V chemičce v Záluží u Litvínova začalo vyšetřování příčiny exploze, při které se zranili čtyři lidé. K zasažené výrobní technologii mohli policisté a hasiči před polednem. ČTK to řekl mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Podle firmy byla na vině exploze, která se odehrála v noci na čtvrtek, technická závada na hydrokrakovací jednotce.
Při výbuchu se zranili čtyři lidé, jedna osoba velmi vážně. Mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová ČTK řekla, že ke stavu zraněných nemůže poskytnout jakékoli informace, protože nemá jejich souhlas.
"Zasažená výrobní technologie je již přístupná a vyšetřování policie a hasičů na místě právě začalo," uvedl Kaidl. "Poté, během zítřka (soboty), budeme moci začít zjišťovat skutečný rozsah poškození, abychom mohli předběžně odhadnout výši škod a délku oprav," dodal mluvčí. Výroba podle Kaidla zastavena není. Policie vyšetřuje událost pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.
K výbuchu vyjelo devět jednotek hasičů ve středu ve 22:55. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Měření v okolí kvůli možnému úniku škodlivých látek do okolí bylo podle hasičů negativní. Vyšetřování příčin řídí policie a na místě jsou pracovníci Technického ústavu požární ochrany HZS ČR.
Vážná nehoda se v chemickém areálu v Záluží naposledy stala v srpnu 2015. Po úniku propylenu nastaly výbuchy a začalo hořet na etylenové jednotce. Rozsáhlý požár likvidovaly stovky hasičů, muselo být evakuováno víc než 3000 lidí a škody byly miliardové. Nikdo se nezranil. Obžalovaní byli dva zaměstnanci, soud je nakonec obžaloby z ohrožení z nedbalosti zprostil.
Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.
Po oznámení, že ve věku 89 let zemřel herec Robert Redford, mu v Londýně vzdal hold jeho kolega Leonardo DiCaprio. Stalo se tak na premiéře snímku Jedna bitva za druhou, kde DiCaprio popsal Redforda jako legendu a svou velkou inspiraci.
Zástupce Céline Dion rázně popřel zprávy o zpěvaččině zdraví a potvrdil, že se v žádném případě neměla letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zúčastnit. Tým zpěvačky uvedl na pravou míru nedávná tvrzení, která se objevila v médiích. Tvrdilo se, že jednapadesátiletá kanadská interpretka, která soutěž vyhrála v roce 1988 se skladbou „Ne Partez Pas Sans Moi“, měla vystoupit na letošním ročníku Eurovize ve švýcarské Basileji.
Podle aktuálního oznámení se princ Harry a Meghan Markle objeví v novém speciálním pořadu americké stanice ABC News, který je věnován 70. výročí Disneylandu. Speciál nazvaný „Nejšťastnější příběh na Zemi: 70 let Disneylandu“ nabídne pohled do historie slavného parku a zároveň i exkluzivní zprávu od vévody a vévodkyně ze Sussexu, která se v upoutávce objevila po boku hollywoodských hvězd.
Na předávání cen WellChild Awards se sešla řada známých osobností, včetně zpěváka Petera Andreho s jeho manželkou Emily MacDonagh. Právě zde měli jedinečnou příležitost osobně se setkat s patronem této charitativní organizace, princem Harrym. Peter Andre později prozradil, o čem si s princem povídali, a podělil se o své dojmy ze slavnostního večera.
Kamila Nývltová odhalila, že za partnera Eddieho se bude vdávat na etapy. První svatbu podle arabských zvyků už má zdárně za sebou. Českým úřadům to ale nestačí, takže v příštím roce se uskuteční druhá veselka.
Lucie Vondráčková má slabost pro sportovce. Vdaná byla za někdejšího reprezentačního hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny. Aktuálně tvoří pár s MMA zápasníkem Zdeňkem Polívkou, jenž často laboruje se zdravím. Na péči milované partnerky ale spoléhat nemůže.
Počasí se aktuálně nese v podzimním duchu, ale léto ještě neřeklo poslední slovo. Dnes a zítra ještě může zapršet, pak se ale v Česku vyjasní a oteplí. Maximální teploty budou dokonce atakovat třicítku, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat.
Britská královská rodina se v úterý rozloučila se zesnulou vévodkyní z Kentu Katharine. Prvního katolického pohřbu v moderní historii monarchie se zúčastnil král Karel III. a další členové rodiny, informovala BBC. Chyběla zdravotně indisponovaná královna Camilla.
Hokejoví fanoušci zatím čekají, zda Jaromír Jágr bude hrát i v novém extraligovém ročníku. Zatím se totiž na ledě neobjevil. Do práce podle nejnovějších informací nenastoupila ani jeho partnerka Dominika Branišová, kterou zaměstnávala televize Nova.
Celý svět, ale zejména Spojené státy americké v úterý rozesmutnila zpráva o smrti slavného herce Roberta Redforda, jedné z hollywoodských legend. Bez komentáře ji nemohl nechat ani americký prezident Donald Trump, který Redforda v krátkém prohlášení ocenil.
Do Česka v následujících dnech dorazí babí léto a na chvíli přetrvá i v příštím týdnu. Následně ale přijde ochlazení, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).