V Česku jezdí přes 33 tisíc aut se značkou na přání, zájem loni opadl

Po českých silnicích jezdí více než 33.000 automobilů s registrační značkou na přání. Poptávka po nich ovšem v poslední době klesla. V loňském roce úřady vydaly 6952 těchto značek, což je meziročně skoro o 1200 méně. ČTK dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Stát zároveň zvažuje vytvoření celorepublikových značek.

Ilustrační fotografie.

Registrační značku si lze v Česku za poplatek objednat od roku 2016. Cena jedné tabulky činí 5000 korun. U auta, kde jsou nutné dvě značky, tak majitelé zaplatí 10.000 korun. Poplatky jsou příjmem obcí, které značky vydávají, státu tak z nich nejde nic.

Mezi největší zájemce o značku na přání podle úřadů dlouhodobě patří menší firmy a podnikatelé. Ti často značky využívají například i jako propagaci své společnosti, na autě tak většinou vozí značky s názvem podniku nebo činnosti.

Často kreativnější podle úřadů bývají soukromí motoristé, u nichž ovšem zájem v poslední době spíše kolísá. Lidé o značky na přání mají zpravidla zájem při první registraci nového auta. Nejčastěji přitom vybírají svá křestní jména nebo přezdívky, případně se snažili registrační značku ozvláštnit nějakým vtipem nebo odkazem na nějakou situaci. Na silnicích tak lze spatřit například vozy se značkou KRAK0N0S, XXL B00BS či 019 C0VID. Oblíbené jsou také kombinace stejných čísel nebo číselné řady.

Vydávání registračních značek s textem na přání se řídí několika pravidly. Lidé si nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si v minulosti vyžádala dopravní policie. Vyřazeny jsou také kombinace začínající EL, které jsou určeny pro vozy s nízkými emisemi a mohou využívat některé výhody, a to například při parkování nebo při nákupu dálničních známek.

V budoucnu by se novinkou při vydávání registračních značek, kterou se už nyní zabývá ministerstvo dopravy, mohly stát i celorepublikové státní poznávací značky, které by neměly teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. Důvodem pro vznik celorepublikových značek je především možnost rozvolnění a změny v případě značek při změně vlastnictví vozidla napříč kraji. Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má ovšem stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedlo ministerstvo.

Témata: auto

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější