V Česku je dvanáctý případ výskytu opičích neštovic

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 13. července 2022 15:12
Sdílej:

Hygienici potvrdili dvanáctý případ výskytu opičích neštovic v ČR. Jedenáct z nich včetně posledního bylo zachyceno v Praze, jeden v Ústeckém kraji. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy.

Nakaženými jsou většinou lidé ve věku 30 až 35 let, nákazu si často dovezli ze zahraničí. Dvanáctý nakažený je podle hygieniků čtyřiatřicetiletá osoba s trvalým pobytem v Praze. "Mezi prvními příznaky se (...) na začátku července objevila bolest při močení, výsev vyrážky a puchýřků na určitých částech těla a zvýšená teplota," uvedli hygienici.

Po vyšetření ve specializované nemocniční ambulanci je nakažený v domácí izolaci a v kontaktu se svým praktickým lékařem. Hygienici také prověřují jeho kontakty při epidemiologickém šetření.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovali v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Podle informací Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které uveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ) byla nákaza zaznamenána v 26 evropských zemích a případů je přes 4900, nejvíc ve Španělsku a Německu.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden informovalo o tom, že Evropská komise ze společného rozpočtu nakoupila vakcíny proti opičím neštovicím. ČR z nich dostane 2800 dávek. Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva Radiožurnálu řekla, že se nyní s plošným očkováním nepočítá, vakcíny bude ČR mít pro případ zhoršení situace nebo pro rizikové pacienty.

Stalo se
České celebrity
StarDance

Kdyby StarDance nebyla na ČT. Alternativní scénář existuje

StarDance už v dubnu odtajnila poslední tajenku ohledně letošní série, když ještě zůstávaly otazníky ohledně budoucnosti show na obrazovkách České televize. Televizní diváci si ale mohou oddechnout. V případě problémů by se ozval jiný tuzemský zájemce o licenci. 

Sport
Hokej, ilustrační fotografie.

Češi napravili nečekanou prohru. Na MS v hokeji znovu nastoupí ve středu

Tři ze sedmi zápasů skupinové fáze mají čeští hokejisté za sebou. Dvakrát vyhráli, jednou padli v prodloužení. Pověst si u fanoušků vylepšili pondělním triumfem nad Švédskem. Další zápas čeká reprezentaci zítra odpoledne. 

České celebrity
Daniel Landa

Daniel Landa se zlobí. Uberte, vzkazuje od rozbitého okna

Nepříjemná věc se během víkendu stala Danielu Landovi. To je sice oblíbený zpěvák, ale mezi námi se evidentně najdou i lidé, kteří s ním mají problém. Jinak by u Landy doma nemohlo dojít ke škodě na majetku. 

Světové celebrity
Katie Price

Manžel Katie Price je nezvěstný. Zřejmě ho unesli!

Manžel bývalé glamour modelky Katie Price, Lee Andrews, byl oficiálně prohlášen za nezvěstného. Stalo se tak pět dní poté, co byl podle dostupných informací unesen a měl svázané ruce. Katie Price vyjádřila přesvědčení, že její v pořadí čtvrtý manžel, kterého si vzala v letošním roce po pouhých několika dnech známosti, byl unesen v Dubaji. Podle zdrojů z jejího okolí je Price v neustálém kontaktu s Leeovou rodinou a zoufale čeká na jakékoli zprávy o místě jeho pobytu.