V Česku má výpadek lék na HIV a prevenci před nákazou, užívá ho 650 lidí

V Česku má výpadek lék, který se používá k léčbě HIV a také jako prevence před nákazou. Pravidelně ho užívá asi 650 lidí. ČTK na to upozornili zástupci České společnosti AIDS pomoc. Podle jejího ředitele Jiřího Pavláta je to problém především pro lidi, kteří nedokáží dodržovat zásady bezpečného sexu a lék užívají jako prevenci.

Lékárna, ilustrační foto.

Pokud jim dojde, může se to v delším časovém horizontu projevit v nových nákazách virem HIV. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se obnovení dodávek očekává na konci roku, podařilo se ale zajistit jiný lék, který má stejnou kombinaci účinných látek.

Pavlát ČTK řekl, že v lékárnách v hlavní městě v posledních týdnech lék nebyl a jeho zásoby v regionech také postupně docházejí. Lék, který podle Pavláta funguje na bázi původního léku slavného chemika Antonína Holého, používá k léčbě nákazy menší část pacientů. Navíc jsou v současnosti k dispozici i modernější léky, které mohou původní léčivo nahradit.

Problém je ale podle Pavláta u lidí, kteří mají vyšší riziko nákazy a užívají lék jako ochranu před nákazou virem HIV. "Užívají ho proto, že se jim nedaří používat kondom nebo dodržovat bezpečnější sex," řekl ČTK Pavlát. "Pokud nebude lék k dispozici, přestanou ho užívat a mohou se nakazit," doplnil.

Takzvaný lék pre-expoziční profylaxe se podle Pavláta používá běžně v západní Evropě. "Díky němu se zlomily statistiky nárůstu nových případů HIV mezi gay populací," poznamenal Pavlát. V Čechách je podle něj použití léku jako prevence teprve v začátcích.

Výpadek v dodávkách léku ČTK potvrdila i mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Obnovení se podle ní plánuje na konci roku. Podle mluvčí se ale podařilo zajistit dodávku jiného léku se stejnou kombinací účinných látek, který je taktéž určen k prevenci a léčbě infekce HIV. SÚKL má podle mluvčí informace o tom, že lék už je v lékárnách. Podle České společnosti AIDS pomoc ale bude k dispozici zřejmě až během dvou týdnů.

V Česku se za celou dobu sledování od 80. let minulého století nákaza virem HIV prokázala u 4008 obyvatel a dalších asi 500 cizinců. Většinu nakažených tvoří muži. Valná většina pacientů se nakazila při sexu. U 758 se rozvinula nemoc AIDS, 347 lidí zemřelo. Za osm měsíců letošního roku přibylo 167 případů nákazy virem HIV u občanů ČR a rezidentů a osm u cizinců. V minulém roce testy potvrdily nákazu u celkem 251 lidí.

Témata: léky

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama