V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12.000, zbývajících skoro 6000 pobývalo v azylových domech. Počet se za poslední tři roky příliš nezměnil. Výsledky svého letošního sčítání lidí v bytových problémech zveřejnilo ministerstvo práce. Dnes je poskytlo ČTK.
Na ubytovnách podle zjištění vyrůstalo na jaře na 1400 dětí do 15 let. V přelidněných bytech a v nevyhovujícím bydlení pak žilo přes 21.000 dětí a mladých do 18 let. V bytové nouzi bylo celkem 272.000 osob.
Sčítání se uskutečnilo v první polovině letošního roku. Pro ministerstvo práce ho provedla společnost SocioFaktor. Navázala na sčítací akci před třemi lety. Využila údajů z letošního sčítání lidu i z vlastního rozsáhlého terénního průzkumu. Autoři se zaměřili na lidi bez přístřeší, v azylových domech, ubytovnách a podobných zařízeních, nejistém, přelidněném či nevyhovujícím bydlení. Soustředili se na osoby s českým občanstvím. V bytové nouzi bylo celkem 271.820 dospělých a dětí.
Venku či v noclehárnách přespávalo 12.000 lidí, z toho muži tvořili čtyři pětiny. Podíl se za poslední tři roky nezměnil. V roce 2019 bylo lidí bez přístřeší 11.600. V azylových domech žilo 5981 lidí, zhruba o 150 méně než před třemi lety. Podle autorů tak bylo letos v jarních měsících celkem bez domova zhruba o 250 lidí víc než o tři roky dřív.
V ubytovnách a dalších zařízeních pobývalo celkem 12.445 osob, z nich 1393 dětí do 15 let a 1915 seniorů nad 65 let. V přelidněných bytech bylo 37.472 lidí, z nich více než třetina dětí a mladých do 18 let. Nevhodné bydlení třeba bez tekoucí vody a dalšího vybavení mělo 16.058 lidí. Týkalo se to 7114 dětí a mladých do 18 let a 795 osob nad 65 let.
V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností. Podle loňské analýzy iniciativy Za bydlení problémy s bydlením už dřív mělo až 600.000 domácností. Z nich až 350.000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190.000 hrozila ztráta bydlení a až 60.000 žilo v nevyhovujícím prostředí. Podle expertů Česko potíže bez zákona o bydlení s rozdělením rolí státu a obcí i nastavením financování nevyřeší.
Na normě spolupracují ministerstva pro místní rozvoj a práce. Vláda by podle svého legislativního plánu měla připravený zákon dostat v posledním čtvrtletí příštího roku, platit by pak měl od roku 2025. Zástupci Platformy pro sociální bydlení před nedávnem ČTK řekli, že podle jejich informací by návrh legislativy mohl být hotový dřív a instituce a organizace by ho mohly dostat k připomínkám už začátkem příštího roku.
Herečka Lindsay Lohan se rozpovídala o slangu, televizních pořadech a hudbě, které provázely její rok. Devětatřicetiletá hvězda filmu Pátek po dvanácté (Freakier Friday) mluvila s magazínem People o svých oblíbených okamžicích na obrazovce z roku 2025, a to při příležitosti oznámení, že bude moderovat předávání cen Betch of the Year Awards, sponzorované společností Dunkin’. Přiznala ovšem, že její znalosti internetových trendů jsou spíše z doslechu.
Zpěvák Ed Sheeran se vyjádřil k fámem o rozkolu mezi ním a zpěvačkou Taylor Swift. Sheeran (34) a miliardářka Taylor Swift (35) jsou dlouholetými přáteli, přičemž Taylor dokonce Eda označila za svého „druhého bratra“. Ed Sheeran nyní potvrdil, že jejich vztah je stále stejně blízký.
Televizní kariéra Meghan Markle je „odsouzena k zániku“, pokud se jí pro její nadcházející vánoční speciál nepodaří zajistit hvězdu Hollywoodu kategorie A. Uvádí to jeden z královských komentátorů. Nejnovější pořad vévodkyně ze Sussexu pro Netflix, „S láskou, Meghan: Sváteční vydání“ (With Love, Meghan: Holiday), má premiéru ve středu 3. prosince. To je pouhé dva dny předtím, než Kate Middleton uspořádá svou každoroční vánoční akci „Společně o Vánocích“ ve Westminsterském opatství.
Katie Price odhalila, že její syn Harvey zhubl přibližně 31 kg, aniž by užíval jakékoli injekce na hubnutí. Sedmačtyřicetiletá matka pěti dětí sdílela snímky štíhlejšího Harveyho na Snapchatu a informovala své sledující o tom, kolik váhy třiadvacetiletý mladík ztratil.
Ivana Gottová se v posledních měsících stáhla zcela do ústraní, ale stále drží ochrannou ruku nad oběma dospívajícími dcerami. Přesto jsme se dozvěděli něco nového o starší z dívek. A je to opravdu pikantní novinka.
Policie v pondělí zveřejnila nové informace k případu vraždy, která se minulý týden stala v Mírově na Šumpersku. Pachatel se kriminalistům sám přihlásil poté, co nožem zaútočil na svou partnerku. Jde o muže, který již byl dříve odsouzen za vraždu jiné ženy. Na svobodu se dostal teprve nedávno.
Babyboom zdaleka nepokračuje jen mezi umělci, ale také mezi sportovci. Po hokejistovi Davidu Pastrňákovi se na miminko těší i mezinárodně respektovaný zápasník Jiří Procházka, který se otcem stane poprvé.
Česko zasáhla v závěru listopadu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřela herečka a dabérka Jorga Kotrbová. Až do poslední chvíle se podařilo utajit, že právě dnes se koná poslední rozloučení.
Důchodci by se měli mít na pozoru. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozornila na nový způsob jednání podvodníků, kteří telefonují občanům jménem soukromých firem s tím, že jsou prý "pověřeni" kontrolou správnosti evidovaných dob pojištění pro výpočet starobního důchodu. Často se odvolávají i na údajné pověření od České národní banky (ČNB).
Petr Janda je nezpochybnitelnou legendou české rockové hudby, ale už má svůj věk. Letos oslavil již třiaosmdesáté narozeniny. Loni se navíc potýkal se srdečními problémy. Není proto překvapením, když muzikant přiznává, že se necítí úplně nejlépe.
Právě dnes začíná meteorologická zima, ale oproti předchozímu týdnu, který přinesl sníh i do nížin, se oteplí. Přes den bude vždy nad nulou, mrznout má jedině v noci. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
I stále ještě úřadující premiér Petr Fiala (ODS) čelí dotazům, proč Česko pořád nemá novou vládu, v jejímž čele by měl stanout Andrej Babiš (ANO). Důvod je podle Fialy jediný, vyřešit ho musí sám Babiš. Končící předseda vlády se také vyjádřil k problematice státního rozpočtu.