V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 23. května 2022 10:23
Sdílej:

Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje dnes dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na twitteru. Podle týden starého vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v Česku zhruba 200.000 uprchlíků. Vnitro nemá přesný přehled o tom, kolik lidí ze země odjelo.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 351 315 lidem z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 520. Cizinecké policii se přihlásilo více než 254 tisíc osob, 1320 jen za včerejší den.

Vláda minulé úterý kvůli migrační vlně z Ukrajiny schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. Souhlas s prodloužením do konce června vyslovili poslanci ve čtvrtek, a to zejména hlasy poslanců pětice koaličních stran. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) také projednal novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina. Úprava explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní a zároveň zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěné ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováné krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění.

Uprchlíci, kteří dostávají v ubytovacím zařízení zdarma stravu a hygienické potřeby, by už neměli pobírat humanitární dávku. Nyní mají uprchlíci nárok na podporu 5000 Kč na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku. Dávku dostanou za měsíc, kdy získali vízum k ochraně. V případě potřeby mohou příspěvek pobírat ještě dalších pět měsíců. Podle kritiků a některých opozičních politiků část Ukrajinců míří do Česka jen pro dávky.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Miroslav Donutil

Donutil či Adamovská by si zasloužili vyznamenání, míní senátoři

Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců. 

České celebrity
Monika Absolonová

Nečekané přiznání Moniky Absolonové. Fanoušci už vědí, co jí bylo

Monika Absolonová v průběhu května přeložila jeden ze svých koncertů na pozdější datum z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů. Nyní je zpátky za mikrofonem, ale jedna věc na první pohled zaujme. Populární zpěvačka proto nemlžila a přiznala, že byla na operaci. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Bude bouřit. Předpověď počasí na sobotu slibuje změnu

Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Světové celebrity
Nicolas Cage

Nicolas Cage přiznal, že si potají změnil jméno!

Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.