V okrese Beroun v Česku byla potvrzena nákaza ptačí chřipkou. Postižený chov bude muset být utracen a v okolí tří kilometrů bude zřízeno ochranné pásmo. V pátek to oznámil ministr zemědělství Marek Výborný.
"Vyšetření dnes potvrdilo ptačí chřipku v obci Martinice u Březnice v okrese Beroun. V chovu se nachází 700 hus a 300 slepic," upřesnil ministr.
Chov je podle něj již v izolaci a připravuje se jeho utracení. "Vzhledem k veterinárním pravidlům plánujeme utracení chovu na pondělí. Státní veterinární správa v tuto chvíli zajišťuje vše potřebné," dodal Výborný.
Ministerstvo je připraveno chovatelům poskytnout náhrady, jak je obvyklé. Státní veterinární správa vyhlásí v tříkilometrovém okruhu od obce Martinice ochranné pásmo a v desetikilometrovém okruhu pásmo dozoru.
S ohledem na aktuální situaci, kdy jsou hasiči nasazeni při přípravách na možné povodně a řešení následků silných dešťů a větru, a vzhledem k menší velikosti chovu, tuto situaci zvládnou pracovníci Státní veterinární správy bez nutnosti zapojení hasičů.
Jiřina Bohdalová na jaře oslavila již 94. narozeniny, ale navzdory vysokému věku se těší obdivuhodné vitalitě. Fanoušky to samozřejmě těší. Jak ostatně vyšlo najevo, legendární herečka nechce nad smrtí vůbec přemýšlet. Dokonce vynadala kolegyni, která na toto téma vtipkovala.
Poslední listopadový víkend, který je právě před námi, sice přinese noční mrazy, přes den se ale na mnoha místech oteplí nad nulu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse nebere konce. David Gránský a jeho manželka Nikola se každým dnem mohou stát dvojnásobnými rodiči. Do poslední chvíle ale nemají jasno o jedné zásadní věci.
Baby boom v českém šoubyznyse bude nepochybně pokračovat i v příštím roce. Kamila Nývltová přivede na svět rovnou dvě děti najednou. Nyní se vůbec poprvé zmínila o pohlaví miminka. Fanoušci si ale zatím musí počkat.
Prezident Petr Pavel má nadále problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), uvedla Pavlova kancelář po středečním jednání prezidenta s pravděpodobným příštím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Potvrdila se tak předchozí slova samotného Babiše.
Výkon moderátorů pátečního předávání Slavíků má dohru. Janis Sidovský nakonec nenechal být vtip, jehož terčem se s partnerem Pavlem Vítkem stal, bez reakce. Jeden z moderátorů, konkrétně Aleš Háma, se dvojici již dokonce omluvil.
Halina Pawlowská se chtěla jen pochlubit členem své domácnosti, ale řeší se něco úplně jiného. Spisovatelka se totiž mění před očima fanoušků, kteří neskrývají údiv.
Zimní počasí bude trápit Česko i v následujících hodinách. Nová výstraha meteorologů sice zmenšila územní platnost varování před novou sněhovou pokrývkou, ale upozornila na nebezpečí vzniku náledí.
Česko v úterý přijalo jednu velmi smutnou zprávu. I k Pavlu Trávníčkovi doputovala informace, že ve věku 78 let zemřela jeho herecká kolegyně Jorga Kotrbová. Všechno nasvědčuje tomu, že smrt přišla náhle a nečekaně.
Dojemným okamžikem pátečního předávání Slavíků bylo vystoupení na počest zesnulé Anny Slováčkové, jehož hlavní postavou byl její starší bratr Felix. Právě on se společně s pořadateli postaral o to, že Anička byla náležitě připomenuta.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že souhlasil s návštěvou Číny v dubnu příštího roku. Setká se tam s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Toho zároveň Američané pozvali na návštěvu Spojených států amerických. Informovala o tom BBC po telefonickém hovoru mezi oběma politiky.
Když se nemůže ke svému zdravotnímu stavu vyjádřit sám Patrik Hezucký, spoléhají fanoušci na jeho nerozlučného parťáka Leoše Mareše. Jeden z nejznámějších českých moderátorů v úterý opět uklidnil Česko. Všechno prý dobře dopadne, Hezucký by dokonce mohl brzy opustit nemocnici.