V Chersonu uzavřeli strategický most přes Dněpr, byl ostřelován

Úřady v Ruskem kontrolovaném ukrajinském městě Cherson uzavřely jediný a velmi strategický most přes řeku Dněpr. Přimělo je k tomu ostřelování vysoce přesnými raketovými systémy HIMARS, které ukrajinské armádě dodaly Spojené státy. O uzavření mostu informoval Ruskem dosazený představitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov, posléze útoky na most potvrdila i ukrajinská strana.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Ztráty ruské armády na Ukrajině překročily 40.000 vojáků, oznámilo dnes velení ukrajinské armády.

Raketový útok v Chersonu se odehrál v noci na dnešek, v době ostřelování byly ve městě slyšet výbuchy, uvedl zpravodaj agentury Interfax z místa. Několik raket vypálených na most podle regionální správy zneškodnila ruská protivzdušná obrana.

"Chci mnohé uklidnit - most stojí," napsal Stremousov na sociální síti Telegram.

Ukrajina zdůraznila, že ukrajinské dělostřelectvo útok na Antonivskyj most provedlo s vysokou přesností. "Údery na most byly, ale byly velice jemné," sdělila podle agentury Unian Natalija Humeňuková z tiskového oddělení ukrajinské armády. Humeňuková doplnila, že ukrajinští vojáci si totiž cení všeho, co je v zemi.

Žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny, kteří bojují na ruské straně, pravděpodobně postoupili u Vuhlehirské tepelné elektrárny, uvedlo dnes ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Doplnilo, že někteří ukrajinští obránci se z oblasti patrně stáhli. Ruským vojákům se podle amerických analytiků z Institutu pro studium války (ISW) podařilo o něco postoupit na Donbasu také severovýchodně od města Bachmut. Rusové v uplynulých dnech ovládli Berestove, o něž se několik týdnů sváděly boje a které leží mezi již ovládnutým Lysyčanskem a Bachmutem.

Ukrajinští vojáci podle Jižního velitelství ukrajinských sil naopak o něco postoupili v Chersonské oblasti a opevnili se na levém břehu řeky Inhulec, napsala ruská redakce BBC.

Ztráty na straně ruské armády překonaly novou hranici. Na Ukrajině přišla už o 40.000 vojáků, uvádí generální štáb ukrajinské armády. Ve své pravidelné ranní zprávě kromě toho štáb informoval, že v Charkovské oblasti Rusové staví pontonové mosty, a snaží se tak zajistit zásobování a logistickou podporu svých jednotek v oblasti oddělené vodním tokem. V Charkovské a Sumské oblasti Rusové monitorují situaci na bojišti ze vzduchu. U Kramatorsku a v oblasti řeky Jižní Bug, tedy na sever od přístavu Oděsa, použili bezpilotní letouny, píše dále štáb.

Ostřelování Bachmutu a Charkova si vyžádalo nejméně jeden život

Při dnešním ruském ostřelování Bachmutu na východě Ukrajiny zemřel nejméně jeden člověk a další lidé utrpěli zranění, uvedli oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko a ukrajinští záchranáři. Útok podle nich zasáhl místní dvoupatrový hotel. Při ostřelování Charkova utrpělo zranění šest lidí, sdělil starosta města Ihor Terechov.

"Na místě byl nalezen jeden mrtvý. Čtyři lidé utrpěli zranění," uvedla k útoku v Bachmutu Státní služba pro mimořádné události. Záchranáři zpod trosek vyprostili jednoho živého muže, který byl posléze převezen do nemocnice, upřesnila služba. Útok se podle ní odehrál kolem sedmé hodiny ranní (6:00 SELČ).

V Charkově dnes podle starosty Rusové ostřelovali dvě rezidenční části města. Zranění jsou hlášeni ze čtvrti Industrialnyj rajon, která již v minulosti čelila ruským útokům a podle mezinárodní organizace Amnesty International i ostřelování kazetovou municí. K dnešnímu útoku na město ruské síly použily protiletadlové rakety S-300, sdělil podle agentury Unian starosta.

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější