V Číně jsou miliony lidí v lockdownu, stěžují si na nedostatek potravin

Desítky milionů lidí v nejméně 30 oblastech Číny nesmějí v současné době opouštět své domovy nebo mají omezený pohyb kvůli uzávěrám, které vyhlásily čínské úřady v souvislosti s výskytem případů nákazy koronavirem. Podle zpravodajského serveru BBC News si stále více obyvatel těchto lokalit stěžuje, že trpí nedostatkem potravin a léků.

Peking, ilustrační fotografie.

"Před 15 dny nám došla mouka, rýže a vajíčka. Několik dní už také nemáme mléko pro děti," uvedl jeden z obyvatelů západní Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Čína, na rozdíl od většiny zemí světa, uplatňuje nadále politiku nulové tolerance vůči covidu-19 a vyhlašuje lockdowny hned při výskytu prvních případů. Za posledních 24 hodin země s 1,4 miliardy obyvatel zaznamenala 949 případů nákazy koronavirem.

V ujgurském okrese I-li, který leží u hranic s Kazachstánem, platí uzávěra už několik týdnů. Na sociálních sítích se objevilo mnoho příspěvků, v nichž zoufalí obyvatelé žádají o pomoc. Na jedné z videonahrávek je vidět Ujgur, který říká, že jeho tři děti už tři dny nejedly.

Ujgurská autonomní oblast je v posledních letech v centru mezinárodní pozornosti kvůli obviněním, že tam čínské úřady vážně porušují lidská práva menšinových Ujgurů a dalších etnik vyznávajících převážně islám.

V jihozápadní provincii Kuej-čou úřady bez předchozího varování uzavřely část provinční metropole Kuej-jang. Půl milionu lidí se tak ocitlo zavřených doma bez jakékoli šance se na lockdown připravit. List The Guardian napsal, že v budovách byly zastaveny výtahy.

"Nelze koupit potraviny on-line, protože nefungují dodávkové služby, a supermarkety jsou zavřené. Zachází s námi vláda jako se zvířaty, nebo chce, abychom rovnou zemřeli?" napsal jeden z uživatelů sociální sítě Weibo.

Největším čínským okresem, který se v poslední době ocitl v uzávěře, je jednadvacetimilionové Čcheng-tu, metropole provincie S'-čchuan. Obyvatelé nesmějí město opouštět, ani do něj nemůže nikdo přijíždět. Jeden člen rodiny se může denně vydat na dvě hodiny na nákup základních potravin, musí se ale prokázat negativním testem na koronavirus, který není starší než 24 hodin.

Úplné či částečné uzávěry, které se podle listu The Guardian týkají v celé Číně asi 65 milionů lidí, úřady vyhlásily před blížícím se sjezdem vládnoucí Komunistické strany Číny. Ten začne 16. října. Sjezd čínských komunistů se koná jednou za pět let a očekává se, že na tom letošním si prezident Si Ťin-pching zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období. Straničtí činitelé jsou pod obrovským tlakem, aby zajistili hladký průběh akce.

Témata: Čína

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější