V Česku na konci září pracovalo přes 88.900 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v ČR pak celkem práci získalo přes 131.700 uprchlíků, většinou žen. Část z nich se tak už vrátila do vlasti, nebo ze zaměstnání odešla.
ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní příchozí nejčastěji pracují v dělnických či pomocných profesích.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra od té doby vydalo uprchlíkům téměř 445.900 víz k ochraně. Podle dřívějších informací zhruba 35 procent příchozích tvoří děti a mladí do 18 let. Z dospělých 72 procent představují ženy. Víc než pěti procentům dospělých je pak přes 65 let. Cizinecké policii svůj pobyt v ČR dosud nahlásilo zhruba 529.700 osob z Ukrajiny.
"Od vypuknutí konfliktu do konce září práci získalo celkem 131.704 osob z Ukrajiny s dočasnou ochranou, z nich 92.779 jsou ženy. Někteří lidé se už vrátili zpět domů, nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci předchozího měsíce pracovalo na území ČR celkem 88.909 osob z Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou," uvedla mluvčí.
Lidé s vízem k ochraně mohou získat práci bez překážek, pracovní povolení nepotřebují. Zaměstnavatelé jejich přijetí musí ale oznámit úřadu práce stejně jako u ostatních cizinců. Ženy tvoří 70 procent nahlášených zaměstnaných uprchlíků. Nejvíc pracovníků s vízem k ochraně bylo ve Středočeském kraji, a to přes 14.800. Následoval Plzeňský kraj a Praha. "Nejčastěji pracovali jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě," upřesnila mluvčí.
Na konci září úřady práce evidovaly 13.500 uchazečů a zájemců o práci s vízem k ochraně. Z celkového počtu evidovaných tak uprchlíci tvořili 4,5 procenta, dodala Beránková. Od začátku války do konce září se do evidence nechalo zapsat celkem přes 24.600 příchozích. Úředníci jim nabízejí mimo jiné pomoc se zajištěním kurzu češtiny. V odborných rekvalifikacích se uprchlíci pak nejčastěji školí pro práci v sociálních službách, na sanitáře a svářeče.
O podpoře uprchlíků a jejich zaměstnávání jednali dnes v Praze ministři a ministryně členských států EU. Experti doporučují co nejvíce využít vzdělání, znalosti a dovednosti příchozích. Podmínkou je zvládnutí jazyka i zajištění dostatku míst ve školkách a školních zařízeních, aby do práce mohli rodiče chodit.
Ministerstvo financí dnes uvedlo, že výdaje Česka na zvládání uprchlické vlny jsou nižší, než se předpokládalo. Stát vydal do konce září 13,9 miliardy, samosprávy utratily do konce července tři miliardy. "Náklady možná nepřesáhnou jednu miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. Ukrajinští uprchlíci se rychle zapojili do práce, nezatěžují tolik zdravotní systém," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj navíc řada českých domácností také ubytovala příchozí zdarma.
Příspěvek na ubytování se týká zhruba 70 tisíc uprchlíků, vnitro ho chce zvýšit
Příspěvek na ubytování uprchlíků v ubytovnách, penzionech a hotelech se nyní týká zhruba 70.000 běženců. ČTK to sdělilo ministerstvo vnitra. Vládě navrhuje od listopadu příspěvek kvůli inflaci a zvyšování cen energií navýšit o sto korun. Krajským či obecním zařízením by stát mohl na osobu na den posílat 300 korun místo nynějších 200 korun, soukromým provozovatelům 350 korun. Za červenec kraje žádaly na příspěvek celkovou sumu 411,46 milionu korun.
Podle zákona může vláda paušální příspěvek nastavit, a to od 200 do 350 korun na osobu za den. Dosavadní nařízení pracuje s nižší částkou 200 a 250 korun. Podle předkladatelů návrhu je nyní nedostatečná a hrozí, že ubytovatelé přestanou utečencům své služby poskytovat. O návrhu podle podkladů jednal Ústřední krizový štáb a konzultoval ho i s hejtmany. Podle ministerstva vnitra je shoda na potřebě upravit částky co nejdříve.
Od počátku ruské invaze na Ukrajinu k dnešku udělilo ministerstvo vnitra uprchlíkům z této země 445.870 víz k ochraně. Na cizinecké policii se ohlásilo 529.650 Ukrajinců.
Z Ukrajiny za sedm měsíců od začátku ruské invaze uprchlo podle dnes zveřejněných dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 7,7 milionu lidí. Celkem 4,2 milionu uprchlíků získalo dočasnou ochranu v některé z evropských zemí. Nejvíc ukrajinských uprchlíků registruje Polsko, kde jich je podle UNHCR 1,4 milionu. Německé úřady evidují zhruba jeden milion uprchlíků z Ukrajiny, Česko 442.000. Přes 100.000 lidí z Ukrajiny dorazilo také do Itálie, Velké Británie, Turecka, Španělska, Itálie a Francie.
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.