V Česku dál hrozí silné bouře, meteorologové varují i před záplavami

Meteorologové prodloužili výstrahu před bouřemi pro východní část Čech, Moravu a Slezsko. Platí do noci na neděli. Na východě země mohou být bouřky velmi silné s přívalovým deštěm a kroupami. Vydatně pršet tam má až do pondělí. Na Plzeňsku, Rokycansku a také v Praze a jejím okolí dnes odpoledne hrozí povodně. Výstraha v Plzeňském kraji je s extrémním stupněm nebezpečí.

Bouřka, ilustrační fotografie.

Zároveň už nikde v ČR neplatí varování před požáry. ČTK to dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Varování před bouřkami platí od dnešních 14:00 do nedělních 02:00. Ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a částech krajů Jihomoravského a Olomouckého je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V opakovaných bouřkách tam ojediněle může spadnout až 70 milimetrů srážek. "V důsledku bouřek očekáváme rychlé vzestupy hladin menších toků nebo i jejich krátkodobé rozvodnění a možnost zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepů," uvedli meteorologové. Lze podle nich očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Pro část krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Srážkové úhrny by tam ojediněle měly dosáhnout 30 milimetrů.

"V neděli a v pondělí dopoledne může na Moravě a ve Slezsku vydatně pršet. Během tohoto období může spadnout ojediněle kolem 50 mm srážek. Situaci budeme během neděle upřesňovat," dodal ČHMÚ.

Výstraha před povodněmi platí na Plzeňsku a Rokycansku do nedělního rána. Na říčce Klabavě v Hrádku na Rokycansku platí už třetí - tedy nejvyšší - stupeň povodňové aktivity, na Holoubkovském potoce je druhý. Meteorologové navíc v oblasti očekávají další srážky. Na dolním úseku bude hladina kvůli dotoku stoupat dále.

Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Lidé by se neměli koupat nebo jezdit lodí v korytě toku a bezprostředním okolí. Měli by také omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

V Praze a Černošicích vyhlásili meteorologové takzvanou povodňovou pohotovost, což je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Platí do půlnoci. Do dnešních 19:00 také v hlavním městě platila výstraha před extrémními srážkami. Na stanici Praha-Libuš spadlo za pět hodin přes 50 milimetrů srážek. Potok Botič je momentálně na druhém stupni, podle ČHMÚ ale může hladina vystoupat i na třetí stupeň. Nebezpečí se netýká jen Botiče, ale i dalších menších toků v okolí metropole.

Nově vyhlásili meteorologové výstrahu před extrémními srážkami také v části Královéhradeckého kraje. Platí do 21:30. V Orlických horách spadlo za dvě hodiny i přes 60 milimetrů srážek. Jejich pásmo bude postupovat k severu do oblasti Náchodska a Broumovska. Na Rychnovsku a v Dobrušce je do 23:00 vyhlášeno povodňové ohrožení. Meteorologové očekávají, že Bělá v Jedlové v Orlických horách překročí třetí stupeň povodňové aktivity. Vzestupy hladin budou pokračovat na středním a dolním toku Bělé.

Výstraha před silnými bouřkami platila od pátku také pro západní a střední části Čech. Nejvíce pršelo v okolí právě Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Za 24 hodin tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů. Některé menší toky se rozvodnily až na druhý povodňový stupeň. Bouřky ale nezpůsobily větší škody, hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a odčerpávali vodu.

Déšť na Plzeňsku zvedl hladiny menších řek, Klabava byla i na třetím stupni

Vytrvalý déšť v Plzeňském kraji zvednul hladiny menších toků. Na říčce Klabavě v Hrádku na Rokycansku byl dnes vyhlášen i třetí stupeň povodňové aktivity, na Holoubkovském potoce je stále druhý. Klabava v Hrádku ale před 18:00 klesla na druhý stupeň. Ten platí nyní ještě na dalších dvou místech v Plzeňském kraji. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami právě pro Rokycansko a Plzeňsko. Následně by se mohly zvedat i hladiny na spodních tocích řek, varují meteorologové. Kvůli dešti také hlavně na Rokycansku zasahují hasiči, zjistila ČTK.

Podle Ivo Bohmanna z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu spadlo v oblasti Brd v noci asi 70 milimetrů srážek. "Jak se bude vyvíjet počasí, stále modelujeme. V noci spadlo více srážek, než jaký byl odhad," řekl ČTK.

Říčka Klabava se při silnějších deštích často rychle zvedne. V současné době je na dvou místech, v Hrádku a Nové Huti na druhém stupni a v Rokycanech na první stupni povodňové aktivity. Podle odhadů ale bude její stav klesat. V Hrádku jen od 12:00 do 14:00 stoupla hladina Klabavy o 57 centimetrů a průtok se zdvojnásobil. Kolem 14:30 hladina vystoupala na 198 centimetrů, hranice pro vyhlášení třetího stupně je 190 centimetrů. Ostatní toky v Plzeňském kraji zatím zůstávají bez povodňového varování, ale zejména menší toky mají stoupající trend.

Kvůli dešti bylo dnes také zaplavené kolejiště ve stanici Mirošov na Rokycansku. Vlaky dočasně nahradily autobusy, uvedly České dráhy na svém webu.

Podle řídícího důstojníka plzeňských hasičů měli hasiči už řadu výjezdů v souvislosti s deštěm a zvedáním hladiny toků. "Někde se voda dostala do sklepů, takže pomáháme s čerpáním. Na některých místech se už začaly pytlovat protipovodňové bariéry ve spolupráci s dobrovolnými hasiči. Nejvíce výjezdů je na Rokycansku. Zatím to sice není nic dramatického, ale situaci sledujeme," řekl ČTK. Během dnešního dne hasiči z Plzeňského kraje vyjížděli k bezmála 60 zásahům, které měly nějakou souvislost s deštěm, čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a podobně.

Z větších měst nejvíce pohrozila velká voda v Rokycanech. Místostarosta Jan Šašek (ODS) na svém facebookovém profilu informoval, že povodňové orgány žádají občany o zabezpečení vlastního majetku ohroženého zvýšením hladin vodních toků, například vozidla poblíž vodních toků, zahradní nábytek a další odplavitelný materiál.

Podle předpovědi by srážky v Plzeňském kraji měly postupně slábnout a měnit se na přeháňky. Od neděle by se už nad západ Čech měl nasouvat výběžek vysokého tlaku. Pršet by mělo už mírně.

Témata: bouřky | počasí | ČHMÚ

Počasí: Česko zasáhne sněžení, varovali meteorologové

20.11.2024 21:51 Česko zasáhne další sněžení a přinejmenším na části území bude takové intenzity, že Český…

Počasí: V Česku zesílí vítr. Platí výstraha

18.11.2024 21:40 V Česku udeří během probíhajícího listopadového týdne silný vítr, který dosáhne rychlosti až 90…

Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?

18.11.2024 11:19 Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím…

Klimatická krize způsobila vedra, která byla dříve nepravděpodobná

18.11.2024 09:31 Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz…

Vědci s hrůzou pozorují, jaké škody páchají změny počasí

16.11.2024 14:37 Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se…

Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo. Lidstvo v boji s klimatickými…

14.11.2024 14:43 Analýza projektu Climate Action Tracker ukazuje, že pokud budou pokračovat současné politiky, může…

Předpověď počasí do prosince: Připravme se na mrazy

14.11.2024 09:16 Meteorologové sice zatím ještě nevidí za horizont astronomického podzimu, ale nabídli výhled až do…

Počasí: Do Česka dorazí první sníh. Meteorologové řekli, kde napadne

13.11.2024 14:59 Do Česka přichází zima. Podle předpovědi ČHMÚ.cz se můžeme dočkat i sněžení, i když zatím jen ve…

Marshallovy ostrovy se kvůli klimatické krizi nachází na hranici zkázy

12.11.2024 15:04 Na konferenci COP29 se objevují další silné projevy od světových lídrů o klimatických problémech,…

Změny počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii

11.11.2024 11:53 Světová meteorologická organizace OSN (WMO) dnes oznámila, že rok 2024 směřuje k tomu, aby se stal…

Související:

Nejnovější