V Česku se potvrdil nový genotyp ptačí chřipky, může za úhyny racků

Racek, ilustrační fotografie.
Racek, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 6. dubna 2023 17:13
Sdílej:

Vyšetření hromadných úhynů racků potvrdilo nový genotyp viru ptačí chřipky. Potvrdilo se také, že genotyp napadající kolonie racků je shodný s variantou, která se objevila u mořských racků v západní Evropě. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Masivní úhyn racků způsobený ptačí chřipkou zaznamenali veterináři v uplynulých dnech na Hodonínsku a Kladensku a dnes se ptačí chřipka potvrdila také u hromadného úhynu racků na Kroměřížsku

Nově potvrzený genotyp je podle veterinární správy pro racky stejně nebezpečný, jako je podtyp ptačí chřipky označovaný jako H5N1 nebezpečný pro hrabavou drůbež. Vorlíček uvedl, že hromadné úhyny racků hlásí také Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. "Viry vysoce patogenní ptačí chřipky způsobily v EU nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků," doplnil.

Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Zákaz venkovního chovu platil do 3. března. Veterináři ale varují před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Pokud je to možné, měli by podle minimalizovat riziko kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky.

Ptačí chřipka se doposud objevovala hlavně v chovech drůbeže. Naposledy se ve středu potvrdilo letos dvacáté ohnisko v malochovu v Židněvsi na Mladoboleslavsku. Doposud největší ohnisko v ČR se potvrdilo ve velkochovu na Tachovsku, kde se nákaza poprvé objevila na konci loňského roku. Veterináři postupně nařídili likvidaci zhruba 750.000 nosnic ve třech halách. Z podniku bylo do kafilerie odvezeno zhruba 1000 tun drůbeže a muselo se zlikvidovat sedm milionů vajec.

Ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán již dříve uvedl, že v zemích Evropské unie bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Je to šílenství, bouří se lidé proti novému nápadu Meghan. Vědci si ale nejsou tak jistí

Vévodkyně Meghan se opět dostala do centra pozornosti, když v podcastu promluvila o videu z porodnice, kde se snažila tancem a twerkingem přivolat porod své dcery Lilibet. Video vzniklo už před čtyřmi lety, ale zveřejněno bylo teprve nedávno. Společně s princem Harrym se v něm Meghan pokouší rozhýbat dění – doslova. Po neúspěchu s pálivým jídlem, dlouhými procházkami a akupunkturou se rozhodla pro tanec.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová je po operaci v nemocnici

Herecká legenda Jiřina Bohdalová (94) znovu potvrdila svou životní energii a odhodlání, když bez váhání podstoupila náročný zákrok na srdci. Lékaři jí pomocí šetrné katetrizace upravili srdeční chlopeň – a výsledek byl úspěšný.

Světové celebrity
Dua Lipa

Sláva známé zpěvačky v ohrožení? Dua Lipa může být brzy ta méně známá, šlape jí na paty její sestra

Být mladší sestrou jedné z největších popových hvězd současnosti jistě přináší výhody, ale i tíhu srovnávání. Rina Lipa, sestra slavné Duy Lipy, sní o vlastní herecké kariéře a snaží se najít cestu ke slávě nezávisle na své světově proslulé příbuzné.

České celebrity
Adéla Chalupová - první žena, která se stala operátorkou sekundárního okruhu v jaderné elektrárně Temelín!

Kráska z Temelína! Adéla Chalupová (27) řídí miliardovou turbínu a muži jí tleskají

Když se řekne jaderná elektrárna, napadne většinu lidí hutná fyzika, mračna páry a muži v kombinézách. Jenže Temelín má svou tajnou zbraň: Adélu Chalupovou. Sedmadvacetiletou operátorku sekundárního okruhu, která nejen řídí turbínu s výkonem přes tisíc megawattů, ale zároveň svém oboru přidává pulzující charisma.