V Česku obdrželo speciální víza přes 200 tisíc lidí z Ukrajiny

Přes 200 tisíc uprchlíků z Ukrajiny dorazilo do Česka a dostalo speciální víza. Na twitteru o tom v neděli informovalo ministerstvo vnitra. Lidé prchající před válkou, kterou před více než třemi týdny vyvolala ruská invaze, se také hlásí cizinecké policii.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že Ukrajincům prchajícím před válkou již bylo uděleno přes 200 tisíc speciálních víz. Jen za včerejšek jich bylo vydáno přes pět tisíc. Cizinecké policii se zatím přihlásilo přes 107 tisíc uprchlíků.

Lidé mají od příjezdu do Česka 30 dnů na nahlášení se cizinecké policii. Děti do 15 let nemusí svůj pobyt ohlašovat, podle údajů ministerstva vnitra je jich mezi uprchlíky zhruba čtvrtina. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Stále platí, že do Česka od začátku ruské invaze přišlo zhruba 270.000 válečných utečenců z Ukrajiny, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Připomněl, že takzvaný typový plán pro velkou migrační vlnu z Ukrajiny, vypracovaný v roce 2015, byl postaven na předpokladu 20.000 příchozích lidí měsíčně.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek řekl, že Česká republika je na samé hranici počtu uprchlíků, který je bez větších problémů schopna absorbovat. Podle dřívějších modelů z minulých migračních vln ČR mohla přijmout takový počet uprchlíků, který odpovídá dvěma procentům obyvatel. Je to něco přes 200.000 lidí. "Česko skutečně balancuje na hraně svých kapacit," uvedl dnes Rakušan.

Vláda se ve středu dohodla s kraji na počtech uprchlíků, pro které budou zajišťovat ubytování. Přerozdělováni už jsou zájemci z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, kde docházejí kapacity. Uprchlíky do jiných krajů převážejí hasiči.

Senát ve čtvrtek schválil a prezident Miloš Zeman vzápětí podepsal tři zákony, které mají usnadnit přístup Ukrajinců k práci a ke zdravotnímu pojištění a jejich dětí do škol. První zjednodušuje postupy udělování oprávnění k pobytu pro ukrajinské uprchlíky. Oprávnění je podmínkou pro další začlenění běženců do systému dávek, na pracovní trh nebo do vzdělávání. Zákon také upravuje vstup Ukrajinců do systému veřejného zdravotního pojištění.

Podle další předlohy budou moci příchozí z Ukrajiny pracovat bez pracovního povolení a zaměstnání získají bez překážek. Uprchlíci získají příspěvek 5000 korun, a to i opakovaně. Domácnosti, které ubytují uprchlíky, by mohly dostat finanční příspěvek. Zatím se počítá s 3000 korunami na osobu a měsíc, nejvýše však 9000 korun za měsíc.

Třetí zákon umožní školám zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům. Postarat se o ně budou moci rovněž ukrajinští pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Opatření má platit do konce srpna.

Tarif může lidem podle ministra Síkely zlevnit energie až o 20 procent

28.05.2022 17:10 Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od…

Zemanem nejmenovaná kandidátka na viceprezidentku NKÚ u sebe nevidí nic…

28.05.2022 13:26 Simeona Zikmundová, kterou prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat viceprezidentkou Nejvyššího…

V Česku získalo dočasnou ochranu dalších 900 lidí z Ukrajiny

28.05.2022 09:49 Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku příslušná víza více než 357 tisíc uprchlíků. Údaje…

Výdaje na platy státních zaměstnanců loni vzrostly o 13 miliard korun

28.05.2022 08:55 Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard…

Nejvíce případů porušování cen bylo loni zjištěno ve zdravotnictví

28.05.2022 08:14 Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví.…

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Související:

Nejnovější