárce shodu má.

"Bez párové výměny by se někteří nedočkali, protože do nich patří i příjemci, kteří by se jinak nedočkali," sdělil přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk. Orgány od zemřelých dárců pak mohou směřovat jiným příjemcům.

Mnoho desítek ledvin transplantovaných českým pacientům podle odborníkům z IKEM umožnila mezinárodní spolupráce. Od roku 2016 hledají vhodné orgány i v Rakousku, předloni začali podobně spolupracovat z Izraelem. Orgány by měly být mimo tělo pacienta co nejkratší dobu, z Vídně je vozí asi 3,5 hodiny po dálnici s policejním doprovodem, z Izraele překovají 2600 kilometru letadlem.

Poslední česko-izraelská výměna umožnila osm transplantací, které se účastnilo šest českých a dvě izraelské dvojice. "Tito nemocní čekali na transplantaci, ale měli malou šanci na nalezení vhodného kompatibilního dárce. Transplantace u nich nebyla možná z imunologických důvodů, protože měli protilátky proti svým dárcům," dodal Viklický.

"Každé tři měsíce k nám do našeho softwaru zasílají rakouská a izraelská centra data svých pacientů," uvedl Froněk. Podle něj covidová epidemie paradoxně pomohla tomu, že lékaři jsou schopni výměny velmi dobře dohodnout přes internet prostřednictvím videokonferencí.

Některá česká transplantační centra operace živých dárců prakticky zastavila, protože nemocniční nákaza koronavirem pro ně mohla být vysokým rizikem. Podle údajů Koordinačního střediska transplantací loni ani jednu transplantaci od živého dárce neudělaly v centrech v Brně, Motole, Ostravě a Olomouci.

Transplantacím se věnuje pražský IKEM a Fakultní nemocnice v Motole, dále fakultní nemocnice v Brně, Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Olomouci. Ve většině nemocnic je kontaktní lékař, který tam vytipovává případné vhodné dárce.

Většina zemřelých dárců je po mozkové smrti způsobené většinou spontánním krvácením do mozku, dále nedostatečným okysličením mozku, cévními mozkovými příhodami nebo poraněním mozku při nehodách. Potenciálními dárci jsou také pacienti, kterým se zastavilo srdce.

Prioritou je co nejvíce zkrátit dobu přenosu orgánu k příjemci. U srdce musí být obnoven krevní oběh maximálně do čtyř hodin, u jater do 12 hodin, u ledvin do 24 hodin.

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Související:

Nejnovější