V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17 tisíc kachen

Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín objevila ptačí chřipka, asi 17.000 ptáků. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků, původně bylo na farmě 22.000 zvířat. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří firmě Mavela Dynín, je v něm 110.000 nosnic.

Ptáci, ilustrační fotografie.

Soupis drůbeže, kterou chovají lidé v okolí, budou mít veterináři v pátek 9. prosince. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Chovatelům z okolí doporučil, aby si chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Podle jihočeské agrární komory je to další zásah pro chovatele, na něž dopadají nízké kupní ceny a vysoké náklady za energie.

Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Na farmě bylo původně 22.000 kachen, zhruba v polovině výkrmového období. Masivně začaly hynout před dvěma dny, bylo to asi 5000 ptáků. Zbylé kachny zlikvidují veterináři v pondělí, pomohou jim i hasiči. "Je zajištěný plyn, velké bomby s kysličníkem uhličitým. Asanační podnik přiveze kontejnery, které jsou hermeticky uzavíratelné. Bude tam asi šest kontejnerů, každý se při utrácení napustí kysličníkem uhličitým," popsal Kouba.

Nejdřív se ale hala i s podestýlkou dezinfikuje pomocí stroje, potom se mechanicky čistí, kdy se podestýlka vyhrne, musí vyčistit, umýt. Likvidace bude stát miliony korun, uvedl ředitel. Chovatel si může požádat u ministerstva zemědělství o odškodnění včetně zálohy, musí ovšem doložit všechny náklady.

"V desetikilometrovém pásmu máme, zaplať pánbůh, jen jeden větší chov. Je stejného chovatele, Mavely Dynín, je tam asi 110.000 nosnic na produkci vajec. Kolegyně tam odeberou vzorky, i na salmonely. Posoudí zdravotní stav a pak se budeme domlouvat. Veškerá produkce vajec, když se bude přesouvat, musí být pod kontrolou, musí mít veterinární osvědčení," řekl Kouba.

Kolem ohniska ve Frahelži vymezí veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou omezené přesuny drůbeže, udělají se soupisy chovů a bude zákaz pořádat hromadné akce, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

"V současnosti jsou všichni chovatelé hospodářských zvířat pod obrovským tlakem, obzvlášť vzhledem k vysokým nákladům a neodpovídajícím výkupním cenám. Může to (ptačí chřipka) být další hřebíček do rakve chovu drůbeže, decimovaného různými faktory," komentovala situaci pro ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle správy objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku zaznamenali veterináři v ČR deset ohnisek ptačí chřipky v malochovech i v komerčních velkochovech.

V Evropě v poslední době přibývalo případů ptačí chřipky. Za listopad se objevilo přes 100 ohnisek, zatímco v říjnu jich bylo 72 a v září 45. Nejvíc, přes 40 ohnisek zaznamenali veterináři minulý měsíc v Maďarsku.

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Útočník v Bruselu pobodal tři lidi v metru, policie jej zadržela

30.01.2023 21:41 Aktualizováno Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie…

Související:

Nejnovější