Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s přívalovými srážkami, případně i menšími kroupami. Večer budou bouřky slábnout, ale zejména v okolí Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků mohou pokračovat i v první polovině noci, informoval dnes ČTK Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na většině míst ale nezaprší, sucho tak bude dál pokračovat.
Při bouřkách může napršet 20 až 40 milimetrů srážek, výjimečně mohou být úhrny i vyšší. Výstraha na silné bouřky platí od dnešních 12:00 do 21:00, v Královéhradeckém, Pardubickém kraji a v částech Libereckého a Olomouckém kraje až do půlnoci.
Při lokálních přívalových deštích se mohou ojediněle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky, upozornili meteorologové. Motoristé by v bouřce měli jezdit pomaleji a velmi opatrně.
I přes očekávané srážky budou ale dnešní bouřky podle ČHMÚ jen lokální. "Na většině míst bohužel vůbec nezaprší. Sucho bude tedy pokračovat i dál," uvedli meteorologové na twitteru.
Zatím do odvolání proto platí varování před zvýšeným rizikem vzniku a šíření požárů v severozápadní polovině Čech včetně Prahy, v Polabí a na jižní a střední Moravě. Meteorologové očekávají, že v dalších dnech budou kvůli pokračujícímu suchému a teplému počasí varování rozšiřovat i na další části republiky.
Podle předpovědi se silnější bouřky mohou v Česku objevit dnes a také v druhé polovině týdne. Teploty mohou opět přesáhnou tropickou třicítku, ve čtvrtek mají vyšplhat až ke 35 stupňů Celsia. Na víkend se ochladí.
Mnohá překvapení přineslo páteční předávání cen Český slavík. Tím asi největším byla "porážka" Marka Ztraceného po čtyřech předchozích triumfech v řadě. Jak hitmaker reagoval na to, že ho tentokrát někdo předčil?
Čeští turisté by měli urychleně opustit Venezuelu, vyzvalo k tomu ministerstvo zahraničních věcí. Reagovalo tak na rozhodnutí řady aerolinek, které přestaly provozovat své spoje do této jihoamerické země kvůli varování amerických úřadů.
Českou hereckou obec zasáhla v posledním listopadovém týdnu smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřela významná filmová a divadelní herečka a dabérka Jorga Kotrbová. Informovala o tom Herecká asociace.
Český slavík v mužské kategorii se zase jednou dočkal jiného vítěze. Po triumfech Marka Ztraceného se letos usmálo štěstí na Václava Noida Bártu. Na legendárního Karla Gotta tak ztrácí už "jen" 41 sošek. Proč na pátečním galavečeru chyběla vdova Ivana Gottová?
ANO, SPD a Motoristé udělali další pokrok, co se týká vzniku nové vlády. Premiérský kandidát rodící se koalice Andrej Babiš (ANO) již obdržel nominace na ministry i od dvou dalších stran. Uvedl to v pondělí pro televize CNN Prima News a Nova.
Až téměř do Vánoc vidí meteorologové v nejnovějším dlouhodobém výhledu, jehož většina už bude spadat do meteorologické zimy. Teploty se z podprůměru vyšplhají do průměru, srážek má být nejvíce v probíhajícím týdnu.
Rusko zatím nemá k dispozici nový návrh mírové dohody, která zřejmě doznala úprav během nedělního jednání americké a ukrajinské delegace ve švýcarské Ženevě. Informovala o tom ruská státní agentura TASS.
Policie odhalila organizovanou skupinu, jejíž členové jsou podezřelí z výroby a obchodu s drogami. Obviněno bylo celkem šest osob, některým z nich hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.
StarDance letos chyběla na televizních obrazovkách, ale historicky poprvé se taneční show vydala přímo za diváky do měst. Ze strany lidí, kteří se do arén a sálů nedostali, se ozvala kritika faktu, že se nic nevysílá. To ale není tak úplně pravda.
Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k progresu v diplomatických jednáních ohledně míru na Ukrajině. Trump naznačil, že se v pozadí může odehrávat "něco dobrého". Podrobnosti ale neprozradil. O pokroku nicméně mluvil už po nedělních rozhovorech ve Švýcarsku americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Jednou z hvězd nedělního předávání cen Český slavík byla Dara Rolins, která měla tu čest v přímém přenosu vystoupit. Na pódiu nebyla sama, ale u lidí chtěla jistě vyvolat jiné emoce, než naznačují komentáře na sociálních sítích.
Varování před ledovkou platilo pro část Česka od nedělního večera do pondělního dopoledne. Podle nejnovější výstrahy meteorologů bude stejné nebezpečí hrozit i přes noc na úterý. Ve středu se pak očekávají další sněhové srážky.