V Česku je hlášen vyšší výskyt průjmů způsobených bakterií E.coli u dětí

V ČR byl v květnu a červnu zaznamenán vyšší výskyt závažných průjmů způsobených bakterií E.coli u dětí, většinou u mladších pěti let. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Mohou se nakazit při konzumaci nedostatečně tepelně zpracovaného masa, od nakaženého člověka nebo i při kontaktu se zvířaty.

Ilustrační foto

V květnu SZÚ zaznamenal osm případů, v červnu už dalších sedm, což je polovina případů za celý letošní rok. "Bakterie E. coli se přenášejí poměrně snadno a závažné průběhy ohrožují především malé děti. Těm může infekce způsobit velmi závažné onemocnění s krvavým průjmem, který může v některých případech vyústit až v akutní selhání ledvin vyžadující intenzivní péči," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Onemocnění je často spojeno s grilováním, kdy se konzumuje nedostatečně zpracované maso, například málo propečené hamburgery či steaky. "Cestou přenosu těchto infekcí může být především nedostatečně tepelně upravené maso a nepasterizované mléko, a také přímý kontakt se zvířaty nebo jejich blízkým prostředím, to znamená i s krmítky, podestýlkou a podobně," vysvětlila Michaela Špačková ze stejného oddělení SZÚ.

Nakazit se lidé mohou také při návštěvách zvířecích farem nebo jiných chovů zvířat. Rizikové jsou především kozy, ovce nebo hovězí dobytek. "Přenos z osoby na osobu je možný u úzkých kontaktů při nedostatečné osobní hygieně, tedy v rodinách, dětských kolektivech, ale i v dalších centrech sdružujících lidi kvůli nejrůznějším aktivitám nebo druhům péče," dodala.

Bakterie E.coli se běžně vyskytuje ve střevech lidí i zvířat, obvykle je neškodná. Některé její kmeny jsou ale schopné produkovat toxiny a působit i velmi vážná onemocnění. Odborníci proto radí si řádně umývat ruce mýdlem a teplou vodou, nejen po použití toalety a před jídlem, ale i při jeho přípravě či servírování. Vyhnout by se lidé měli také používání stejných nástrojů jako jsou nože či kuchyňská prkénka na syrové a tepelně zpracované maso nebo zeleninu.

SZÚ také připomněl, že žádná osoba, která trpí průjmem či zvracením, by neměla manipulovat s potravinami a připravovat jídlo. Děti s podobnými potížemi nesmí do kolektivu, ale měly by být izolovány doma.

Témata: nemoci | lékaři

Policie hledá řidiče formule, která se v sobotu proháněla po D4

14.08.2022 13:42 Po dálnici D4 v sobotu jezdila formule, její jízdu na video zachytili a na sociálních sítích…

Mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku, řekla…

14.08.2022 12:28 Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do…

ANO podle Schillerové zašle dopis Fialovi, požádá o výměnu Rakušana

14.08.2022 12:13 Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) a bude žádat…

V Českém Švýcarsku ráno drony monitorovaly sedm míst se zvýšenou teplotou

14.08.2022 11:38 V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, ráno drony při kontrole objevily šest míst se…

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny vízum, podobně jako minulý…

14.08.2022 11:07 Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny…

Čechům žijícím v cizině dnes končí lhůta pro zápis mezi voliče

14.08.2022 10:37 Češi, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, mají dnes poslední možnost požádat o zápis do seznamu…

V sobotu přibylo víc nakažených než před týdnem

14.08.2022 09:24 Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V…

V Českém Švýcarsku panuje klid, desítky hasičů hlídají oblast

13.08.2022 21:51 Aktualizováno Z národního parku České Švýcarsko odjely dnes ráno poslední hasičské odřady. Na místě zůstává…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Aktualizováno Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí se začali vracet domů

13.08.2022 17:22 Aktualizováno Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se začali vracet téměř po třech týdnech…

Související:

Nejnovější