V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu

lidé, Photo by rayul
lidé, Photo by rayul, foto: unsplash.com
ČTK 21. března 2023 15:05
Sdílej:

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

Zatímco účast na základním vzdělání je v Česku pro všechny děti pobývající v zemi povinná, studovat střední školy je dobrovolné. Podle údajů MŠMT z loňského září základní školy studuje téměř 39.500 ukrajinských dětí. "Bojíme se, že z devátých tříd budou odcházet mladí lidé s uprchlickou zkušeností a nedostanou se na střední školy. Protože chybí kapacity nebo jim chybí jazyk," uvedla programová ředitelka Mety Kristýna Titěrová.

Například v Praze podle ředitelky společnosti Zuzany Papáčkové proto šest středních škol otevřelo pro mladé ukrajinské uprchlíky nulté ročníky, projekty by se měly rozšiřovat do Plzeňského a Jihomoravského kraje. Podle náměstkyně MŠMT Martiny Beťákové se různých adaptačních skupin a jazykových kurzů účastní tisíce dětí. Ministerstvo se podílí i na jejich financování. "Saturuje to především nedostatečnou kapacitu mateřských škol. Mohou z toho být financované i nulté ročníky," dodala.

Přihlášky na střední školy v letošním roce podle ní podalo 2580 teenagerů z Ukrajiny, kteří mají statut uprchlíka. Zhruba 1100 podaných přihlášek směřovalo podle ní na technické střední odborné školy, zhruba 600 na gymnázia a kolem 400 na ekonomické a a zdravotní obory.

Organizace Meta svou kampaň Život je teď cílí na ty teenagery, kteří v Česku pobývají a nestudují prezenčně střední školu. "Adolescentní věk je sám o sobě velmi náročný. Hledáme se, ale zároveň potřebujeme 'přístav' doma," popsala Titěrová. Na rozdíl od českých dětí nemají děti uprchlíků motivaci řešit svou budoucnost, protože je nejasná.

Podle šetření organizace mezi dvěma stovkami takových dětí tráví naprostá většina z nich svůj volný čas doma. "Důvod je to, že tady nikoho nemají a nechtějí někam přijít sami," dodala. Jako další důvody uváděli, že neznají nabídku nebo v okolí, kde jsou ubytování, žádná není.

Meta s finanční podporou UNICEF připravila kampaň Život je teď. "Chceme jim nabídnout a ukázat možnosti zapojení do různých formálních i neformálních aktivit, které je mohou podpořit v rozvoji jejich potenciálu, nebo jim prostě jen pomohou trávit volný čas," uvedla Papáčková. V šesti spotech jim nabídne různé možnosti od výuky češtiny, přes podporu duševního zdraví po sport. Šířit je chtějí zejména na sociálních sítích a prostřednictvích aktivních mladých ukrajinských uprchlíků.

Stalo se
České celebrity
Helena Zeťová

Helena Zeťová (†44): Česko na ni nezapomíná. Leoš Mareš řekl, co má na srdci

Česko na konci loňského roku oběhla velmi smutná zpráva, když za tragických okolností zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Reagoval tehdy i Leoš Mareš, který někdejší členku úspěšné skupiny Black Milk připomněl i na svém koncertě v největší české hale. 

České celebrity
Dara Rolins

Dárek pro Daru. Tady slovenskou zpěvačku nikdo nečekal

Dara Rolins se v posledních dnech a týdnech musela srovnat se změnou ve svém životě. Méně času totiž tráví se svým snoubencem Pavlem Nedvědem, který se vrátil do fotbalového kolotoče. Navíc nikoliv v Evropě, ale v Saúdské Arábii. Zpěvačka naštěstí má jiné lidi, s nimiž může vyrazit do společnosti. 

Počasí
Počasí

Meteorologové zaznamenali jev, který může ovlivnit zimní počasí. I v Česku

Je před námi první náhlé stratosférické oteplení letošní zimy a bude výrazné, hlásí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Paradoxem je, že v Evropě, tedy i u nás, může dojít jeho vlivem k ochlazení. 

Světové celebrity
princezna Kate

Výzva britské princezny Kate. Jde o děti

Princezna z Walesu Kate Middleton nedávno napsala předmluvu k významné zprávě kampaně Shaping Us, ve které se zaměřuje na důležitost raného vývoje dětí ve věku do pěti let. Ve svém poselství zdůrazňuje potřebu investovat do lidského potenciálu a vyzývá k vytvoření fyzicky i duševně zdravější společnosti. Apeluje na nutnost "obnovit a vyvážit" naše chování a emoce, aby bylo možné efektivně řešit problémy duševního zdraví, závislostí a zneužívání.