V Česku dnes začíná milostivé léto. Co to pro dlužníky znamená?

V Česku začíná dnes takzvané milostivé léto pro dlužníky. Lidé, kteří mají exekuci kvůli dluhům u veřejných institucí, se mohou do 28. ledna snadněji oddlužit. Pokud uhradí původní dlužnou částku neboli jistinu a 908 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí. Podle odhadu expertů se to může týkat zhruba 300.000 lidí.

CZK

Milostivé léto je jednorázová tříměsíční oddlužovací akce, kterou v létě prosadili poslanci. Má pomoci lidem, kterým úroky, penále a další platby znásobily původní dluh. Podle zákona se to týká dluhů u radnic, nemocnic, dopravních podniků, technických služeb či státních a polostátních firem, které vymáhá soudní exekutor. Zadlužení nesmějí být v insolvenci a musejí výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta a že exekutora vyzývají, aby postupoval podle příslušné normy. Zatím není jasné, zda budou moci milostivé léto využít i klienti s dluhem u zdravotních pojišťoven.

Dlužníkům s milostivým létem pomůže linka organizace Člověk v tísni 770 600 800. Psát je možné i na adresu [email protected] Dá se dohodnout videohovor. Zájemci se mohou obrátit i na 59 poraden Charity ČR po republice. Poradenství je bezplatné. K dispozici jsou i poradny dalších neziskových organizací.

Dlužníci by měli zjistit, kolik jim zbývá z jistiny splatit. Obrátit se musí doporučeným dopisem na exekutora s žádostí o vyčíslení dlužné částky. Popis postupu a vzor listu je na webu Jak přežít dluhy. Exekutora je nutné informovat o tom, že chce člověk využít milostivé léto. Následně mu pak pošle v termínu nesplacenou jistinu a 908 korun. Poradci organizace Člověk v tísni upozorňují na to, že do milostivého léta se nezapočítávají exekuční srážky, ale jen dobrovolné platby.

Všeobecná zdravotní pojišťovna sklízí kritiku za to, že chce penále vymáhat jako jistinu. Vedení VZP v pondělí uvedlo, že to nařizuje zákon. Sdělilo, že čeká na výklad ministerstva spravedlnosti, zda by odpuštění penále bylo možné. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek řekl, že jinak by byla nutná novela zákona. Někteří poslanci pojišťovnu za postup ostře kritizovali. Uvedli ale, že jsou případně k prosazení novely připraveni.

K milostivému létu se dobrovolně připojily i Air Bank a úvěrová společnost Home Credit ze skupiny PPF. Home Credit umožní zastavení exekucí a oddlužení části dlužníků. Možnosti zapojení do milostivého léta zkoumá podle šéfa svého představenstva i Česká spořitelna.

Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly

26.11.2021 21:46 Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly zhruba o deset dolarů za barel,…

Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června

26.11.2021 20:05 Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli…

Rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték experty…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

ČNB zpřísnila limity pro hypotéky. Banky budou odvádět více do rezerv

25.11.2021 17:21 Aktualizováno Česká národní banka dnes zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr…

Benzin v Česku od minulého týdne opět zdražil

25.11.2021 08:12 Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Zaměstnanci Amazonu plánují na slevovou akci Black Friday koordinované…

24.11.2021 20:00 Zaměstnanci americké společnosti Amazon plánují na slevovou akci Black Friday koordinované stávky…

Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila

24.11.2021 11:38 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí

23.11.2021 12:00 Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,5 procenta. Vyplývá to…

Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, o skoro polovinu víc než…

23.11.2021 11:43 Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2019…

Emisní povolenky v EU zdražily na rekordních více než 70 eur za tunu

22.11.2021 16:51 Aktualizováno Cena emisních povolenek dnes poprvé překročila hranici 70 eur (zhruba 1780 Kč) za tunu, ukazují…

Související:

Nejnovější

reklama