V Česku má práci 98.000 uprchlíků z Ukrajiny

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 11. dubna 2023 14:10
Sdílej:

Práci v Česku má teď kolem 98.000 uprchlíků z Ukrajiny. Celkem jich od loňského března v ČR pracovalo přes 200.000. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že od dubna se spustil registr zaměstnanců a pracovníků na dohodu s vízem k ochraně. Ministerstvo práce by tak mělo mít lepší přehled o práci příchozích a jejich výdělcích i odvodech. K 1. dubnu v Česku mělo ochranu 325.700 lidí. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.

"Celkově od loňského března překročil počet pracovníků 200.000. Aktuálně je kolem 98.000 lidí, kteří pracují. Číslo už je poměrně stabilizované," uvedl ministr.

Jurečka míní, že se počet pracujících uprchlíků může ještě mírně zvednout. Zájem bude také o síly pro sezonní práce v zemědělství či stavebnictví, podotkl šéf resortu.

Uprchlíci s vízem k ochraně mohou v Česku pracovat bez překážek, povolení nepotřebují. Zaměstnavatel musí jejich přijetí oznámit úřadům práce.

Ministr podotkl, že od začátku dubna se spustil i registr pracovníků s vízem k ochraně. Zaměstnavatelé musí příchozí s dočasnou ochranou, které přijmou do zaměstnání či na dohodu, hlásit České správě sociálního zabezpečení. Ta pracovníky zařadí do evidence zaměstnaných s vízem k ochraně v registru nemocenského pojištění. Úřad práce kvůli ověření příjmu může po zaměstnavateli chtít potvrzení o výdělku. Kolik je v evidenci zaregistrovaných, šéf resortu zatím neupřesnil.

Podíl zaměstnaných uprchlíků či dohodářů, kteří platí odvody, podle dřívějších údajů ministerstva postupně roste. Zatímco loni na jaře tvořili necelou polovinu pracovníků, teď jsou jich zhruba čtyři pětiny.

Jurečka dodal, že ministerstvo se chce nyní soustředit na lepší využití kvalifikace uprchlíků. "Určitým limitem zůstává jazyková bariéra. Počet lidí, kteří absolvovali jazykové vzdělávání, neodpovídá počtu, který bychom rádi viděli. Snažíme se do ukrajinské komunity a k zaměstnavatelům dostat informace, že jazykové vzdělávání je plně proplácené," řekl ministr. Kurzy hradí úřad práce.

Podle průzkumů se kvalifikace příchozích využít nedaří. Zhruba 80 procent lidí pracuje v nízkokvalifikovaných profesích. Ředitelka sekce zaměstnanosti ministerstva práce Kateřina Štěpánková už dřív řekla, že uplatnění v původní profesi nenahrává ani struktura české ekonomiky. Zaměstnavatelé požadují nižší kvalifikace. Část příchozích se navíc také nechce víc v práci vázat a svůj pobyt v ČR vnímá jako dočasný, zdůvodnila Štěpánková.

Stalo se
Světové celebrity
Michael Jackson

Objevila se nová obvinění: Michael Jackson nás zneužíval, tvrdí sourozenci!

Sourozenci Casciovi, kteří byli v minulosti považováni za blízkou „druhou rodinu“ Michaela Jacksona, přišli s vážným obviněním. Čtyři z pěti sourozenců – Aldo, Eddie, Dominic a Marie Nicole – popsali, že je popový zpěvák v dětství sexuálně zneužíval. Tvrdí také, že je systematicky manipuloval a formoval do role svých „vojáků“, kteří ho měli za všech okolností bránit před nařčeními z pochybného chování.

Světové celebrity
Král Karel III.

Král Karel III. u příležitosti nedožitých narozenin zesnulé královny obnovil svůj slib veřejnosti!

Britská královská rodina si připomněla sté výročí narození královny Alžběty II., které by bývalá panovnice oslavila v dubnu 2026. U této příležitosti sdíleli členové rodiny vzpomínkové příspěvky na sociálních sítích a uspořádali slavnostní setkání v Buckinghamském paláci. Král Karel III. i princ a princezna z Walesu tak vzdali hold odkazu, který královna po sobě zanechala.

Světové celebrity
královna Alžběta II.

Na oslavě nedožitých narozenin královny Alžběty II. se objevili nečekaní členové královské rodiny!

Buckinghamský palác hostil slavnostní recepci, která byla věnována památce královny Alžběty II. při příležitosti stého výročí jejího narození. Mezi pozvanými hosty se objevili i dva členové britské královské rodiny, kteří se na veřejnosti objevují jen zřídka. Princ Edward, vévoda z Kentu, a princezna Alexandra společně dorazili, aby si připomněli odkaz zesnulé panovnice.

Počasí
Jarní počasí

Povíkendové počasí. Ochlazení nakonec nebude tak výrazné

Přes Česko o víkendu přejde studená fronta, za kterou se ochladí. Teploty ale neklesnou tak výrazně. Vyplývá to z předpovědi na první polovinu příštího týdne. Odpolední maxima budou téměř atakovat dvacítku.