V Česku je nyní podle odhadů přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Většinou jsou to ženy, děti a lidé ve vyšším věku. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zdůraznil, že vyřizování povolení je pro běžence zdarma.
Varoval před platbami zprostředkovatelům. Ministerstvo vnitra vydalo zatím celkem asi 27.000 víz, zhruba 10.000 lidí už získalo zdravotní pojištění. Podle šéfky ministerského odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné příchozí míří zatím hlavně do Prahy a Středočeského kraje.
Na cizinecké policii či v asistenčních centrech se ve čtvrtek zaregistrovalo 8400 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Od začátku ruské invaze se v Česku ohlásilo přes 33.000 uprchlíků z Ukrajiny. Ke zvládnutí pomoci uprchlíkům z Ukrajiny platí v Česku od dnešní půlnoci nouzový stav. Ministerstvo vnitra udělilo ve čtvrtek 8309 speciálních víz určených pro lidi zasažené invazí.
Rakušan zdůraznil, že vyřizování víz, povolení či ubytování je zdarma. Podle ministra se objevují "často ukrajinské struktury", které žádají úplatu. "Nic takového není potřeba. Všechno je poskytováno bezplatně. Žádnou výhodu nikdo za peníze zprostředkovateli nezíská. Je to čistý podvod," řekl Rakušan. Lidé mají takové případy hlásit policii, jedná se o trestný čin.
Podle ministra přichází denně po ruském napadení Ukrajiny tolik běženců, kolik před měsícem dorazilo za měsíc. "Denně vydáváme tolik víz jako normálně za měsíc," řekla také Nováková.
ČR má s Ukrajinou za určitých podmínek bezvízový styk. Lidé tak po tři měsíce žádná pobytová povolení nepotřebují. Musí se jen do tří dnů po příjezdu registrovat na cizinecké policii. Pokud bydlí v nějakém zařízení, nahlásí je ubytovatel.
Lidé mohou pak do 90 dnů žádat o takzvané vízum ke strpění v pracovištích azylové a migrační politiky po celém Česku. Záležitosti mohou vyřizovat i v asistenčních centrech v krajích. S vízem získají veřejné zdravotní pojištění, mohou si s ním také vyřídit povolení k zaměstnání.
Více než 10.000 uprchlíků se přihlásilo jen u největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k veřejnému zdravotnímu pojištění. Ve středu jich bylo kolem 3000, ve čtvrtek skoro 6000. Největší nápor zájemců však očekávají o víkendu, kdy budou pracovníci VZP dál zapojení do činnosti asistenčních krajských center. "Pokud jsme před týdnem řešili v řádu desítek až stovek registrací denně, dnes je to několik tisíc registrací," uvedl náměstek ředitele VZP Ivan Duškov.
Podle Novákové příchozí směřují do regionů, kde mají zázemí. Šéfka odboru podotkla, že polovina ukrajinské komunity v Česku žije v Praze a ve Středočeském kraji, běženci tedy míří nejčastěji sem.
Ministr vnitra řekl, že ubytovací kapacity od státu jsou zatím volné. Poznamenal ale, že Česko čeká další vlny uprchlíků, kteří blízké v ČR mít nebudou a kvůli útokům si s sebou nestihnou ani vzít své věci. Česká strana jim pak bude muset vše zajistit. Podle Novákové se při větším přílivu počítá s rozdělováním běženců do regionů.
Asistenční centra, která vznikla v Praze i v dalších krajích, mají podle ministerstva vnitra řešit kromě registrace a zdravotních prohlídek nově příchozích také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Seznam středisek je na webových stránkách ministerstva vnitra.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve středu oznámil, že z Ukrajiny za týden od zahájení ruské invaze uprchlo více než milion lidí, což je více než dvě procenta populace. Nejvíce uprchlíků míří do Polska, Maďarska a Moldavska.
Česko během uplynulého víkendu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel výtvarník, bývalý šéf Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění Milan Knížák. Dobře se vědělo o jeho blízkém vztahu s jedním z bývalých prezidentů. Jak bude na Knížáka vzpomínat Václav Klaus?
Českou hudební scénu na konci července zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 50 let zemřel Petr Slavík, zpěvák plzeňské skupiny Mash. Podle dostupných informací nepřežil vážnou dopravní nehodu, která se stala v sobotu na dálnici v sousedním Rakousku.
Anna Geislerová se před časem zúčastnila filmového natáčení v prostředí, kterému by se mnozí lidé raději vyhnuli obloukem. Sympatická herečka si však na nic nestěžuje, bylo jí podle vlastních slov moc dobře.
Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Marek Eben se poprvé proslavil jako herec, ale dnes je více vnímán jako moderátor. V životě jednoho ze slavných kolegů má ještě úplně jinou roli. Kdo považuje Ebena za svého strážného anděla?
Stát se bude podílet na pohřbu výtvarníka Milana Knížáka, bývalého šéfa Národní galerie či rektora Akademie výtvarných umění. Po pondělním jednání to vlády to oznámil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Tropy už se tento týden nevyhnou ani Česku. Maximální teploty budou atakovat čtyřicítku, potvrzuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lidé se opět musí připravit na extrémní tepelnou zátěž.
Agáta Hanychová ví, že s Jakubem Prachařem bude spojována už navždy. Není proto divu, že Čechy v těchto červencových dnech zajímá, co říká na Prachařovu svatbu s hereckou kolegyní Sarou Sandevou. Co Hanychová popřála novomanželům?
Lucie Vondráčková si udělala jméno sama za sebe, ale příslušnosti ke slavné rodině se samozřejmě nezbaví. Snad všichni v Česku znají jejího tatínka Jiřího i tetu Helenu. Málo se ale mluví o tom, jaké kořeny má herečka a zpěvačka díky své mamince.
Česko v červenci oslavilo nedožité 87. narozeniny Karla Gotta, ale zároveň se objevily informace, které nás navracejí do ledna, kdy kulatiny oslavila zpěvákova manželka Ivana Gottová. Vdova si tehdy oblékla šaty, které mnoho lidí zaujaly. Kdo za nimi stál?
Anonym v pondělí pohrozil bombovými útoky v budovách po celém Česku. Policejní kontroly probíhají za běžného provozu, relevance výhrůžky byla vyhodnocena jako nízká. Hrozba se podle dostupných informací týká stovek míst.
ADONXS po nekonečném Rituálu opět přepíná do angličtiny a představuje novou skladbu Cherry On Your Cake. Energický letní singl je plný slunce, potu, spontánních dobrodružství a samozřejmě sladkého závanu třešní.