V Česku přibylo v pátek 140 případů covidu

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19, foto: Pixabay
Pavel Dratva 31. července 2021 10:23
Sdílej:

V Česku testy v pátek potvrdily 140 nových případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než před týdnem a nejméně v tomto týdnu. Počty nově nakažených koronavirem v mezitýdenním srovnání tak nadále klesají. Dál ubylo i nově nakažených na 100.000 lidí za týden, jejich počet klesl na 11 z předchozích 12.

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stagnovalo na 0,90. Počet hospitalizovaných se drží na padesátce. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, statistiky zaznamenaly přes 1,674 milionu nakažených. Většina se vyléčila, 30.373 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo. V poslední době je ale obětí minimum, poslední eviduje ministerstvo zdravotnictví 21. července. Za celý první prázdninový měsíc je podle dosavadních údajů 12 zemřelých s covidem.

Mezi jednotlivými regiony se epidemická situace ale liší. Při přepočtu nově nakažených na 100.000 lidí za uplynulých sedm dnů je nejhorší situace v Plzeňském kraji s 30 případy. Následuje Praha s 22 případy. Naopak nejméně případů na 100.000 lidí za týden je v Olomouckém kraji, a to tři. Moravskoslezský kraj má čtyři případy a Zlínský a Karlovarský kraj po pěti.

V nemocnicích bylo v pátek 50 pacientů s nemocí covid-19, z toho deset ve vážném stavu. To je zhruba stejně jako ve čtvrtek. V porovnání s minulým pátkem ale hospitalizovaných o 11 přibylo.

Laboratoře v pátek provedly na 157.000 testů, z toho zhruba 48.000 bylo PCR testů. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních v mezitýdenním srovnání z 0,05 na 0,03 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, zůstal podíl pozitivních stejný, na 0,2 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, mírně klesl z 0,93 na 0,89.

Vakcínu proti koronaviru zdravotníci v pátek podali 58.704 lidem, proti předchozímu pátku jich tak bylo přibližně o 15.000 méně. Počet podaných dávek za celou dobu očkování, které začalo v ČR na konci loňského roku, překročil 10,3 milionu. Ukončené očkování má 4,8 milionu lidí, zhruba 45 procent z 10,7 milionu obyvatel v zemi. Ministerstvo zdravotnictví v přehledu dat na svém webu v pátek uvedlo, že aspoň jednou dávkou bylo naočkováno přes 63 procent obyvatel v ČR starších 16 let a 54 procent této populace má očkování dokončeno. Dalších více než 177.000 lidí má rezervaci termínu očkování a přes 260.000 je registrováno a čeká na termín očkování.

Stalo se
Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton dala před smrtí svolení lékařům, aby na ní prováděli testy!

Mladší sestra legendární country zpěvačky Dolly Partonové, Stella Partonová, zveřejnila na sociálních sítích dojímavou vzpomínku, v níž odhalila detaily z posledních dnů slavné umělkyně. Zpěvačka, která zemřela ve věku 80 let krátce po diagnostikování rakoviny, nabídla lékařům vyzkoušení experimentálních léků. Tento krok učinila s nadějí, že získané poznatky z její léčby pomohou v budoucnu ostatním pacientům bojujícím s touto zákeřnou nemocí.

Světové celebrity
Selena Gomez

Selena Gomez u soudu? Spor se mě vůbec netýká, nechápe zpěvačka!

Právní tým americké zpěvačky a herečky Seleny Gomez podal návrh na zamítnutí žaloby ze strany investorů společnosti Wondermind. Herečka podle svých právníků tvrdí, že že do případu „nikdy“ neměla být zatažena.

Zahraničí
Harald V.

Zemřel populární norský král Harald V., bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.

Světové celebrity
Harald V.

Královská rodina se sjíždí do nemocnice. Zdravotní stav krále se rychle zhoršuje!

Norský královský palác oznámil, že zdravotní stav devětaosmdesátiletého krále Haralda V. se výrazně zhoršil. Norský panovník leží v univerzitní nemocnici v Oslu ve velmi vážném stavu. Vzhledem k nepříznivému vývoji zrušili členové královské rodiny své plánované programy a shromáždili se u panovníkova lůžka.