V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17 tisíc kachen

Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín objevila ptačí chřipka, asi 17.000 ptáků. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků, původně bylo na farmě 22.000 zvířat. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří firmě Mavela Dynín, je v něm 110.000 nosnic.

Ptáci, ilustrační fotografie.

Soupis drůbeže, kterou chovají lidé v okolí, budou mít veterináři v pátek 9. prosince. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Chovatelům z okolí doporučil, aby si chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Podle jihočeské agrární komory je to další zásah pro chovatele, na něž dopadají nízké kupní ceny a vysoké náklady za energie.

Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Na farmě bylo původně 22.000 kachen, zhruba v polovině výkrmového období. Masivně začaly hynout před dvěma dny, bylo to asi 5000 ptáků. Zbylé kachny zlikvidují veterináři v pondělí, pomohou jim i hasiči. "Je zajištěný plyn, velké bomby s kysličníkem uhličitým. Asanační podnik přiveze kontejnery, které jsou hermeticky uzavíratelné. Bude tam asi šest kontejnerů, každý se při utrácení napustí kysličníkem uhličitým," popsal Kouba.

Nejdřív se ale hala i s podestýlkou dezinfikuje pomocí stroje, potom se mechanicky čistí, kdy se podestýlka vyhrne, musí vyčistit, umýt. Likvidace bude stát miliony korun, uvedl ředitel. Chovatel si může požádat u ministerstva zemědělství o odškodnění včetně zálohy, musí ovšem doložit všechny náklady.

"V desetikilometrovém pásmu máme, zaplať pánbůh, jen jeden větší chov. Je stejného chovatele, Mavely Dynín, je tam asi 110.000 nosnic na produkci vajec. Kolegyně tam odeberou vzorky, i na salmonely. Posoudí zdravotní stav a pak se budeme domlouvat. Veškerá produkce vajec, když se bude přesouvat, musí být pod kontrolou, musí mít veterinární osvědčení," řekl Kouba.

Kolem ohniska ve Frahelži vymezí veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou omezené přesuny drůbeže, udělají se soupisy chovů a bude zákaz pořádat hromadné akce, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

"V současnosti jsou všichni chovatelé hospodářských zvířat pod obrovským tlakem, obzvlášť vzhledem k vysokým nákladům a neodpovídajícím výkupním cenám. Může to (ptačí chřipka) být další hřebíček do rakve chovu drůbeže, decimovaného různými faktory," komentovala situaci pro ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle správy objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku zaznamenali veterináři v ČR deset ohnisek ptačí chřipky v malochovech i v komerčních velkochovech.

V Evropě v poslední době přibývalo případů ptačí chřipky. Za listopad se objevilo přes 100 ohnisek, zatímco v říjnu jich bylo 72 a v září 45. Nejvíc, přes 40 ohnisek zaznamenali veterináři minulý měsíc v Maďarsku.

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Související:

Nejnovější